26 грудня 2018 року в Україні закінчилася дія воєнного стану на території 10 областей країни, який місяць тому було введено відповідним законом. Як зазначалося в документі, ВС поширювався на Вінницьку, Луганську, Миколаївську, Одеську, Сумську, Харківську, Чернігівську, а також Донецьку, Запорізьку, Херсонську області та внутрішні води України Азово-Керченської акваторії терміном на 30 діб.
За інформацією джерела iAgro в Міністерстві оборони України, за цей час були відпрацьовані основні принципи функціонування в умовах зовнішньої загрози для країни. На основі закону про воєнний стан підготовлені всі необхідні підзаконні нормативні акти, в тому числі — і в частині взаємодії з бізнесом.
«Обмежувальні заходи, визначені законом в 18 пунктах, протягом дії воєнного стану до бізнесу не застосовувалися. Транспортні засоби не вилучалися. Просто були відпрацьовані механізми реалізації [законодавства про ВС]», — сказало джерело iAgro і підкреслило, що за умови повторного ведення воєнного стану вже є всі плани, яким чином вибудовувати роботу держорганів. Крім того, військовими були розроблені інструкції з виконання квартирної повинності, вилученню об’єктів рухомого і нерухомого майна незалежно від форм власності у фізичних і юридичних осіб і т.д. Вони погоджені з органами влади.
Мінагрополітики та бізнес оцінюють вплив воєнного стану на агропромисловий комплекс України як мінімальний. Максим Мартинюк, і. о. міністра аграрної політики та продовольства України, вважає, що цьому сприяло два фактори: перший — бізнесу був відразу даний чіткий сигнал про те, що ніякі обмеження діяльності застосовуватися не будуть. І другий — природне сезонне зменшення активності галузі в грудні пом’якшило для гравців ринку турбулентність, пов’язану з процесом входження в режим ВС.
Зернотрейдери ніяк не відчули дії воєнного стану, сказав президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов. Відсутність впливу ВС на бізнес також підтвердили заступник гендиректора UkrLandFarming Ігор Петрашко і прес-служба компанії «Астарта».
Те ж саме підтвердила і прес-служба «Миронівського хлібопродукту» (МХП). «Діяльність компанії у зв’язку з введенням воєнного стану не зазнала змін. Всі підприємства холдингу працюють у звичайному режимі», – йдеться у відповіді компанії на запит iAgro.
Генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук зазначив, що військовий стан ніяк не відбився на підприємствах (за винятком залучення військовозобов’язаних), при тому, що 80% потужностей галузі знаходиться в областях, які потрапили в зону дії ВС — в Запорізькій, Харківській, Луганській, Донецькій, Миколаївській областях, і особливо — в Одеській області. За його словами, коли військкоматами були оголошені збори резерву першої черги, підприємства зверталися з проханням надати бронь окремим фахівцям, яких вони гостро потребують.
Не особливо позначився військовий стан і на роботі лісової сфери. За словами Віктора Чигринця, начальника Сумського облуправління лісового та мисливського господарства, лісгоспи регіону працювали в звичайному режимі — в основному торгували ялинками. «На рівні адміністрації області були проведені всі необхідні заходи по введенню воєнного стану. Зокрема, було заборонене полювання в восьми прикордонних районах області, але тільки в межах прикордонної смуги», — підкреслив Чигринець.
Сильніше за інших відчути виниклу напругу довелося тільки азовським рибалкам. Це підтвердив голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков. «З введенням воєнного стану азовським рибалкам було рекомендовано утриматися від виходу в море. І вони не виходили на лов риби», — уточнив він.
Нагадаємо, параметри і обмеження ВС визначені в законі «Про правовий режим воєнного стану». Як раніше повідомляв iAgro, українські агрохолдинги в цілому виявилися готові до викликів воєнного стану. З розумінням поставилися до введених обмежень і керівники лісгоспів в прикордонних районах Сумської, Вінницької та Луганської областей.
Фото: facebook.com/pressjfo.news