Держпродспоживслужба посилює контролюючи заходи на кордоні та в ході перевірок підприємств
Держпродспоживслужба з 4 квітня 2018 р. здійснюватиме ризик-орієнтований контроль по харчовим продуктам та поширить практику відеофіксації перевірок по всій Україні з врахуванням досвіду реалізації пілотного проекту в київському регіоні.
Прийде до вас Держспоживслужба в 2018 році? Ви знайомі з планом їх річної роботи? Якщо ні, то треба це зробити, щоб не бути захопленим зненацька. Державний контроль за підприємствами був розпланований ще в листопаді 2017 року, а з набуттям чинності навесні Закону про державний контроль ви зможете разом з інспектором побачити перед собою технічні засоби для відеозйомки, результати роботи яких прикладуть додатком до акту перевірки. Також при зовнішніх операціях з харчовими продуктами на митниці оцінюватимуть ризикову складову поставки продуктів.
На думку чиновників та спеціалістів галузі такі заходи звичайно додадуть турбот виробникам та торгівлі. Але з іншого боку — підвищать впевненість споживачів у товарах, а значить і продажі.
Незабаром з 4 квітня набере чинності Закон «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин». Цей документ стосується кожного як споживача, так і діяльності окремих державних органів, а в першу чергу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – Держпродспоживслужби).
Так, для посилення контролю та боротьби з корупцією в форматі роботи інспекторів на постійній основі вводитиметься відеофіксація перевірок без згоди суб’єктів господарювання. Така практика була апробована протягом 2017 року в місті Київ і Київській області та отримала схвальні відгуки співробітників установи.
З іншого боку керівники підприємств в столичному регіоні, до яких приходили інспектори, не завжди з розумінням ставились до появи відеокамери в процесі перевірки. Поширення такого формату на всю Україну все ж таки викликає питання. Так, директор ТОВ «Голден агро трейд» Ігор Пшеюк, компанія котрого вирощує зернові культури в Рівенській обл. і є експортером, з цього приводу вважає, що відеофіксація повинна бути все ж таки з дозволу керівника підприємства, і так треба було прописати в законі. А у варіанті її використання без дозволу це суперечить положенням законодавчих актів України щодо охорони інтелектуальної власності, закону про підприємництво. Він вважає, що ніхто не має права без рішення суду це робити, інспектори повинні звернутись в суд та отримати судове рішення на таку дію.
Вище зазначені нововведення вже прописані в головному фінансовому документі країни. Загальний бюджет Держпродспоживслужби на 2018 рік у порівнянні з бюджетними показниками минулого року виріс в 2,5 рази до 4721138 тис. грн. Найбільше постатейне зростання бюджету відмічено по напрямку «Протиепізоотичні заходи та участь у Міжнародному епізоотичному бюро (прим. розташовано в місті Париж)» в 6 разів, а ось активності в напрямку лабораторних досліджень не передбачається (збережено бюджетні показники 2017 року).
Чого ще очікувати в 2018 році від Держпродспоживслужби? В цілому планується за 2018 рік дослідити 7933 зразків харчових продуктів.
Загалом основні заходи щодо забезпечення відповідності прав українського споживача європейському рівню викладені в «Концепції державної політики у сфері захисту прав споживачів на період до 2020 року». Нею передбачається подальше удосконалення законодавства з доведенням його до вимог ЄС, створення системи швидкого реагування на скарги та поліпшення заходів з перевірки виробників.
Зокрема, місцевим органам виконавчої влади доручено створити консультаційно-інформаційні служби “гаряча лінія” з питань захисту прав споживачів, а відомство зобов’язано забезпечити прозорість висвітлення даних з випробувань споживчих товарів, проведених в акредитованих лабораторіях на замовлення громадських об’єднань споживачів, як на сайті організації, так і через публікації в ЗМІ.
В той же час європейські перспективи України не повинні заплющувати очі наших контролюючих органів, враховуючи минулорічну заяву 13 вересня 2017 року президента Європейської комісії Жана-Клода Юнкера щодо продажу частині населення Європи продуктів більш низької якості не дивлячись на однакове маркування та однакову упаковку товарів. Наслідком такої заяви стала публікація Європейською комісією принципів застосування законодавства ЄС в області харчових продуктів та захисту споживачів у разі продуктів подвійної якості. І це повинно бути враховано при наближенні українського законодавства до європейських норм і в процесі виховування культури захисту прав споживачів у нашому суспільстві.
Нагадаємо, що 20 лютого ц.р. Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – Держпродспоживслужба) В.Лапа відзвітував про роботу організації у 2017 році. Основними річними досягненнями єдиного органу, який піклується за споживача, стали:
наближення українського законодавства до європейських вимог, при цьому розроблено 39 євроінтеграційних нормативно-правових актів в частині питань діяльності Держпродспоживслужби;
впровадження з 1 січня 2017 року в Києві та Київській області пілотного проекту із відеофіксацією перевірок;
здійснення за 2017 рік 498 700 969 експертиз харчових продуктів тваринного походження, за результатами яких не допущено до реалізації 30 718 т небезпечної продукції;
проведення 7680 позапланових перевірок за напрямком ветеринарії та безпечності харчових продуктів, за їх результатами 612 осіб було оштрафовано за порушення законодавства на загальну суму 60,657 тис. грн;
запобігання поширенню в Україні пташиного грипу. З початку 2017 року в Україні було зафіксовано 5 випадків захворювання на пташиний грип, проте завдяки вчасно вжитим карантинним заходам вдалося запобігти поширенню цієї хвороби;
виявлення та запобігання небезпечним захворюванням свійських тварин (щеплення проти класичної чуми зроблено 7,868 млн голів свиней, 56,069 млн голів птиці у домогосподарствах було щеплено проти хвороби Ньюкасла).
З захворюваннями тварин на сказ в 2017 році наблюдалось погіршення ситуації. Зафіксовано 1300 випадків. Імунізація проводилась переважно за кошти ЄС і тільки в західних областях України. Загалом проведено 5,521 млн щеплень домашніх тварин проти сказу, оздоровлено 1291 неблагополучних пунктів.
Серед основних видів виявлених порушень у 2017 році голова Держпродспоживслужби назвав відсутність інформації про продукцію – 75% та реалізацію продукції, строк придатності якої минув – 17%. За результатами розгляду звернень громадян у 43% випадках вимоги споживачів були задоволені, при цьому 6,2% звернення споживачів від загального числа звернень стосувались якості продовольчих товарів.
На результативність діяльності Держпродспоживслужби в 2017 негативно впливали тривалі терміни погодження позапланових перевірок в Мінекономрозвитку та торгівлі України – 14 днів та Державній регуляторній службі України – 5 днів.
Віталій Хоменко
Журналіст