«Якщо ви ще не їсте яблука, це означає, що ви у нас ще не були», — віщає реклама одного з магазинів, в якому ці фрукти пропонуються за ціною всього 4,99 грн за кілограм. Таких цін Україна не бачила вже дуже давно. Але якщо для рядового споживача це радість, то для виробників яблук — справжня проблема: через низькі ціни деякі садівники змушені залишати урожай неприбраним, оскільки не можуть окупити витрати ні при продажу десертного яблука, ні при здачі його на переробку.
За словами власника фермерського господарства «Тодосійчук В. І.» В’ячеслава Тодосійчука (Чернівецька область), урожай яблук цього року перевершив всі найсміливіші очікування. При тому, що хороша рентабельність починається з врожайності 50 тонн з гектара, в його господарстві збирають 70-80 т/га. «Але немає ціни на яблуко, дуже гостро відчувається надвиробництво. Через велику пропозицію на свіже десертне яблуко немає збуту», — нарікає він.
Здача продукції на переробку також не приносить хорошого виторгу — у компаній-платників ПДВ (тобто працюють легально) переробники купують яблуко по 1,3 грн за кг. Якщо ж виробник працює неофіційно і продає товар через посередників, він може виручити тільки 1 грн за кілограм, розповідає Тодосійчук. iAgro вже писав, що ринок яблучного концентрату, з якого виробляється відновлений яблучний сік, переживає не найкращі часи: він падає вже шість років, за які світова торгівля концентратом знизилася більш ніж на чверть, а ціни — впали на 18%.
Внутрішній ринок яблук не розвантажив навіть чотириразове зростання експорту — за дев’ять місяців цього року Україна експортувала яблук на 9,9 млн доларів, тоді як за відповідний період минулого року — всього на 2,5 млн доларів, зазначив перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк.
За словами керівника асоціації «Укрсадпром» Дмитра Крошки, надлишку яблук на внутрішньому ринку посприяв і погодний фактор — в цьому році через ранню весну і дуже тепле літо в один і той же час на ринок вийшли відразу кілька видів популярних у населення фруктів. «А коли покупець приходить на ринок, і перед ним лежать кавун, персик, виноград і яблуко, то яблуко він вибирає в останню чергу», — зазначає Крихітка.
Тодосійчук рятує власне фруктосховище, частину потужностей якого він навіть здає фермерам для зберігання їх врожаю. Але тим садівникам, у кого немає такої можливості, доводиться туго. А таких фермерів — більшість. За словами Крошки, в Україні збирається в середньому близько 1,3 млн тонн яблук, але сховищ є тільки на 270 тис. тонн. Для порівняння — у сусідній Польщі потужності зі зберігання розраховані на 1,5 млн тонн.
За словами Дмитра Крошки, в українських реаліях будівництво сховищ — дуже витратна стаття: воно обходиться приблизно в 1 тис. доларів за кожну тонну зберігання. «Що таке сховище на 1 тис. тонн? Це сховище для яблучного саду площею 10-15 га. А якщо господарство має 50 га?», — каже він, пояснюючи, чому сховища для багатьох фермерів виявилися надзавданням.
Але шанси поліпшити ситуацію у садівників є. Допомогти їм у цьому здатна цілеспрямована державна підтримка саме на будівництво потужностей по зберіганню. У цьому році на підтримку садівництва, хмелярства та ягідництва з бюджету виділено 300 млн гривень — держава компенсує фермерам частину вартості саджанців.
Як повідомив Максим Мартинюк, на сьогодні вже є підтверджені заявки від садівників на суму понад 200 млн гривень, а решту коштів Мінагрополітики планує перерозподілити і направити 70-100 млн гривень безпосередньо на підтримку виробників фруктів. «Цей ресурс буде виділено на компенсацію вартості витрат по будівництву холодильників з регульованим газовим середовищем для зберігання фруктів власного виробництва, які введені в експлуатацію в поточному році, а також камер швидкого заморожування і покупки ліній товарної обробки плодів», — сказав заступник міністра.
Він уточнив, що відсоток компенсації буде залежати від кількості поданих заявок, але він точно буде вище 50%. Кошти надійдуть виробникам до кінця бюджетного року, і розподілятимуться серед одержувачів пропорційно.
Також Мартинюк нагадав, що в цьому році державна підтримка виділяється і на сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, в тому числі — у сфері садівництва і ягідництва. «І аграрії, які об’єдналися, дивляться на кон’юнктуру ринку яблук спокійніше», — зазначив він.