Ягідний сезон 2019 року піднесе не менш сюрпризів, ніж минулий рік. Ціни на землянку садову (полуницю) на півдні Європи б’ють всі антирекорди, що вже зараз турбує українських виробників суниці садової з південних регіонів країни, які готуються до початку сезону.
Про це повідомляє EastFruit.
Аналітики констатують повсюдне зниження цін на суницю садову в Україні, Грузії, Таджикистані і Росії. У Польщі ціни на ягоду взагалі обвалилися до неймовірно низьких для цього часу $1,44 долара за кг, що створює перспективи для падіння цін і на ринку України на цьому тижні.
«Масове споживання першої суниці садової в Україні зазвичай починається в другій половині травня. Однак з негативною ціновою ситуацією на ринку Європи, ми можемо отримати доступ до дешевої ягоди вже в квітні, що призведе до зростання внутрішнього споживання, але може негативно позначитися на прибутковості виробництва цієї ягоди в Україні», — говорить аналітик Міжнародної плодоовочевої платформи East-Fruit Семен Крамаренко.
Уже зараз постачальники суниці садової з країн, що не входять в ЄС, таких, як Марокко і Албанія, наприклад, пропонують її в південних країнах ЄС за цінами, що не перевищує $0,60 за кг. За такими ж цінами змушені відвантажувати ягоду з господарств фермери в Греції та Іспанії. При цьому якісні параметри свіжої суниці залишаються високими, завдяки селекції сортів, що дозволяють транспортувати її без втрати якості на значні відстані.
Головне питання в тому, наскільки постачальникам суниці буде цікавий ринок України і чи впадуть тут ціни також різко, як в Польщі. Поки що оптова ціна в Україні в три рази вища, ніж у Польщі. Якщо врахувати, що перші поставки суниці садової українського виробництва з теплиць півдня України очікуються на ринку десь через тиждень-два, фермерів сильно турбують такі цінові тенденції. Адже в минулому році в середині квітня така ягода продавалася по $10 за кг, але в цьому році особливих надій на такий рівень цін практично немає, особливо якщо ціна буде і далі падати. З огляду на ситуацію в Європі, перспективи експорту суниці в ЄС і навіть Білорусь також поки що здаються вельми примарними. У той же час до початку масового збирання ягоди в Україні, ціни на неї в ЄС можуть відновитися, оскільки сезон в південних країнах Європи буде завершуватися.
Крім того, більш ранній початок сезону продажу ягід — це негативна новина для виробників яблук, тому що яблука і ягоди — це взаємозамінні на ринку товари. Саме з появою на ринку суниці садової, попит на яблуко починає різко знижуватися.