Виробники олійних виграли у переробників раунд по ПДВ

Виробники олійних виграли у переробників раунд по ПДВ

Виробники олійних виграли у переробників раунд по ПДВ

Законопроект, який скасовує соєві правки і повертає відшкодування ПДВ при експорті олійних, винесено на сьогоднішнє засідання парламенту

Податковий комітет, за підсумками вчорашнього засідання, рекомендував ВРУ ухвалити законопроект 7403-2, яким повертається відшкодування ПДВ при експорті олійних культур, за основу.

У понеділок погоджувальна рада ВР не включила цей законопроект до порядку денного. 20 березня аграрії перекрили автомагістралі в 13 областях, змусивши депутатів повернутися до цього питання — спікер парламенту Андрій Парубій доручив комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики розглянути законопроект №7304-2, після чого — внести його до зали на розгляд.

Аграрії дуже напирали на прискорений розгляд цього законопроекту, адже парламент засідатиме лише до кінця цього тижня, після чого Рада наступного разу збереться в залі під куполом лише 3 квітня. Крім того, незабаром розгорнеться посівна кампанія, і аграріям буде не до акцій протесту.

Член комітету Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Леонід Козаченко, до якого додзвонився кореспондент iAgro, який був присутній вчора на засіданні податкового комітету розповів, що голова податкового комітету Ніна Южаніна відмовлялася ставити на голосування питання про включення законопроекту №7304-2 до порядку денного. Депутат також пояснив, що комітет Ради з податків є основним щодо цього законопроекту, і якщо комітет його не схвалить, то вносити його на розгляд сесійної зали не можна.

Засідання податкового комітету тривало понад дві години. Заступник голови асоціації «Всеукраїнська аграрна Рада» Денис Марчук сказав iAgro після засідання, що депутати аграрного комітету блокували депутатів податкового комітету, домагаючись кворуму і розгляду законопроекту. «Ми блокували вихід народних депутатів, щоб кворум відбувся. Закінчилося тим, що депутати податкового комітету проголосували за підтримку законопроекту №7403-2. Засідання податкового комітету пройшло під колосальним тиском депутатів аграрного комітету, і асоціації «Всеукраїнська аграрна рада» … Близько двох годин тривали дискусії. Але нам вдалося дотиснути це питання і законопроект був проголосований», — сказав він.

Як повідомив iAgro ще один народний депутат, який був присутній на засіданні: ключову роль, яка дозволила переломити ситуацію, зіграли депутати Тетяна Острикова і Оксана Продан. «Вони буквально кричали на Ніну Петрівну [Южаніну]», — розповів співрозмовник iAgro.

«Опір було шалений. З асоціацій слово дали тільки Капшуку (Укроліяпром), хоча наскільки мені відомо, Укроліяпром не змогла прийняти рішення на підтримку невідшкодування ПДВ при експорті сої. Проте, Капшук від свого імені виступав проти 7403-2, — описує хід засідання ще один функціонер ВАР Михайло Соколов. За його словами, було озвучено два заперечення проти 7403-2: 1) щодо падіння закупівельних цін на сою та ріпак внаслідок скасування ПДВ; 2) необхідність розвитку власних переробних потужностей, для цього потрібно дати на якийсь період часу перемотувальникам додаткову підтримку.

Як писав раніше в своїй колонці для iAgro економіст IMF Group Григорій Кукурудза, сума в 10 млрд гривень втрат, яку озвучують асоціації, перебільшена.

За словами Дениса Марчука, тепер законопроект має бути розглянутий у сесійній залі. При цьому він додав, що аграрії продовжать свої акції, вимагаючи прийняття Радою законопроекту. Якщо Рада його розгляне, він може бути прийнятий в першому читанні, після чого може бути прийнятий у другому читанні або відразу, або ж через два тижні.

Нагадаємо, що 8 грудня 2017 року, коли у Верховній Раді приймався пакет законів, необхідних для затвердження бюджету на 2018 рік, була зокрема прийнята поправка до Податкового кодексу, що передбачає скасування компенсації ПДВ при експорті сої, ріпаку з 1 березня цього року.

Загальний по галузі обсяг недоотриманого прибутку внаслідок цієї поправки учасники ринку в особі кількох аграрних асоціацій оцінюють в 10-12 млрд гривень. Аграрії провели кілька з’їздів, і акцій протесту, перегороджуючи траси міжнародного значення в різних областях. Навіть президент Петро Порошенко висловив стурбованість прийняттям цієї норми. Тому депутати 21 грудня дещо пом’якшили своє попереднє рішення, відтермінувавши вступ його в силу — по сої на 1 вересня 2018, а по ріпаку — і зовсім до 2020 року. Представники асоціацій заявляють що поправка приймалася з подачі переробників олійних. В першу чергу — найбільшого з них, холдингу Кернел. Через це поправка отримала неформальну назву «правка Хомутинника», на прізвище одного із співвласників «Кернел», депутата групи «Відродження» Віталія Хомутинника, хоча офіційно він не був причетний до її запровадження — поправка №180 була авторства депутата Вадима Сидорчука (фракція “Народний фронт”).