У новому році українські виробники традиційно поспішили «застовпити» місце на найперспективнішому ринку збуту своєї продукції. Як повідомила асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), за станом на 21 січня українські виробники вже повністю вичерпали квоти на поставку в країни Європейського Союзу меду, кукурудзи, а також яблучного і виноградного соків. «Тенденція до стрімкого закриття зазначених квот спостерігається з початку дії Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Попри вичерпання квот безмитного ввезення, експорт даних продуктів буде тривати і далі», — впевнені в УКАБ.
При цьому експерти асоціації відзначають, що в порівнянні з аналогічним періодом минулого року спостерігається підвищення темпів закриття квот на оброблений крохмаль, цукор, солод і пшеничну клейковину, які вже закриті відповідно на 17%, 38% і 44%.
У той же час у порівнянні з минулим роком змінилася ситуація з поставками оброблених томатів у межах квот — на сьогодні використано лише 3% квоти, тоді як в минулому році станом на 20-ті числа січня вона була використана на 11%.
Квота на український мед для поставок в ЄС встановлена в обсязі 5 тис. тонн починаючи з 2016 року, її розмір підвищується на 200 тонн щорічно протягом п’яти років і до 2021 року досягне 6 тис. тонн. Крім того, в 2017 році терміном на три роки була виділена додаткова щорічна квота в розмірі 2,5 тис. тонн. При експорті понад установлені норми на український мед діє мито в розмірі 17,3%, однак воно не є нездоланним бар’єром. Наприклад, у 2017 році експорт меду в ЄС перевищив квоти в шість разів, у 2018 році експорт меду в країни Європейського Союзу хоча і знизився майже на чверть, але все ж був набагато більше встановленої квоти — 32,5 тис. тонн тільки за підсумками 11 місяців 2018 року.
На думку голови Спілки пасічників України Володимира Стретовича, цього року цінова кон’юнктура для українських виробників меду не настільки сприятлива, як раніше. Якщо в кінці серпня 2018 року ціна на український мед становила 26-27 гривень за 1 кг, то в жовтні-листопаді 2018 року вона зросла до 42 гривень, а зараз — 38 гривень, і вище вже не піднімається. Володимир Стретович переконаний, що більш високих цін українським бджолярам чекати вже не варто, оскільки закладений на зберігання мед з часом втрачає в ціні, і його складніше продати. «Через півроку-рік зберігання він уже стає неконкурентним на зовнішніх ринках. І ми переконані, що весь запас меду, який накопичився у пасічників, перейде в напої», — сказав він.
Директор департаменту аналітики компанії Marcoрolo Commodities, радник президента Української зернової асоціації з аналітики Олена Нероба зазначила, що експорт кукурудзи в ЄС за минулий рік набагато перевищив розмір квоти: всього в маркетинговому році в країни ЄС було поставлено більше 8 млн тонн з майже 18 млн європейського імпорту.
На цей рік квота на постачання кукурудзи з України в ЄС становить 1,175 млн тонн, і вона також буде перевищена зі сплатою мита. «На цей рік прогноз споживання в країнах ЄС за різними оцінками коливається на рівні 82-83 млн тонн, а імпорт — 19-21 млн тонн. Нам же належить продати ще близько 70% експортного потенціалу, тому що на сьогодні реалізовано трохи більше 8 млн тонн. Ринкова кон’юнктура поки що сприяє хорошим темпам експорту, але скоро на ринок вийде бразильський врожай, і цінова ситуація трохи зміниться. У будь-якому випадку, Україні необхідно реалізовувати більше 2 млн тонн в місяць, а ЄС цей попит частково може покрити», — сказала Нероба.