Агробізнес показав конкурентну силу

Агробізнес показав конкурентну силу

Агробізнес показав конкурентну силу

Україна помитно збільшила поставки продуктів в ЄС

Україна продовжує завойовувати європейський ринок і вже випереджає Індонезію, Індію, Австралію та Китай за темпами зростання поставок своєї агропродукції до споживачів в ЄС.

Українські експортери адаптуються до європейських ринкових умов в процесі переорієнтації на нові ринки. Так, за підсумками 2017 року Україна зайняла четверт позицію після Аргентини, США та Бразилії по експорту агропродуктів в ЄС. Наша держава отримала від ціх операцій 5,517 млн євро, що на 1,4 млн євро, або на 34%, більше обсягів зафіксованих в 2016-му році. А за показником зростання  річних обсягів поставок продуктів в ЕС Україна лідер. Разом з нею в першій п’ятірці закріпилися Індонезія (+28%), Індія (+23%), Австралія (+24%) та Китай(+6 %) .

Що стосується імпортних поставок в Україн з ЄС, то спостерігається  збільшення тільки на 200 млн євро. Тобто внесок в баланс від експортно-імпортних операцій за напрямком агропродуктів між Україною і ЄС в України більший.

В цілому за даними Держстату, експорт українських товарів до ЄС у 2017 році зріс на 30% та склав в грошовому виразі $17,5 млрд. Цей показник складає близько 41% від усього обсягу продажів українських товарів за кордон. Таких обсягів зарубіжних поставок вітчизняної агропродукції Україна досягла вдруге за часів своєї незалежності, практично повторивши експортний рекорд 2012 року у $17,9 млрд.

Головними продуктами поставок українського агроекспорта в ЄС в 2017 р стали зернові злаки – $ 1,7 млрд, масло – $ 1,4 млрд, насіння олійних культур – $ 1,1 млрд. Найбільшими темпами зросли обсяги українського експорту до Бельгії (на 81%), Нідерландів (на 69%) та Латвії (на 55%).

Загалом зростання експортних показників України за напрямком ЄС є результатом дієвості вільної торгівлі Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і повної імплементації її положень починаючи з другої половини 2017 року.

Також важливо, що на початку 2018 року Україна зберігає позиції лідера щодо поставок агропродукції в Європейський Союз. Результати будуть зростати в тому числі, за рахунок виходу на європейський ринок з березня 2018 року ще одного українського підприємства. А саме — птахокомплексу «Авіс», який належить  українській компанії AVANGARDCO IPL і отримав офіційний дозвіл експортувати столові яйця класу «А» в Європейський Союз з 28 лютого 2018 року. Ця компанія є одним з основних виробників яєць і сухих яєчних продуктів в Україні.

Вихід на ринок ЄС птахокомплексу «Авіс» не залишився непомітним. Польська Національна палати виробників м’яса птиці та кормів (KIPDiP) відразу заявила, що польські виробники яєць вважають, що це призведе до зростання конкуренції і матиме негативні наслідки для польських експортерів.

Загалом з початком весни до країн ЄС матимуть право експорту вже 291 українських підприємств, серед них — 111 виробників харчових продуктів (м’яса птиці, риби, меду, яєць, молока та молочних продуктів).

Посиленню експортної динаміки поставок України сприятиме набуття нею з 1 лютого повноправного членства в Регіональній конвенції про пан-євро-середземноморських преференційних правил визначення походження (Пан-Євро-Мед). Конвенція надає можливість її країнам-учасникам використовувати сировину одна одної, а не тільки національну. Наприклад, дозволяється використовувати під час виробництва товару сировину з третіх країн, що не є сторонами зони вільної торгівлі.

Частка українського експорту в країни-учасниці Пан-Євро-Мед вже зараз становить близько 59%, з них 40% — в країни ЄС. Країни-учасниці Конвенції можуть використовувати матеріали і сировину один одного без втрати преференційного статусу походження. Конвенція також дозволить розширити присутність українських товарів на ринках третіх країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю.

Квотне питання також стоїть на порядку денному. Так, в 2017 році швидкість виборки квот Україною в торгівлі з ЄС зросла настільки, що станом на 17 (!) січня 2017 року вже була закрита частина квот на безмитний експорт (на мед — повністю, на виноградний і яблучний соки – на 78%, на цукор – на 66%, на пшеницю – на 59%, на м’ясо – на 25% тощо).

Як повідомив УкрАгроКонсалт, такий тренд збережений і в цьому році. У період з 1 по 5 січня цього року Україна повністю вибрала квоти, як основні, так і додаткові, на експорт пшениці і кукурудзи в країни Євросоюзу в 2018 році. На постачання пшениці і кукурудзи вони становили 1035 тис. т і 1125 тис. т відповідно. До 11 січня 2018 р. Україна повністю вичерпала квоти на безмитні поставки в ЄС меду, виноградного і яблучного соків.

Таким чином можна впевнено сказати, що наші виробники змогли скористатися економічними можливостями, котрі з*явилися внаслідок зближення України та ЄС.

Віталій Хоменко
Журналіст