19 грудня керівництво Міністерства аграрної політики та продовольства України підбило підсумки роботи за рік. Звіт про посіви та їхній стан представив заступник міністра Володимир Топчій, про причини зростання популярності аграрних розписок розповіла заступник міністра Олена Ковальова, про держпідтримку фермерів відзвітував заступник міністра Віктор Шеремета, а про те, що потрібно робити нашим аграріям, щоб не постраждати від торгових воєн, повідомила заступник міністра з питань європейської інтеграції Ольга Трофімцева.
Про воєнний стан, угоду по Азовському морю, АЧС і мораторій на продаж сільгоспземель розповів тимчасово виконуючий обов’язки міністра агрополітики Максим Мартинюк.
іAgro вибрав дюжину найцікавіших тез із виступів керівництва Мінагрополітики.
Про рекорди
У 2018 році аграрії України отримали рекордний врожай зернових – 70,1 млн т. Цей максимальний показник дає підстави прогнозувати, що в поточному маркетинговому році експорт українського зерна перевищить обсяг попереднього року і складе 47 млн т.
Максим Мартинюк, в.о. міністра агрополітики та продовольства
Про воєнний стан
Воєнний стан було введено в Україні на 30 діб, але відразу були озвучені чіткі меседжі, що він не передбачає будь-яких обмежень для бізнесу. На цей період навіть не були згорнуті інвестиційні програми. Воєнний стан, більшою мірою, було введено для мобілізації органів влади та приведення їх у готовність до реагування в разі військової агресії. Так, Міністерство агарної політики відновило роботу бомбосховища, на якому, як виявилося, був влаштований склад і заварені запасні виходи.
Максим Мартинюк, в.о. міністра агрополітики та продовольства
Про інвестиції
За даними Державної служби статистики України, капітальні інвестиції за 9 місяців 2018 року на сільське, лісове і рибне господарство склали понад 60 млрд гривень, у тому числі безпосередньо в сільське господарство – 45 млрд гривень. Велика частина цих коштів була направлена на будівництво ферм, на проекти свинарства і на будівництво потужностей для зберігання зернових. Якщо говорити про харчову та переробну промисловість, то в 2018 році спостерігається зростання виробництва нетипових для нас продуктів – рибних консервів і консервів з морепродуктів, а також збільшення на 10% обсягів виробництва консервованих фруктів і овочів. Це результат того, що інвестори в цьому році вклали в проекти по цих галузях понад 15 млрд гривень.
Олена Ковальова, заступник міністра агрополітики та продовольства
Про дотації
Доступ до програм державної підтримки аграрного сектора для всіх однаковий, і при розподілі коштів бюджету немає жодної дискримінації в залежності від розміру компанії-одержувача. Є ідея, яка може поставити крапку в дискусіях з приводу дотацій великим підприємствам – обмежити розмір дотацій у 150 млн гривень на групу пов’язаних компаній. Технічно це можна реалізувати лише тоді, коли в Україні буде створено реєстр пов’язаних осіб, а це – сфера відповідальності Державної фіскальної служби України.
Максим Мартинюк, в.о. міністра агрополітики та продовольства
Про експорт м’яса птиці
Великі компанії, що експортують м’ясо птиці на європейський ринок, тим самим прокладають туди шлях середнім за розміром виробникам. Ми зараз знаходимося в активному діалозі з виробниками нішевої продукції птахівництва, які випускають м’ясо індички і перепелів. І вони вже готуються до поставок своєї продукції на ринок Європи – їм потрібно пройти аудит європейських експертів, забезпечити здоров’я тварин, а також вирішити питання щодо формування товарних партій і регулярності поставок.
Ольга Трофімцева, заступник міністра агрополітики та продовольства з питань європейської інтеграції
Про аграрні розписки
У 2018 році в аграрному секторі України стався прорив по використанню аграрних розписок – їх було видано на 3,5 млрд гривень, тоді як за 2,5 роки існування цього інструменту – на 4,8 млрд гривень. Прорив пов’язаний з тим, що з початку року запрацював Реєстр аграрних розписок. Він дозволив проводити їх оформлення нотаріусами у всіх регіонах України. На початку проекту аграрних розписок вони були зорієнтовані на зернові культури, проте завдяки спільній роботі з міжнародними партнерами вже сьогодні аграрні розписки видаються на 25 видів сільськогосподарської продукції.
Олена Ковальова, заступник міністра агрополітики та продовольства
Про держпідтримку фермерів
За весь час існування програми держпідтримки аграріїв її отримали понад 5 тис. фермерських господарств та понад 152 тис. фізичних осіб, які фактично є сімейними фермерськими господарствами, але ще не оформлені юридично. Фермери та сімейні господарства в 2018 році використовують понад 1 млрд гривень держпідтримки.
Віктор Шеремета, заступник міністра агрополітики та продовольства
Про вилов риби в Азовському морі
Квоти на вилов риби в Азовському морі розподіляються між Україною і Росією протоколом Українсько-російської комісії з питань рибальства в Азовському морі, який підписується щорічно. Без протоколу вилов риби буде вважатися браконьєрством. Оскільки засідання комісії в цьому році було зірвано і протокол не підписаний, Мінагрополітики рекомендувало Держрибагентству провести засідання комісії на території третіх країн. Усі рішення вже узгоджено, залишилося тільки підписати фінальний протокол за квотами на вилов риби в Азовському морі. Зараз проводяться консультації з Міністерством закордонних справ України про те, щоб направити дипломатичними каналами проект протоколу до РФ для підписання. Коли отримаємо цей підпис, то можна говорити, що квоти узгоджені.
Максим Мартинюк, в.о. міністра агрополітики та продовольства України
Про АЧС
Ситуація з АЧС в Україні стабілізувалася. Однак потрібно проводити заходи з біобезпеки на підприємствах, а також швидко локалізувати спалахи АЧС в домашніх господарствах, вилучаючи заражених тварин. Сьогодні населення отримує компенсації за вилучених тварин з регіональних бюджетів через 2-3 місяці очікування. І це породжує сумніви, що компенсація взагалі буде виплачена, тому власники часто забивають свиней на м’ясо і розвозять по ринках, поширюючи вірус. Тому в 2019 році система виплати компенсації населенню за вилучених свиней буде змінена – вона виплачуватиметься безпосередньо з бюджету Держспоживслужби, і виплати проводитимуться через 2-3 дні.
Максим Мартинюк, в.о. міністра агрополітики та продовольства України
Про мораторій на продаж сільгоспземель
Позиція міністерства полягає в тому, що потрібно припинити гратися з продовженням мораторію, припинити міфічно захищати селян. Потрібно прийняти закон про обіг сільськогосподарських земель, визначити умови роботи ринку землі, обмеження, які діятимуть на ринку, і встановити терміни, з яких цей ринок почне діяти. Я впевнений, що від публікації закону до набрання ним чинності має пройти мінімум два роки. За ці два (або навіть більше) роки бізнес має вивчити правила, підготуватися до ринку. Прийняти закон про обіг земель – не означає автоматично відкрити ринок вже завтра, оскільки великі масиви землі знаходяться в оренді, і потрібно забезпечити дотримання прав орендарів. При помилкових рішеннях ми кинемо на ваги потенціал виробництва аграрної продукції.
Максим Мартинюк, в.о. міністра агрополітики та продовольства України
Про торгову війну США з Китаєм
Будь-який варіант розвитку торговельних відносин між США і Китаєм впливає на торгово-економічну ситуацію не тільки в окремому регіоні, а й в цілому світі. Говорити про дивіденди для України від такої ситуації поки рано. Будь-яка геополітична або економічна ситуація може бути для України як загрозою, так і шансом. Усе залежить від того, наскільки швидко виробники і експортери відреагують на розвиток ситуації. Потрібно бути досить гнучкими і реагувати на ці зміни через переорієнтацію свого експорту на інші ринки, на яких з’являються нові можливості.
Україна є частиною світового глобального ринку, і це дає нам багато переваг з точки зору експорту. З іншого боку, з огляду на те, що торгівля зараз досить непередбачувана, ніхто не може сказати, яким буде 2019 рік з точки зору геополітики і торгових відносин. Тому аграрному бізнесу потрібно працювати в гнучкому режимі.
Ольга Трофімцева, заступник міністра агрополітики та продовольства з питань європейської інтеграції
Про стан посівів
Перспективи 2019 роки визначаються підготовкою і проведенням осінньої посівної кампанії. В цілому погодні умови восени були сприятливі для аграріїв – сходи отримано на всій площі. Близько 86% посівів знаходяться в доброму та задовільному стані. І ми маємо хороші перспективи. Високий урожай 2018 року дала можливість отримати фінансові ресурси, які дозволять поліпшити матеріально-технічну базу аграріїв і провести закупівлі необхідної техніки.
Володимир Топчій, заступник міністра агрополітики та продовольства України