Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради на своєму засіданні 18 грудня розглянув цілий ряд законопроектів, що стосуються мораторію на продаж сільгоспземель, і рекомендував парламенту прийняти законопроект №9355-5, який передбачає продовження мораторію ще на один рік.
Як повідомив на своїй сторінці в Facebook голова підкомітету з питань земельних відносин Олег Кулініч, в цьому році в Раді було зареєстровано 16 законопроектів, що стосуються мораторію, і майже у всіх з них припускали різні терміни дії: від 22 квітня 2019 року до 1 січня 2030 року, а законопроект №9355-6 і зовсім пропонує встановити вічний мораторій на відчуження сільгоспземель. Крім того, законопроект №9355-14 пропонує заборонити на період дії мораторію укладання договорів емфітевзису, законопроекти № 9355-3 і 9355-14 — дозволити викуп «підмораторних» земель державою за ринковими цінами з урахуванням цін в Євросоюзі, а законопроект №9355-3 — вирішити питання про зняття мораторію на Всеукраїнському референдумі.
Кулініч вважає, що питання про мораторій не можна вирішувати на референдумі, оскільки такі кроки повинні детально прописуватися фахівцями уряду і парламенту. Що до емфітевзису, то з 2019 року набирає чинності прийнятий Верховною Радою законопроект №6049-д, який встановлює термін емфітевзису в 50 років (як і термін оренди), і інститут емфітевзису більш не буде мати ознак прихованого продажу землі.
На думку голови підкомітету, викуп державою «підмораторних» земель з урахуванням цін в Євросоюзі також недоцільно вводити, оскільки ринкова ціна не може бути сформована за відсутності ринку, ціни на землю в країнах ЄС суттєво відрізняються, а витрати величезних сум бюджетних коштів на викуп землі зроблять неможливим здійснення бюджетних витрат на інші цілі. «Що стосується вічного мораторію, то це буде порушенням не тільки Конституції України, а й Конвенції про захист прав людини, яка ратифікована Україною», — зазначив він.
«Тому як голова земельного підкомітету, я запропонував підтримати законопроект №9355-5 і рекомендувати Верховній Раді прийняти його в цілому як закон, що і було підтримано Аграрним комітетом», — повідомив Кулініч.
Один із співавторів законопроекту №9355-5 Микола Люшняк сказав iAgro, що мораторій слід продовжити на один рік, щоб напрацювати фундамент для закону про обіг земель, який після закінчення мораторію набуде чинності. «Якщо Верховна Рада його прийме», — уточнив нардеп.
Незважаючи на те, що 2019 рік максимально заполітизований (в 2019 році пройдуть спочатку президентські, а потім — парламентські вибори), Микола Люшняк не бачить ніяких перешкод для того, щоб прийняти закон про обіг земель. «Це не залежить від мене особисто, це не залежить від членів комітету, це залежить від настроїв в парламенті. Якщо депутати будуть мати політичну волю це зробити, то зроблять. Якщо не захочуть зробити — не зроблять. А захочуть зайнятися популізмом — будуть займатися популізмом», — сказав він.
Депутат Верховної Ради Олексій Мушак, який був ініціатором двох депутатських звернень до Конституційного Суду з вимогою скасувати мораторій, 18 грудня організував біля парламенту мітинг «За право на землю» на підтримку скасування мораторію. «Нашому поколінню не потрібні подачки, а потрібні можливості. Одна з базових — це можливість вільно розпоряджатися своєю землею», — заявив він.
Генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький в своєму пості на Facebook зазначив, що за останні роки вже зроблені важливі кроки для реалізації земельної реформи: вирішено питання відумерлої спадщини, прийнятий закон про консолідацію земель, налагоджено обмін даними між земельним кадастром і реєстром майнових прав. «Ці умови покликані створити умови для повноцінного ринку землі … Логічним завершенням земельної реформи має стати прийняття справедливого закону про обіг земель, який забезпечить чесні і зрозумілі правила гри для всіх учасників ринку», — резюмував Висоцький.
Як повідомляв iAgro, Верховна Рада планує розглянути питання про продовження мораторію 20 грудня, в останній пленарний день перед Новим роком.