Взяли на мушку: на яких тварин можна полювати цього року

Взяли на мушку: на яких тварин можна полювати цього року

Максимальне покарання за незаконний відстріл — 5 років позбавлення волі

Взяли на мушку: на яких тварин можна полювати цього року

З 1 листопада стартує сезон полювання на зайця, а з жовтня вже дозволено полювання на лисицю і вовка. iAgro вивчив, які тварини в Україні можуть стати законним трофеєм, яку їх кількість можна добути в цьому сезоні, та у скільки може обійтися мисливцеві його захоплення, включаючи санкції за незаконний відстріл лісового поголів’я.

Головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства Черкаського облуправління лісового та мисливського господарства Володимир Рибалка пояснив, що закон України «Про мисливське господарство та полювання» визначає конкретний перелік тварин і птахів, на яких дозволено полювання в Україні. Відстріл тих, хто не потрапив в цей список, вважається правопорушенням.

Закон також визначає загальні терміни, коли допускається полювання на конкретний вид тварин. А вже в межах цих термінів користувачі конкретних мисливських угідь визначають порядок і терміни дозволеного відстрілу безпосередньо на своїй території — з урахуванням погоди, чисельності звірів та інших факторів. Якщо, наприклад, тварин спочатку мало, тобто ліміт буде швидко вичерпаний, терміни значно скорочуються.

Володимир Рибалка пояснив, що кількість ліцензійних видів тварин, яких можна відстріляти протягом сезону, визначається за результатами зимового обліку їх чисельності. Після цього окреслюються ліміти, які затверджуються наказом Мінекології та Мінагрополітики. У цьому документі розписано, яке господарство який ліміт отримує на конкретний вид тварин.

Для законного відстрілу потрібна ліцензія. Видана на одного з мисливців групи, вона діє тільки протягом одного дня і в світлий час доби, а по закінченню цього терміну, незалежно від того — пощастило мисливцям чи ні, закривається. Якщо мисливці хочуть знову спробувати вдачу, вони повинні отримувати нову ліцензію. «Якщо багато ліцензій використано, але по ним нічого не здобуто, можна добрати ліцензії. Але таке буває рідко. Як правило, тварини залишаються на наступний сезон», — сказав він.

Вартість ліцензій затверджена наказом Мінагрополітики ще в травні 2011 року, найдорожча з них — на лося, 2 тис. гривень. Однак попри відносно невисоку вартість ліцензії, полювання — задоволення не з дешевих. Потрібно враховувати ще й вартість послуг єгерської служби та загоничів, а також — кормів, які використовуються протягом усього сезону для підгодівлі тварин. В результаті групі мисливців доведеться складати кілька тисяч гривень, або кілька сотень — на одну людину.

Що стосується неліцензійних тварин, то по ним існують норми видобутку (скільки один мисливець може відстріляти за один день полювання), і вони також затверджуються щорічно. Полювання на неліцензійних тварин здійснюється також за дозволом, який називається відстрільна картка, і вона видається користувачем мисливських угідь.

Володимир Рибалка зазначив, що популяції тварин, на яких дозволено полювання, в Україні не знижуються, за винятком кабанів, які страждають від африканської чуми свиней. «По копитним і хутровим у нас позитивна динаміка чисельності. А мисливці тепер — більш зважені і виховані», — сказав він.

Водночас серйозною проблемою залишаються браконьєри, які, зокрема, використовують тепловізори, що заборонено законом.

Згідно з Кримінальним кодексом України, найм’якіше покарання за незаконне полювання — штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (8,5 тис. — 17 тис. гривень), найжорсткіше — позбавлення волі на строк до п’яти років.

Отже, на кого дозволено полювати в Україні в нинішньому сезоні?

Вартість ліцензії, ліміти на сезон 2018/2019 рр. і терміни полювання

ТваринаВартість ліцензії, грн.Лімити у сезоні 2018/2019 рр.*Строки полювання
Лось20000Серпень-січень (самець), вересень-грудень (самка)
Олень європейський1000644Серпень-січень (самець), сентябрь-декабрь (самка)
Олень плямистий800483Серпень-січень (самець), вересень-грудень (самка)
Кабан6006059Серпень-січень (самець), вересень-грудень (самка)
Лань80038Серпень-січень (самець), вересень-грудень (самка)
Муфлон8004Серпень-січень (самець), вересень-грудень (самка)
Козуля20012152Травень-грудень (самець), вересень-грудень (самка)
Бобер200544Жовтень-лютий
Бабак150296Червень-вересень
Барсук2000Жовтень листопад
Куниця лісова50336Жовтень-лютий
Ондатра25262Жовтень-лютий
Білка150Жовтень-лютий