Власник ягідного виробництва: Кожен веде свою битву за робочі руки
засновник компанії «Ягідки»

Власник ягідного виробництва: Кожен веде свою битву за робочі руки

Власник ягідного виробництва: Кожен веде свою битву за робочі руки

Польща і Німеччина вже не перший рік впевнено перемагають в конкуренції з Україною за її робочу силу. Спочатку про кризу з кваліфікованими кадрами заявила промисловість, а останні рік-два про це все голосніше говорять аграрії. Дефіцит робочих змушує власників агробізнесу відчутно підвищувати зарплати — інакше водити трактори і збирати урожай в українських селах буде просто нікому. Вже не рідкість оголошення про найм на роботу трактористів, наприклад, в Тернопільську область, з обіцяною оплатою близько 25 тис. гривень на місяць. Але не тільки зарплатою «приманюють» персонал на вітчизняних полях. Засновник компанії «ягідки» Олег Науменко розповів iAgro, що його компанія робить для того, щоб утримати робітників, і чому закордонні плантації з року в рік стають для них все менш привабливими.

Ми займаємося вирощуванням лохини з 2016 року, загальна площа під насадженнями становить близько 55 га. На сьогодні у нас стоїть найсучасніша автоматизована система управління поливом — такі ставлять в теплицях Ізраїлю.

Однак одного обладнання для хороших урожаїв недостатньо, потрібні робочі руки. Проблема відтоку трудових ресурсів в Польщу і Німеччину всім відома. На жаль, битва, яку ми ведемо за робочі руки, це наша особиста проблема — нікого більше вона не цікавить.

Однак Україна сьогодні може конкурувати за робочі руки і за умовами праці, і по зарплатах. Наприклад, наше підприємство з року в рік працевлаштовує все більше людей. Так, більшість робіт — сезонні, але вже зараз ми знаємо, що через 2-3 роки на піку продуктивності нашої компанії під час збирання врожаю (а це — чотири місяці) знадобиться 350 осіб. І щоб залучити людей і переконати їх залишитися тут, а не їхати в Польщу або інші країни, ми створюємо максимально можливу інфраструктуру.

Наприклад, коли цієї зими проводили обрізку кущів, то побудували для робітників найсучасніші гуртожитки — з високошвидкісним інтернетом, телебаченням, душем, гарячою водою, пральнею та сушильними блоками, з нормальними умовами для сну і відпочинку. Робочі проживають в них безкоштовно і тричі в день безкоштовно отримують гарячу їжу. Вони повністю забезпечені всім необхідним.

А тепер про зарплату. У мене деякі пари на обрізку кущів заробляли на місяць по 70 тис. гривень на двох. Тобто одна людина фактично заробив за місяць 1 тис. євро, працюючи в селі і не витративши жодної копійки на їжу та проживання.

Ось цими заходами ми намагаємося залучити людей до села і утримати їх в країні. Я вже іноді жартую, що мені скоро доведеться будувати дитячий садок, тому що люди приїжджають і кажуть: «У вас тут умови життя краще, ніж у нас вдома».