Трактористи скоро можуть стати не потрібні
співвласник компанії Drone.ua

Трактористи скоро можуть стати не потрібні

Як нові технології змінюють специфіку роботи в агросфері і навіщо ринку загальні стандарти

Трактористи скоро можуть стати не потрібні

Дрони та IT-технології вже стали в аграрному секторі такими ж звичними речами, як сівалка або комбайн. Співвласник компанії Drone.ua Валерій Яковенко розповів iAgro, куди рухається ринок високих технологій в сільському господарстві, з якими проблемами стикаються компанії, і яким буде наступний, після дронів, технологічний прорив «на полях».

Ринок дронів в Україні за останній рік збільшився, склавши близько 8,8 млн доларів. Це — обсяг продажів усіх безпілотників для всіх галузей, а сільське господарство займає в цій цифрі приблизно 25%. Якщо говорити про кількість вироблених БПЛА, то вона росте, але при цьому вартість технологій — падає. Тому ринок дронів в агросекторі зараз — це своєрідне плато. Хоча вони затребувані не тільки в сільському господарстві, ринок зростає і за рахунок інших галузей — топографія, геодезія, видобувна промисловість.

У сільському господарстві закріпилося таке поняття, як стандарти технологій дронів — це вже мейнстрім. БПЛА став інструментом, необхідним кожному агроному. І все нові фермери, які цікавляться сучасними технологіями, починають ним користуватися. Коли фермер виходить в поле, у нього обов’язково повинні бути дрон і смартфон.

Основну масу клієнтів, які до нас звертаються, становлять аграрії з земельним банком від 200 до 4 тис. га, а господарства більшого розміру вже і так користуються цими технологіями, і їх не потрібно ні в чому переконувати.

Не можна сказати, що ринок нових технологій розвивається абсолютно безпроблемно. Є складності стандартизації, які стосуються не тільки компаній, що надають послуги сучасних технологій, але і клієнтів. Наприклад, до нас іноді приходять клієнти, які вирішили впроваджувати технології точного землеробства. Вони вже зробили перший крок — витратили трохи грошей і за допомогою якоїсь іншої компанії встановили у себе підрулювач на техніку, і це вже допомагає їм в роботі. Але потім вони приходять до нас, тому що хочуть зробити апгрейд техніки, підключити нову послугу або можливості. І тут іноді виникає проблема: дані систем, які встановлені раніше, і встановлюються зараз, не можуть працювати синхронно — стандарти комунікації різних продуктів між собою не стикуються. А аграрна компанія вже це купила, витративши гроші.

Таких прикладів мільйони, але ось один з них. Ми на одному з підприємств створювали облік земельного банку в певній системі. Виконали обліт полів дронами, отримали геопросторову інформацію, щоб відсканувати всі їх поля. Дійшла справа до завантаження інформації в систему підприємства, а в ній — встановлена ​​унікальна система координат, якої більше ніде немає. Цю унікальну систему координат прописав їх програміст, зробивши індивідуальною, щоб її у компанії не вкрали. І такі ситуації зустрічається часто-густо. Не можу сказати, що стикаємося з цим кожен день, але труднощі виникають мінімум з одним з 10 клієнтів.

Проблему стандартизації роботи компаній, які надають такі послуги, не повинні вирішувати держава або якісь держоргани. Це питання відсутності розуміння учасників ринку того, що тільки в синергії інструменти будуть працювати краще. І будь-яка стандартизація повинна здійснюватися в першу чергу гравцями ринку.

І кілька слів про те, який наступний технологічний прорив в сільському господарстві нас чекає в майбутньому. В агросекторі зараз йде мова про оптимізацію людської праці, і тренд розвитку робототехніки на лице. Він буквально «підриває» ринок. Йдеться про створення модульних пристроїв, наземної техніки, яка буде об’єднувати в собі можливості великої класичної техніки, але при цьому вона буде орієнтована на невеликі обсяги, і в першу чергу — на органічне виробництво.

Модулі будуть виконувати класичні операції в сільському господарстві, які зараз виконує звичайна техніка: оранка, внесення добрив, культивація і т.д. Але — в меншому обсязі. Якщо у нас зараз трактор тягне по полю 16-рядну сівалку, то цьому випадку це буде робот, який буде тягнути 3-4-рядну сівалку. Але це автономний робот, можливо — на сонячних батареях.

Так, це поки звучить як абстракція і фантастика, але тренди показують, що даний напрямок вже виникає. Ви можете подивитися в Google Trends — з робототехніки в сільському господарстві зараз пік інформаційних запитів. Це те, що вистрілить і вистрілює вже. Подивіться на кількість компаній, які задіяні в сфері робототехніки — вона росте. І навіть ми змінили своє позиціонування — не займаємося тільки дронами, ми займаємося робототехнікою. Тому, можливо, скоро і трактористи стануть не потрібні. Але зате стануть затребувані програмісти автономних тракторів.