Дякувати сонцю та дощу: погоду назвали головним «союзником» рекордного врожаю зернових

Дякувати сонцю та дощу: погоду назвали головним «союзником» рекордного врожаю зернових

У решти чинників вага куди менша, хоча технічний прогрес теж не залишився в стороні

Дякувати сонцю та дощу: погоду назвали головним «союзником» рекордного врожаю зернових

Українські аграрії в цьому році взяли чергову «висоту» щодо врожаю зернових. Згідно з даними Міністерства агрополітики та продовольства, станом на 19 листопада прибрано вже 96% площ зернових і зернобобових (з 14,3 млн га) і намолочено 66,4 млн тонн зерна при врожайності 46,5 ц/га (у 2017 році показник був на рівні 41,8 ц/га).

За словами заступника міністра агрополітики Максима Мартинюка, з урахуванням сприятливих погодних умов для пізніх ярих культур, обережні прогнози щодо рекордного врожаю за всю історію незалежності України починають збуватися. «На даний момент, коли збирання зернових ще триває, маємо більш ніж 66 млн тонн, що вже перевищує попередній найвищий показник 2016 року», — сказав він.

Історичний максимум досягнуто завдяки високому врожаю кукурудзи, який також буде мати рекордні показники — близько 34,8 млн тонн. Сьогодні кукурудза обмолочена на площі 4,1 млн га або 90% від прогнозу, намолочено 31,3 млн тонн зерна при врожайності 75,9 ц/га (у 2017 р. показник склав 52,3 ц/га). Також, за даними Мінагрополітики, вперше будуть зафіксовані рекордні показники по валовому збору і врожайності сої та соняшнику. Зокрема, соняшник обмолочено на площі 6 млн га або 99,8%, намолочено 13,8 млн тонн при врожайності 22,8 ц/га (в 2017 р — 20,1 ц/га), соя зібрана на площі 1, 7 млн ​​га або 99% від прогнозу, намолочено 4,3 млн тонн при врожайності 25,7 ц/га (в 2017 р — 19,2 ц/га).

Заступник директора інформаційної компанії «ПроАгро груп» Марія Колесник прогнозує, що в залежності від погодних умов в найближчі тижні поточний урожай зерна складе від 68 до 70 млн тонн, а частка кукурудзи в ньому досягне 50%. За її словами, показник середньої врожайності кукурудзи демонстрував щоденне зростання протягом всієї збиральної кампанії. «За нашими прогнозами, поточний урожай кукурудзи складе 34,5-35 млн тонн», — сказала вона.

За рекордний урожай цього року потрібно в першу чергу дякувати погоді, впевнений Родіон Рибчинський, керівник служби бізнес-проектів ІА «АПК-Інформ». «Якщо говорити про визначальний фактор, то це, звичайно ж, тільки погода. Інших варіантів там немає», — сказав він.

На думку заступника гендиректора UkrLandFarming Ігоря Петрашко, сприятливі погодні умови забезпечили і хороший стан ранніх зернових, і кращі умови для кукурудзи. «Але інших факторів, які б вплинули на зростання врожаю — більш сучасне обладнання у аграріїв, або що-небудь інші — не було», — зазначив він.

Разом з тим, Марія Колесник вважає, що погода — не єдиний фактор, що дозволив країні зібрати рекордні врожаї. «Погодні умови не дали б такого приголомшливого результату, якби аграрії не приділяли в останні роки так багато уваги впровадженню нових технологій та інноваційних рішень. На сьогодні в Україні вже нікого не здивуєш точним землеробством або використанням дронів для моніторингу стану посівів», — підкреслила вона.

Ще одним фактором, за її словами, стало використання більш сучасного технопарку — більшість збиральної техніки оновлено і відповідає світовому рівню. «Це також сприяє більш високим показникам виробництва. Оскільки при застосуванні старих комбайнів втрати на полі становили до 30% врожаю», — зазначила Марія Колесник.

Олена Нероба, директор департаменту аналітики компанії Marcoрolo Commodities, вважає, що головна заслуга в рекордному врожаї кукурудзи — збільшення площ під цією культурою і значний приріст урожайності. Головний же фактор, який дозволив отримати більш високий урожай — все ж сприятлива погода.

На її думку, хороший урожай кукурудзи дасть і гарний виторг — цінник поточного періоду відповідає торішньому. І навіть якщо в найближчий місяць особливого зростання цін чекати не доводиться, хороший виторг буде забезпечений за рахунок валу, а експорт перевищує торішні показники.

«Цінове ралі сезонно очікується ближче до весни, та й кінцеві запаси очікуються нижче», — зазначила вона.

Мінагрополітики також повідомило, що в цьому році варто розраховувати і на рекордні показники збору соняшнику — як по валу, так і по врожайності. Що стосується можливого збільшення виторгу для аграріїв, то, за словами Олени Нероби, соняшник практично весь переробляється в Україні, однак цінова перспектива по соняшниковій олії — не дуже оптимістична: через перевиробництво пальмової олії та сої покупці переходять саме на ці види продукції. «Так що масло поки буде дешевшати», — вважає вона.

Раніше неодноразово звучали прогнози, що в майбутньому Україна може наростити обсяги до 100 млн тонн зерна в рік. На думку Родіона Рибчинського, для цього буде потрібно цілий комплекс агротехнічних умов — більш якісне насіння, більш сучасна технологія обробки грунту і зібраної зернопродукції. При цьому для подальшого зростання врожайності потенціал ще є. «Рівень агротехнологій в Україні на поточний момент як мінімум на 50% нижче, ніж в Європі», — зазначив він.

При цьому Рибчинський відзначив, що українські виробники хоча і планують в майбутньому збирати 100 млн тонн зерна, але на сьогодні інфраструктура не готова до таких врожаїв — ні в питанні логістики, ні в питанні зберігання. «Я думаю, якщо зараз в країні зберуть 100 млн тонн, то у нас настане колапс», — сказав він.