В цілому ж за три тижні місяця зростання цін вже склав 6%, повідомляють експерти EastFruit.
Найдешевшими сортами яблука залишаються «Ренет Симиренка» і «Айдаред», які продаються по 18 центів. Найдорожчий сорт — «Гренні Сміт», за який дають на внутрішньому ринку близько 22 центів.
Як відзначають експерти, ситуація була сприятливою для виробників яблук Східної Європи, у яких була продукція експортної якості, доступ до сортувальних ліній і сучасна упаковка. Решта, схоже, зневірилися знайти можливості реалізації яблука, тому, в Україні і в Молдові було дуже багато пропозицій десертного яблука від дрібних фермерів за цінами, близькими до тих, за якими їх закуповує переробка.
Найбільш позитивну динаміку серед сортів за тиждень продемонстрували аутсайдери: «Джонаголд», «Айдаред», «Гала» і «Ренет Симиренка». Це ще підтверджує закінчення сезону реалізації яблука, що не підлягає зберіганню, що призводить до зростання цін в найдешевшому ціновому сегменті. Крім того, не можна виключити і зростання попиту з боку споживачів.
«Мабуть яблуко стало настільки доступним, що навіть люди з низьким доходом почали їх купувати. А значить, попит активізувався в низькому ціновому сегменті, де традиційно спостерігається найкращий відгук попит на зниження ціни », — йдеться в повідомленні.
Учасники ринку вважають, що на наступному тижні ціни на яблуко стабілізуються, а зростання цін можливе тільки в низькому ціновому сегменті. Поки що яблуко з холодильників продається тільки на експорт, а все, що потрапляє на місцеві ринки — це залишки яблук з непристосованих для тривалого зберігання складів.
Експерти також відзначають зростання цін у сусідів: у Польщі — на 7%, в Молдові — незначно, але за підсумками 3 тижнів склав 22%, в Росії —2%. У Грузії при цьому навпаки — ціни падають вже два тижні поспіль.
Раніше виробники яблук збиралися позбавлятися від малоефективних сортів.
Нагадаємо, Мінагрополітики планує виділити держдотації на будівництво яблучних сховищ.
к повідомив Максим Мартинюк, на сьогодні вже є підтверджені заявки від садівників на суму понад 200 млн гривень, а решту коштів Мінагрополітики планує перерозподілити і направити 70-100 млн гривень безпосередньо на підтримку виробників фруктів. «Цей ресурс буде виділено на компенсацію вартості витрат по будівництву холодильників з регульованим газовим середовищем для зберігання фруктів власного виробництва, які введені в експлуатацію в поточному році, а також камер швидкого заморожування і покупки ліній товарної обробки плодів», — сказав заступник міністра.
Він уточнив, що відсоток компенсації буде залежати від кількості поданих заявок, але він точно буде вище 50%. Кошти надійдуть виробникам до кінця бюджетного року, і розподілятимуться серед одержувачів пропорційно.
Також Мартинюк нагадав, що в цьому році державна підтримка виділяється і на сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, в тому числі — у сфері садівництва і ягідництва. «І аграрії, які об’єдналися, дивляться на кон’юнктуру ринку яблук спокійніше», — зазначив він.