Восени цього або навесні наступного року слід чекати значного підвищення вартості послуг у сфері охорони прав на сорти рослин, повідомив директор Українського інституту експертизи сортів рослин Сергій Мельник на Насіннєвому форумі в Києві. За його словами, подорожчання пояснюється тим, що воно не відбувалося вже багато років. А інститут тим часом потребує грошей для формування відповідної матеріально-технічної бази, необхідної для здійснення своєї діяльності.
«Ці кошти будуть спрямовані на модернізацію наявних пунктів досліджень і відкриття нових — необхідно закуповувати нову техніку, обладнання, збільшувати зарплати працівників. Відповідно, зростання вартості повинно безпосередньо вплинути і на якість експертизи. Зараз постанова (Кабміну, — ред.) вже пройшла обговорення з асоціаціями і деякі етапи узгодження в центральних органах виконавчої влади. Тому очікується, що зростання ціни відбудеться в осінньому сезоні цього року або навесні 2020 р.», — сказав Сергій Мельник.
Як уточнили iAgro в Українському інституті експертизи сортів, відповідний проект постанови Кабміну вже підготовлений і розміщений на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства. Згідно з підготовленим Інститутом економічного обгрунтування необхідності підвищення вартості послуг, розцінки на них не піднімалися ще з 2007 року, тоді як витрати на проведення досліджень за цей час значно зросли: мінімальна зарплата з 2008 року збільшилася в три рази, вартість паливно-мастильних матеріалів — в сім разів, вартість електроенергії — в 5,3 рази, також підвищилися ціни на техніку, добрива, засоби захисту.
У той же час розмір плати за дії, пов’язані з охороною прав на сорти рослин, в інших країнах набагато вище, ніж в Україні. Зокрема, вартість проведення кваліфікаційної експертизи заявки на сорт рослини (за перший і кожен наступний рік) на відповідність сорту критеріям відмінності, однорідності і стабільності складає 1900 грн (або 68 доларів), експертиза на придатність на поширення сорту — 4070 гривень (145 доларів), тоді як в Польщі вартість експертизи на відмінність, однорідність і стабільність становить (в перерахунку) 6426 гривень, в Росії — 10820 гривень. Така ж експертиза в Німеччині коштує еквівалент 36,36 тис. гривень, у Нідерландах — 63,4 тис. гривень.
Згідно з аналізом регуляторного впливу проекту документа, заплановане підвищення розцінок торкнеться 14 635 сортів рослин — саме стільки на сьогоднішній день подаються на випробування, проходять кваліфікаційну експертизу і знаходяться в Держреєстрі сортів, придатних для поширення в Україні, і Держреєстрі майнових прав інтелектуальної власності. При цьому заявниками по цим сортам є 498 компаній, з яких 456 — великі і середні бізнеси. «Оскільки інститут, як компетентний орган, займається охороною прав усіх сортів рослин, то це стосується всіх ботанічних таксонів, які охороняються на території України: кукурудзи звичайної, соняшника однорічного, пшениці м’якої та пшениці твердої», — сказала iAgro заступник директора інституту Світлана Ткачик.
Згідно з розрахунками, якщо залишаться діяти нинішні розцінки на послуги, то на рік витрати однієї середньої або великої компанії-заявника складуть 62,8 тис. гривень, а після подорожчання послуг витрати виростуть до 246,2 тис. гривень.
У той же час Світлана Ткачик зазначила, що якщо постанова буде прийнята в нинішній редакції, то підвищення торкнеться в основному іноземних заявників, тому що згідно з чинним законодавством, національні установи матимуть знижки.