Львівський фермер: «Як я брав участь у першому електронному земельному аукціоні»
керівник земельного відділу ТОВ «Млин Агро»

Львівський фермер: «Як я брав участь у першому електронному земельному аукціоні»

І чим він відрізняється від колишніх офлайн-торгів

Львівський фермер: «Як я брав участь у першому електронному земельному аукціоні»

18 жовтня в Україні відбулися перші електронні земельні торги. На платформі OpenMarket держпідприємства «СЕТАМ» Міністерства юстиції України були виставлені права оренди на 10 ділянок загальною площею 210 га в Кіровоградській, Львівській, Одеській, Сумській та Чернігівській областях. Аукціони проводяться у форматі «пілотного» проекту на підставі угоди, укладеної між Держгеокадастром, який розпоряджається держземлями сільгосппризначення, і ДП «СЕТАМ» – для імплементації онлайн-формату на всій території країни необхідні зміни до Земельного кодексу. До моменту їх внесення Держгеокадастр розраховує налагодити систему електронних торгів і максимально оптимізувати її. Перший аукціон пройшов з результатом 9 з 10. Орендна плата, стартовий розмір якої становив 8,3% від нормативної грошової оцінки землі, за результатами торгів зросла в середньому до 34,4%.

iAgro відшукав одного з учасників земельних торгів – фермера з Львівської області, який боровся за ділянку в 12 га і витримав понад 400 кроків в аукціоні. Він розповідає про свої враження.

Враження від перших електронних торгів з продажу права оренди за земельні ділянки – найпозитивніші. Головна їхня перевага – вони заощаджують купу часу, а часу зараз, у період жнив, у фермерів мало.

Мені вже доводилося брати участь у звичайних аукціонах, і це завжди вимагало великих витрат часу. Це мав бути як мінімум один день, щоб зібрати всі документи і довідки, і особисто відвезти організаторам аукціонів. Після цього потрібно було чекати дати аукціону, і знову їхати на самі торги, що знову займало півдня чи навіть цілий день.

У випадку ж з електронним аукціоном все значно простіше і швидше. Я через комп’ютер передав пакет документів, мене зареєстрували учасником аукціону, я провів проплати для участі в торгах, скинув організаторам аукціону квитанції, і, фактично, був готовий брати участь. Усе це займає буквально кілька годин, максимум – півдня.

Сама система, в якій проходять аукціони – зручна, і в ній все зрозуміло: є повний обсяг інформації про те, який пакет документів необхідно підготувати, що потрібно для участі в торгах, що і як має відбуватися після закінчення торгів – повністю весь процес досконально розписаний від початку і до кінця.

Аукціон, в якому брали участь, ми виграли. Компанія придбала право оренди земельної ділянки площею 12,2 га на території Мельницької сільської ради Жидачівського району Львівської області. Вся інформація про результати торгів знаходиться у відкритому доступі після оформлення результатів аукціонів і укладення договорів.

Придбана земельна ділянка визначена як земля для ведення сільськогосподарського товарного виробництва – так ми і маємо намір її використовувати. ТОВ «Млин Агро» займається вирощуванням пшениці, ячменю, сої тощо. Всього у нас в оренді близько 3000 га.

Не можу сказати, що на електронних торгах було менше конкурентів, ніж на звичайних – усі, хто працює в сфері сільгоспвиробництва, приблизно однаково орієнтуються в ситуації, вміють користуватися комп’ютерами, і шанси на виграш в аукціоні були у всіх абсолютно рівні.

Єдине побажання до електронного аукціону, яке у мене є – потрібно попрацювати над самою системою, оскільки в ході перших торгів вони переносилися на годину-дві. Але навіть незважаючи на це, враження від електронних торгів – найпозитивніші.