Українські експортери за підсумком 2018 року повністю вичерпали п’ятнадцять квот на безмитний експорт агропромислової продукції в Європейський Союз.
Про це повідомила прес-служба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» з посиланням на заступника директора інституту Миколи Пугачова.
“За підсумками 2018 року Україна в повному обсязі використала безмитні квоти на експорт в ЄС пшениці, кукурудзи, ячмінної крупи і муки, яблучного і виноградного соків, обробленого крохмалю, солоду і клейковини, продуктів переробки солоду і крохмалю, оброблених томатів, меду, вершкового масла і м’яса птиці”, — йдеться в повідомленні. Крім того, зазначив експерт, вичерпані додаткові преференційні квоти на мед, оброблені томати, пшеницю і кукурудзу, які почали діяти протягом 2018 року.
У той же час, зазначив експерт, попри поліпшення ситуації з використанням квот в порівнянні з попереднім роком, в 2018 році велика частина квот не була використана навіть наполовину. При цьому в минулому році з України здійснювався експорт близько 40 квотованих товарних позицій.
“Зокрема, в переліку продукції з повністю закритими квотами не було ячменю і цукру, проте до нього були додані м’ясо птиці, масло, окремі продукти з солоду і крохмалю”, — вказали в прес-службі.
Крім того, майже повністю в минулому році були вибрані квоти на крохмаль і часник.
Результати проведеного вченими Інституту аграрної економіки аналізу свідчать про позитивну тенденцію поступового збільшення кількості вітчизняних підприємств, що мають право експортувати свою продукцію, зокрема тваринницьку, в країни-члени ЄС. Так, в минулому році їх число перевищило 300 агроформувань, причому це були постачальники як харчових продуктів, так і іншої супутньої продукції тваринного походження.
У прес-службі додали, що на початку 2019 року українські експортери закрили річні основні квоти на поставки в Євросоюз меду, а також яблучного і виноградного соків.
“У цьому році продовжиться планове зростання кількісних обсягів деяких основних квот експорту агропродукції в ЄС і дія наданих Україні восьми преференційних квот”, — відзначили в прес-службі. В цілому, за оцінками вчених інституту, є всі підстави очікувати, що в 2019 році експортні поставки агропродукції з України в Євросоюз збережуться на рівні показників минулого року.