Мінагропрод запустив портал нормативної грошової оцінки с/г земель

Мінагропрод запустив портал нормативної грошової оцінки с/г земель

У зв’язку з запуском порталу Мінагропрод очікує активізації земельних аукціонів.

Мінагропрод запустив портал нормативної грошової оцінки с/г земель

Міністерство аграрної політики та продовольства запустив у бета-версії Всеукраїнський портал загальнонаціональної нормативної грошової оцінки (НГО) земель сільгосппризначення, який дозволяє прорахувати НГО на будь-якій ділянці в Україні.

Про це на своїй сторінці Facebook повідомив т.в.о. голови Мінагропроду Максим Мартинюк.

“7 лютого ц.р. Кабінет міністрів затвердив постанову №105, якою погодив проведення загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення на всій території України. За неповний рік було проведено повний комплекс робіт по оцінці, дані зведені в єдиний масив, написаний алгоритм, створений портал-дзеркало з можливістю онлайн-розрахунку НГО. В результаті у нас не залишилося жодної ділянки сільгосппризначення за межами населених пунктів, який не був прорахований у базі даних”, — написав Мартинюк.

За його словами, основний виконавець — Науково-дослідний і проектний інститут землеустрою, який провів повний комплекс робіт.

Мартинюк зазначив, що для громадян-власників земель, які здають ділянки в оренду, портал дає можливість, спираючись на дані НГО, переконатися в справедливості орендної плати і при необхідності скоригувати її, орієнтуючись на показники земельних аукціонів по району.

“Для орендарів — можливість чітко спрогнозувати свої орендні витрати в будь-якому куточку України і обсяг обов’язкових платежів. Для органів місцевого самоврядування — мати чітке уявлення про оцінку земельних ресурсів і можливість прорахувати надходження до бюджетів, впровадження планування”, — зауважив в.о. голови міністерства.

У зв’язку з запуском порталу Мінагропрод очікує активізації земельних аукціонів (в тому числі і в електронному форматі), значна частина яких зараз просто не може відбутися, якщо місцева райрада не затверджує НГО на лоти.

Т.в.о. голови Мінагропроду вказав, що базою для розрахунку НГО земельної ділянки є показники якості грунтів. Останній раз грунтові дослідження в Україні завершилися в 1995 році. Вихідні дані були місцями неповними і вимагали уточнення та доповнення. У кожному районі України були білі плями, загальна площа яких у масштабах країни склала близько 2 млн га.

“У теорії працювати над ліквідацією цих білих плям і уточненням інформації повинні були власники земель. І я зараз говорю не про громадян-власників ділянок (хоча і вони теж), а перш за все про органи місцевого самоврядування, які найбільше зацікавлені в коректній оцінці своїх земельних ресурсів, оскільки від цього залежить обсяг земельних платежів до місцевих бюджетів”, — зазначив М.Мартинюк.

Він підкреслив, що проблема була давно відома і визнана на всіх рівнях, але в “абсолютній більшості випадків її рішення впиралося в 5 тис. грн — стільки в середньому коштує розробка техдокументації на земельну ділянку”. При неможливості іншого, земельний податок нараховувався в форматі до 5% від середньої НГО ріллі по області.