Верховна Рада в ніч на 23 листопада — на два тижні раніше, ніж у минулому році — прийняла закон «Про державний бюджет на 2019 рік». За нього проголосували 240 депутатів.
Бюджет прийнятий з плановим зростанням доходів на 11,8% до 1,019 трлн грн. Витрати складуть 1,112 трлн грн, що на 12,1% більше показника держбюджету 2018 року. Зростання економіки закладений на рівні 3%, інфляція — 7,4%, а курс гривні — 29,40 грн/долар.
Аграрна частина бюджету до другого читання зазнала суттєвих змін. Вона скорочена сумарно на 1 млрд грн до 5,9 млрд грн з відповідним переглядом її наповнення в частині програм підтримки тваринництва і компенсації вартості сільгосптехніки. «Збільшити по загальному фонду видатки розвитку за бюджетною програмою «Державний фонд регіонального розвитку» (код 2761070) на 1 млрд гривень, зменшивши по загальному фонду видатки розвитку за бюджетними програмами «Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)» (код 2801540) на 500 млн гривень, «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» (код 2801580) на 500 млн гривень», — йдеться у висновках бюджетного комітету до другого читання законопроекту №9000.
Редагування було прийняте під обіцянку, що Кабінет міністрів відповідно до результатів моніторингу виконання Держбюджету за підсумками першого півріччя 2019 року розгляне питання про збільшення держпідтримки за тими статтями, де відбулося скорочення.
Попри те, що початкова сума держпідтримки агросектору, виходячи з динаміки виконання держпрограм в поточному році, явно зайва, її обсяг закріплений у Бюджетному кодексі на рівні 1% від ВВП, що генерується галуззю. Напередодні депутати ще більше збільшили цей норматив — до 1,5% з 2020 року. Але судячи з того, що за бюджет голосували і депутати аграрного комітету, правовою колізією це не є.
Дискусії щодо проекту закону про держбюджет тривали всю другу половину парламентського дня в залі Верховної Ради і всю ніч — вже в кулуарах. Основні претензії до аграрної частини бюджету зводилися до зменшення обсягів фінансової підтримки аграріїв і скорочення фінансування Національної академії аграрних наук України.
«У аграріїв забрали 1 млрд на засіданні бюджетного комітету і кошти, зекономлені в цьому році, теж забрали, — заявила народний депутат Тетяна Острикова (об’єднання «Самопоміч»). Вадим Івченко (ВО «Батьківщина») звернувся до міністра фінансів України з проханням «прямо зараз врятувати аграрну науку», у якій перерозподілили майже 200 млн грн. «Аграрний сектор не може ефективно працювати, коли у нього не буде потужного фундаменту аграрної науки. За 20 років для НААН держава не зробила нічого. Ми дали їм тільки землю, але не дали можливості здавати цю землю в оренду, брати кредити, і головне — не дали можливості офіційно продавати ті дослідження, той садовий і насіннєвий матеріал, який виробляється в НААН України», — перерахував Івченко.
При цьому аграрна частина держбюджету отримала ряд спеціалізованих новацій, які представники галузі вважають змінами на краще. «У нинішньому бюджетному процесі є і певні позитивні [зміни], яких не було раніше! По-перше, була усунена суперечлива норма, яка блокувала ефективне управління коштами державної підтримки. У Бюджетному кодексі раніше було потрібно, щоб рівно 20% держпідтримки виділялося із загального річного бюджету АПК на компенсацію вартості закупівлі у вітчизняних виробників сільськогосподарської техніки та обладнання. Все впиралося акурат в цю цифру — 20%, адже точної відповідності їй було неможливо досягти. Все це вдалося вирішити дуже просто — змінивши формулювання в такий спосіб «до 20 відсотків». Це дає більш гнучкий механізм для ефективного використання коштів», — написав на своїй сторінці в Facebook депутат від аграрного комітету парламенту Олег Кулініч (група «Відродження»).
Крім того, в цей напрямок була включена підтримка на закупівлю вагонів-зерновозів, обладнання для виробництва біоетанолу та електроенергії з біомаси.
Ще одна позитивна новина — розширення підтримки тваринництва на сферу виробництва аквакульутри.
Вперше за багато років кошти були спрямовані на розвиток лісової галузі — на охорону та відтворення лісів виділено 365 млн грн. Передбачено, що четверта частина надходжень від ренти за використання лісових ресурсів перенаправлятиметься для ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів у лісовому фонді.
В цілому, розробники впевнені, що в головному фінансовому документі країни створені необхідні стимули для розвитку економіки, в тому числі і для підтримки аграрного сектора, який формує 17% ВВП України.
Державна підтримка аграріїв розподілена за такими напрямками:
- 127,16 млн грн — на фінансову підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів;
- 881,79 млн грн — на отримання часткової компенсації (25%) вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання українського виробництва. Вона надається за придбання техніки, яка входить до переліку вітчизняної техніки і обладнання для АПК, затвердженого комісією Мінекономрозвитку;
- 800 млн грн — на розвиток фермерських господарств для часткової компенсації вартості закупленого насіння сільськогосподарських рослин вітчизняної селекції та надання консультативних послуг, фінансової підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, часткової компенсації (15%) вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, а також для здешевлення кредитів.
- 3,5 млрд грн — на підтримку тваринництва, зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва). Держпідтримка зменшена на 0,5 млрд грн в порівнянні з 2018 роком і додані напрямки для підтримки зі зберігання та переробки сільськогосподарської продукції та рибництва. За тваринництво передбачені дотації 2500 гривень на голову молодняку великої рогатої худоби — надається фізичним особам, 1500 гривень на голову корів молочного, молочно-м’ясного та м’ясного напряму — надається юридичним особам, а також компенсація 50% за покупку племінних ресурсів та компенсація за будівництво тваринницьких комплексів.
- 400 млн грн — на розвиток хмелярства, закладку молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними. Передбачена 80% компенсація вартості саджанців.