Підсумки саміту «Великої двадцятки»: 10 тез про торгівлю, реформу СОТ і продбезпеку

Підсумки саміту «Великої двадцятки»: 10 тез про торгівлю, реформу СОТ і продбезпеку

Торгові війни стихають, торговельні союзи змінюють формат

Підсумки саміту «Великої двадцятки»: 10 тез про торгівлю, реформу СОТ і продбезпеку

У Буенос-Айресі (Аргентина) завершився триденний саміт лідерів країн «Великої двадцятки», що проходив там з 29 листопада по 1 грудня. Даний формат міжнародних зустрічей, якому в 2018-му минуло 10 років, має на увазі обговорення глобальних політичних і економічних викликів, що постають перед світовою спільнотою і вимагають участі глав провідних держав.

Одною зі значущих подій економічного порядку денного нинішнього саміту стало укладення нового договору про вільну торгівлю між США, Канадою і Мексикою (USMCA). Підписанти — президент США Дональд Трамп, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо і президент Мексики Енріке Пенья Ньєто. Документ, який ще має пройти ратифікацію, замінить собою Північноамериканську угоду про вільну торгівлю (NAFTA), яка діяла з 1994 року.

Положення нової угоди стосуються торгівлі, в тому числі, сільськогосподарською продукцією і промисловими товарами, а також регулюють умови праці, цифрову торгівлю та інші сфери. У порівнянні з NAFTA, вона дає Сполученим Штатам більший доступ до молочного ринку Канади, який становить близько 19 млрд дол. США, стимулює внутрішнє виробництво автомобілів, підвищує екологічні та трудові норми, а також впроваджує оновлені вимоги щодо захисту інтелектуальної власності.

Крім того, в ході зустрічей «на полях» саміту G20 вдалося дещо знизити градус торгової війни між США і КНР — хоча б, на рівні офіційних заяв. Так, Сполучені Штати готові відмовитися від колишніх намірів радикально підвищити торгові мита на китайські товари, а Китай — від ембарго на закупівлю американської сільгосппродукції та енергоносіїв.

В цілому за підсумками саміту його учасники ухвалили декларацію, в якій підтвердили готовність домагатися стійкого зростання світової економіки і домовилися про реформування Світової організації торгівлі (СОТ). Разом з тим, в документі зазначається, що США не відмовляються від прийнятого раніше рішення вийти з Паризької угоди по клімату, але інші 19 країн «Великої двадцятки» залишаються прихильниками її виконання.

iAgro вибрав основні положення декларації та окремі заяви лідерів G20, щонайбільш яскраво характеризують перспективи світової торгівлі і економіки в цілому.

Про глобальну економіку

«Ми вітаємо сильне глобальне економічне зростання, визнаючи, що воно все менше синхронізується між країнами, а деякі з ключових ризиків, в тому числі фінансові і геополітичні проблеми, частково матеріалізувалися».

Декларація G20 2018

Про торгівлю

«Ми підтверджуємо нашу обіцянку використовувати всі політичні інструменти для досягнення сильного, стійкого, збалансованого і всеосяжного зростання та захисту від ризиків зниження (торгівлі — ред.), активізуючи наш діалог і дії заради зміцнення довіри».

Декларація G20 2018

Про монетарну політику

«Грошово-кредитна політика буде продовжувати підтримувати економічну активність і забезпечувати стабільність цін відповідно до мандатів центральних банків».

Декларація G20 2018

Про фіскальну політику

«Фіскальна політика повинна створювати буфери там, де це необхідно, гнучко використовуватися і бути сприятливою для (економічного — ред.) зростання, в той же час забезпечуючи стійкість державного боргу. Продовження реалізації структурних реформ підвищить потенціал такого зростання».

Декларація G20 2018

Про забезпечення продовольчої безпеки

«Грунтуючись на Рамковій програмі G20 щодо продовольчої безпеки та харчування, ми підтверджуємо наші зобов’язання боротися з викликами продовольчої безпеки, які мають вирішальне значення для глобального подолання голоду і всіх форм недоїдання.

Ми будемо сприяти розвитку сільських районів і стабільності сільського господарства, усвідомлюючи важливість грамотного управління грунтами, водними ресурсами і прибережними територіями, з урахуванням конкретних потреб сімейних господарств і дрібних фермерів».

Декларація G20 2018

Про обмін досвідом

«Ми заохочуємо добровільне використання і обмін інноваційними, а також традиційними сільськогосподарськими практиками і технологіями. Ми підкреслюємо важливість співпраці між державними та приватними зацікавленими сторонами з метою кращого управління ризиками, сприяння адаптації до мінливих умов, захисту біорізноманіття та ефективної протидії впливу екстремальних погодних умов на сільське господарство».

Декларація G20 2018

Про реформу СОТ

«Міжнародна торгівля та інвестиції є важливими двигунами зростання, продуктивності, інновацій, створення робочих місць і розвитку. Ми визнаємо внесок, зроблений СОТ в досягнення цих цілей. Але в даний час система їх не досягає, і з’явилися можливості для її поліпшення. Тому ми підтримуємо необхідність реформування СОТ. Можливості для розвитку розглянемо на наступному саміті».

Декларація G20 2018

Про торгівлю між США і Китаєм

«Президент США Дональд Трамп погодився, що не підвищуватиме з 1 січня тарифи на (китайські — ред.) товари на суму в 200 млрд доларів з 10% до 25%. Китай готовий закуповувати на поки не встановлену, але досить значну суму енергоносії, сільськогосподарську, промислову та іншу продукцію США, щоб скоротити торговий дисбаланс. Китай згоден негайно розпочати закупівлю сільськогосподарської продукції у фермерів з США… Обидві сторони готові докласти зусиль, щоб досягти нових домовленостей протягом 90 днів. Якщо до кінця відведеного часу сторони не укладуть угоду, то тарифи зростуть з 10% до 25%».

Заява прес-секретаря Білого Дому про робочу вечерю президентів США і Китаю

Про торгівлю між США й ЄС

«Президент США і я прийшли до спільного розуміння того, як розвивати наші торгові відносини — найпотужніші в світі, вартістю 1 трлн доларів. І ми докладаємо всіх зусиль, щоб реалізувати наші спільні прагнення щодо скорочення витрат і подальшого спрощення торгівлі. Я повинен сказати вам, що експорт СПГ із США в ЄС з липня збільшився на 53%, а імпорт соєвих бобів з США в ЄС зріс на 100%. Наші зобов’язання виконуються».

З виступу голови Єврокомісії Жана Клода Юнкера в рамках сесії саміту G20

Про нову інтеграцію

«Тільки що підписав одну з найважливіших і найбільших торгових угод в США і в світовій історії. Сполучені Штати, Мексика і Канада так добре працювали разом над створенням цього чудового документа. Жахливий NAFTA скоро зникне. USMCA буде фантастичним для всіх! »

Твіттер президента США Дональда Трампа

Довідка:

G20 об’єднує 19 країн і ЄС. На їх частку припадає понад 80% світового ВВП і майже дві третини населення планети. Такий формат міжнародних зустрічей був заснований в 2008 році в умовах глобальної фінансової кризи, його метою позначено розширення міжнародного економічного співробітництва. З тих пір члени G20 щорічно збираються для обговорення широкого кола питань, пов’язаних з економічною та фінансовою взаємодією.