21 січня Україна підписала угоду про зону вільної торгівлі з Державою Ізраїль. Одним з найскладніших питань, яке обговорювалося під час підготовки документа, виявився український аграрний експорт в Ізраїль: ця країна відома не тільки потужним власним агровиробництвом, але і дуже високими ставками ввізного мита на імпорт сільгосппродукції. Зокрема, сторони витратили чимало зусиль, щоб досягти компромісу з приводу умов, на яких ізраїльським покупцям буде поставлятися українська пшениця.
Як повідомив iAgro В’ячеслав Цимбал, директор департаменту доступу до ринків і взаємодії з СОТ Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), Україна за угодою про ЗВТ з Ізраїлем отримала безмитну квоту на постачання пшениці м’яких сортів в обсязі 450 тис. тонн в рік. При цьому В’ячеслав Цимбал пояснив, що відповідно до зобов’язань Ізраїлю в рамках СОТ, він має право встановлювати мито на імпорт пшениці в розмірі 50%. Однак на сьогодні встановлено нульовий тариф, оскільки цього продукту не вистачає на ринку Ізраїлю. «У будь-який момент Ізраїль, не порушуючи зобов’язань, може підняти цю ставку до 50%. Тому в рамках переговорів щодо ЗВТ ми домовилися, що у нас буде гарантований безмитний доступ для 450 тис. тонн пшениці», — сказав він.
Зі свого боку, під час переговорів щодо ЗВТ Ізраїль хотів гарантій стабільності поставок — незалежно від того, яка ситуація складається в Україні. В’ячеслав Цимбал пояснив, що Україна гарантувала поставки в рамках наших міжнародних зобов’язань — щодо положень Угоди про ЗВТ, вона не застосовуватиме експортне мито на відповідну кількість пшениці, яка поставляється до Ізраїлю.
Також за словами В’ячеслава Цимбала, при поставках до Ізраїлю буде діяти нульове мито на українську кукурудзу, за винятком солодкої продуктової кукурудзи, на яку встановлена невелика квота.
Українські зернові і продукти з них — найзначніша стаття експорту до Ізраїлю. За даними Державної служби статистики, за 11 місяців 2018 року Україна поставила до Ізраїлю 548,6 тис. тонн пшениці і суміші пшениці і жита на суму 95,7 млн, 670,8 тис. тонн кукурудзи на 105,5 млн, 51 тис. тонн ячменю на 8,9 млн доларів, 21,8 тис. тонн сорго на 3 млн доларів, 19,7 тис. тонн пшеничного і пшенично-житнього борошна на 4,7 млн доларів, 7,2 тис. тонн жита на 1 млн доларів, 2,9 тис. тонн гороху на 0,7 млн доларів, 0,9 тис. тонн пшеничного і 1,3 тис. тонн кукурудзяної крупи — на суму 729 тис. доларів.
Всього ж, за даними МЕРТ, експорт аграрної та харчової продукції з України до Ізраїлю за цей період склав майже 301 млн доларів, при тому, що загальний обсяг експорту — 535,3 млн доларів.
У той же час імпорт аграрної та харчової продукції з Ізраїлю в Україну за 11 місяців 2018 року незначний — всього 9 млн доларів, хоча загальний обсяг імпорту — 186 млн доларів.
На думку В’ячеслава Цимбала, експорт української агропродукції в Ізраїль після підписання Угоди про ЗВТ буде рости. «Це сигнал для нашого бізнесу, що з’явилася можливість експорту. Тарифи в Ізраїлі досить високі, в тому числі на овочеві групи продуктів і на заморожені овочі. Але зараз у нас будуть потроху, по 100-250 тонн, відкриватися тарифні лінії, і вже можна буде поставляти», — сказав він. Крім того, за його словами, в України непогані перспективи щодо поставок до Ізраїлю кошерної продукції.
У той же час Ізраїль буде поставляти в Україну вино, тютюнові вироби, оливки і оливкову олію, мандарини, лимони і лайм.
Радник міністра економічного розвитку і торгівлі України Роксолана Підласа повідомила, що, за попередніми розрахунками міністерства, після підписання Угоди про ЗВТ найбільше зросте експорт з України до Ізраїлю зернових і злакових (крім рису-сирцю і пшениці), молочних продуктів, рослинних олій, насіння олійних, напоїв та тютюнових виробів.
За даними МЕРТ, після вступу в силу Угоди про ЗВТ Ізраїль скасує ввізні мита для 9,2% сільськогосподарських товарів з України і для 80% — промислових товарів.
Згідно з розміщеною на сторінці МЕРТ в Facebook інформації, при доступі українських товарів на ринок Ізраїлю нульову ставку ввізного мита буде встановлена на рибу і філе риби, рослинні олії (свиріпову, ріпакову), овочі консервовані та приготовлені.
Нульова ставка в рамках тарифної квоти буде застосовуватися для поставок м’яса птиці і готових продуктів з нього, молочних продуктів і морозива, олії, яєць, меду, пшениці і хлібобулочних виробів, вин ігристих і виноградних.
В угоді також є спеціальні умови лібералізації для українських продуктів. Зокрема, вони передбачають перехід до нульової ставки мита протягом трьох років для горіхів, спецій, насіння, плодового пюре, тютюну. Протягом п’яти років до нуля знизяться ставки на м’ясо качки морожене і субпродукти, рибу, борошно, кукурудзяний крохмаль, рослинні олії (арахісову, пальмову, кокосову, лляну, кукурудзяну, рицинову), м’ясні консерви, соки, овочі, плоди, кондитерські вироби і желатин. Протягом семи років до нуля зійдуть мита на екстракт солодовий, кетчуп і домашні соуси. Часткова лібералізація передбачена для капусти, свіжих огірків, окремих видів молока і вершків.
З іншого боку, при доступі на ринок України угода передбачає для Ізраїлю нульову ставку мита при поставках анчоусів, рослинних олій, горіхів (в тому числі — консервованих), солодощів, тропічних фруктів, соків, хлібобулочних виробів. Також протягом трьох років до нуля знизиться ставка на живі рослини, картоплю і свіжі плоди, овочеві суміші, консервовані тропічні фрукти, варення і желе, екстракти, есенції і концентрати (в тому числі, білкові).
Протягом п’яти років до нульової зменшиться ставка мита на свіжі помідори, моркву, ріпу і перець, сушені овочі, абрикоси, сливи, нектарини, суницю і полуницю, каву, чай, соки з плодів, кетчупи та томатні соуси, виноградні вина. Часткова лібералізація передбачена для поставок сушених томатів, хлібобулочних виробів без додавання меду, печиво, окремі соки.
Угода про ЗВТ також передбачає взаємне нульове мито на добрива.
Фото: Офіційне інтернет-представництво Президента України