Святковий бізнес: скільки та кому платять українці за букети на 8 березня

Святковий бізнес: скільки та кому платять українці за букети на 8 березня

За 2018 рік Україна імпортувала квітів на $7 млн

Святковий бізнес: скільки та кому платять українці за букети на 8 березня

За даними Державної фіскальної служби, в минулому році в Україну імпортовано 7 тис. 803 тонн зрізаних квітів і бутонів на $7 млн ​​або близько 190 млрд грн.

Лідерами в 2018 році серед імпортерів квітів в Україні стали Нідерланди (близько 97 млрд грн), Еквадор (44,3 млрд грн) і Туреччина (16 млрд грн).

Згідно з дослідженням, проведеним аналітиками Pro-Consulting перед восьмиберезневим бумом на квіти, велика частина квітів завозиться в Україну в період кінця лютого-початку березня. Українські компанії на ринку флористики досить сильні, однак, вирощування в теплицях менш вигідно, ніж імпорт.

За різними оцінками, частка імпортних квітів в передсвяткові дні становить до 70%.

Попри стійку асоціацію тюльпана як весняної квітки на 8 березня, більше третини імпортних квітів перед святом — троянди. Їх імпорт за минулий рік виріс на 25%

Популярні недорогі квіти, хризантеми і гвоздики, в минулому році стали втрачати позиції: хоча імпорт гвоздик продовжив зростання, він склав усього 3%. А ось імпорт хризантем скоротився на 17%.

Натомість зростає інтерес українців до тюльпанів: у 2017 році їх частка в загальному обсязі закупівель становила 7,8%, а в 2018 році — вже 9,3%. Така популярність тюльпанів пояснюється тим, що українці все частіше віддають перевагу сезонним квітам, хоча перед святами вони і дорожчають. Так, в 2018 році ціна на один тюльпан варіювалася від 30 до 35 гривень за квітку, коли в 2016 році середня ціна за 1 тюльпан в свята становила 25 гривень.

У 2017 і 2018 роках більше 90% тюльпанів приїхало в Україну з Нідерландів, де знаходяться найбільший квітковий аукціон світу — Flora Holland. Більше 60% світового ринку рослин зосереджено саме там. На аукціоні продаються квіти не тільки голландського виробництва, але і з інших країн-експортерів: Кенії, Ефіопії, Еквадору, Німеччини, Іспанії, Італії та Бельгії.

Також експерти проаналізували середню вартість на квіти напередодні березневого свята за останні кілька років. За основу був узятий моніторинг середніх цін на тюльпан.

2016 і 2017 роки, пов’язані зі значною девальвацією, показали більш істотне зростання відносно попереднього року. Також аналітики підрахували, що на 5 днів перед всесвітнім жіночим днем припадають від 12% до 15% річного обсягу продажів квіткової індустрії. Майже 10% припадає на День всіх закоханих, на свято першого вересня припадає 5,6%.

Середня ціна за тюльпан в цьому році очікується на рівні 37 гривень, однак, експерти не виключають штучного подорожчання тюльпана до 40 гривень, тому як кругла сума економічно більш зручна.