За даними компанії KPMG, в 2017 році в Україні майже половина угод злиття і поглинання на загальну суму 714 млн доларів припала саме на аграрний сектор. У 2018-му тенденція укрупнення бізнесу продовжилася. І хоча даних про суму угод ще немає, iAgro вирішив нагадати про найбільші епізоди злиття і поглинання року, що минає.
У вересні 2018 року компанія The Saudi Agricultural & Livestock Investment Co. (SALIC), яка спеціалізується на інвестиціях у сільгоспвиробництво, придбала український агрохолдинг «Мрія». До серпня 2014 «Мрія» була мрією будь-якого аграрного інвестора — холдинг розміщував облігації на сотні мільйонів доларів, брав багатомільйонні кредити, його земельний банк ріс як на дріжджах, а звітність показувала небувалий прибуток. Однак в серпні 2014 «Мрія» оголосила дефолт, її керівник Микола Гута, син засновника агрохолдингу, зник за кордоном, а кредитори почали довгу боротьбу за збереження контролю над активами і за повернення вкладених коштів. Кредиторам вдалося знайти покупця на активи, що залишилися «Мрії» після чотирьох років зусиль по реструктуризації боргів. Президент Петро Порошенко назвав операцію з купівлі агрохолдингу знаковою і першою угодою такого масштабу після початку російської агресії в 2014 році. Інвестаналітіки оцінили вартість контракту в 175-300 млн доларів.
У листопаді 2018 року найбільший український виробник курятини — «Миронівський хлібопродукт» Юрія Косюка підписав угоду про купівлю словенської птахівничої фабрики Perutnina Ptuj. Словенська компанія займається вирощуванням птиці в чотирьох країнах Балканського регіону, має земельний банк в 4 тис. га. МХП має намір інвестувати в своє нове придбання 200 млн євро.
Ця покупка стала для МХП черговим кроком у розширенні діяльності в Європі. Тепер український виробник розраховує збільшити обсяги продажів на Балканах і в Східній Європі. Вартість операції оцінювалася в 100-120 млн доларів.
Японська Sumitomo Corporation в липні 2018 року заявила про намір придбати 51% української компанії «Спектр-Агро», яка займається дистрибуцією засобів захисту рослин, добрив, мікродобрив, насіння і сільгосптехніки. «Спектр-Агро» на момент оголошення про покупку мала 19 представництв в більшості областей України, клієнтура — 3,5 тис. агровиробників.
Експерти оцінювали «Спектр-Агро» як «міцного середнячка», зацікавленість нею з боку Sumitomo вони пояснювали в першу чергу бажанням просувати на українському ринку ЗЗР японського виробництва, які на сьогодні тут вельми бідно представлені. При цьому експерти прогнозували, що покупка зроблена з прицілом на те, що український ринок буде рости, і це забезпечить покупцеві суттєві прибутки.
У травні російська компанія «ЄвроХім» оголосила про продаж своєї дочірньої компанії «Агроцентр ЄвроХім-Україна», яка займалася продажами добрив на українському ринку. Ім’я покупця не розголошується, але це компанія, пов’язана з колишнім менеджментом продаваної «дочки». «Єврохім» продала свою збутову структуру через ускладнення владою умов доступу російських добрив на український ринок. Однак експерти сумніваються, що «Єврохім» так просто відмовиться від України, в якій він ще кілька років тому по багатьох позиціях займав 2/3 від загального обсягу імпорту добрив.
У травні 2018 року стало відомо про підготовку угоди злиття двох найбільших компаній-дистриб’юторів добрив. Перша — «УкрАгро НПК», що належить компанії OSTCHEM Distribution Limited Дмитра Фірташа. Ця компанія реалізує добрива, вироблені на Черкаському «Азоті», «Рівнеазоті» і Сєвєродонецькому об’єднанні «Азот», що входить в OSTCHEM. Друга компанія — «Агроімпорт», оптовий імпортер добрив. В результаті злиття з’явиться найбільший дистрибутор, в активі якого буде майже 70 складів з продажу добрив по всій Україні.