Обсяг обробки зернових і продовольчих вантажів за січень-лютий 2019 року в морських портах склав 8,497 млн т, що на 35,5% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. В тому числі, обсяг перевалки зерна склав 8,333 млн т (+ 35,5%).
Про це повідомляє Zernovoz.
Найбільший приріст перевалки хлібних вантажів в портах було зафіксовано саме в лютому: за підсумками місяця оброблено 4,563 млн т, + 48% до минулорічного показника 3,0 млн т.
Найкращі показники обробки зернових вантажів в лютому у Миколаївського морського порту. Майже 27% всіх зернових України відвантажується на експорт саме з Миколаєва. Порти Миколаєва в лютому сумарно відвантажили 1,224 млн т хлібних вантажів. При цьому, найбільш успішним зерновим терміналом в Миколаївському порту за зростом і обсягами перевалки в лютому є Морський спеціалізований порт «Ніка-Тера» (351 тис. т).
Друге місце по вантажообігу серед стивідорних компаній Миколаївського морського порту займає «Дунайська судоходно-стивідорна компанія», що входить в українську групу компаній COFCO Agri, — більше 280 тис. т відвантаженої на зовнішні ринки сільськогосподарської продукції в лютому місяці.
На третьому місці серед терміналів-лідерів Миколаївського порту — компанія «Грінтур-Екс» (Bunge), з місячною перевалкою в лютому понад 250 тис. т.
Попри те, що порти Одеського регіону практично в рівних частках обробляють суди, другим за величиною зерновим портом і раніше залишається Морський порт Чорноморськ — до 23,5% від загального обсягу або 1,123 млн т відвантаженої на морський транспорт сільськогосподарської продукції в лютому поточного року. Серед стивідорних компаній Чорноморського МП безумовними лідерами є СП «Трансбалктермінал», що входить в групу компаній «Кернел», — понад 355 тис. т відвантажених зернових в лютому і «Іллічівський зерновий термінал» (ІЗТ) — 339 тис. тонн. ІЗТ контролює компанія «Серна», що входить в структуру світового гіганта Glencore. Стивідорна компанія «Фрам Шиппінг» — до 147,2 тис. тонн відвантажених хлібних вантажів в лютому місяці.
Морський порт «Южний», що входить сьогодні до першої трійки портів за вантажообігом зернових продовольчих вантажів і питомою вагою 23% в загальній перевалці, сумарно обробив 1,042 млн т. Група компаній ТІС (ТІС-ЗЕРНО і ТІС-МІНДОБРИВА) в лютому поточного року сумарно відвантажила майже 1 млн т зернових вантажів, що становить понад 22% від усіх обсягів експортованої з України с/г продукції.
Одеський морський порт в лютому також продемонстрував позитивні результати. Приватними портовими операторами і зерновими терміналами відвантажено понад 889 тис. т хлібних вантажів. Серед найбільших компаній з прийому і перевалки зернових і продовольчих вантажів в Одеському порту слід виділити: Одеський зерновий термінал (ОЗТ), філія ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» — 277 тис. т; «Олімпекс Купе Інтернешнл» — 242 тис. т; «Бруклін-Київ» — 194 тис. т.
За оцінками аналітиків вже в березні зернові відвантаження в портах ще більше будуть зміцнювати свої позиції, а обсяги обробки вантажів в даному сегменті можуть скласти 4,8 – 5,0 млн т, що безумовно створить додаткове навантаження на залізничну логістику і припортову інфраструктуру.