У морському порту Чорноморськ на Одещині два тижні стоїть трирівнева фура з 300 помираючими вівцями.
Фірма-власник овець ще 3 жовтня здійснила митне оформлення живого товару до Туреччини, 6 жовтня овець відправили поромом до іноземної країни, однак там прийняти тварин відмовились і через 2 дні відправили назад в Україну. Тварини на поромі повернулися до Чорноморська 12 жовтня.
Офіційні органи Туреччини не надали інформації щодо причин повернення даних тварин.
У зв’язку із широким суспільним резонансом Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надала роз’яснення щодо статусу вантажу ТОВ «УКРАНІКСАР» вівці (УКТЕЗД 0104) в кількості 300 голів, який був затриманий Одеською регіональною службою державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні на транспорті.
Держпродспоживслужба направила нотифікацію до компетентного органу Туреччини щодо надання роз’яснень причин неприйняття товару та звернулася з проханням вжити заходи для запобігання виникнення в подальшому подібних необґрунтованих бар’єрів у двосторонній торгівлі.
Відповідно до повідомлень Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ), на території Туреччини реєструються спалахи небезпечних хвороб тварин, таких як ящур, віспа овець та інші.
В Україні діє заборона на ввезення з Туреччини сприятливих до вказаних захворювань живих тварин, продукції та сировини з них (рішення Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 14.01.2015 №15-9-1-23/472 та від 30.06.2017 №602-113-18-2571).
Повернення даного вантажу на територію України є неможливим, зважаючи на загрозу поширення особливо небезпечних хвороб тварин.
При цьому лише 24 жовтня було отримано звернення керівника ТОВ «УКРАНІКСАР» Севінч О.Я. щодо утилізації повернутих тварин. Звернення власника вантажу є необхідним процедурним етапом для провадження будь-яких дій із ним
Наступного дня перший заступник Голови Держпродспоживслужби відповідно до звернення дав доручення щодо забезпечення ідентифікації вантажу, супроводження під час перевезення тварин з території морського порту до місця утилізації (Тульчинська філія ДП «УКРВЕТСАНЗАВОД» в Вінницькій області) та забезпечення контролю під час його утилізації.
З цього приводу було проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Чорноморській міській раді Одеської області.
Ситуація перебуває на контролі Держпродспоживслужби та інших державних уповноважених органів.