Що презентувала українська делегація на конференції Світбанку у Вашингтоні

Що презентувала українська делегація на конференції Світбанку у Вашингтоні

Що презентувала українська делегація на конференції Світбанку у Вашингтоні

З 19 по 24 березня у Вашингтоні проходить щорічна Конференція Світового банку з питань земельних відносин та бідності. 

Тема цьогорічної, 19-ї конференції — «Стимуляція економіки через відкриття ринку земель». В українську делегацію, яка бере участь в Конференції, входять представники Мін’юсту, Держгеокадастра, ДП «Національні інформаційні системи» та Мінагрополітики.

У програмі конференції вже другий рік поспіль є спеціальна українська сесія — день, відведений під виступи доповідачів з України. Загальна тема — «Земельна політика як фактор поліпшення місцевого управління і економічних показників України»

Про що розповідали в Вашингтоні українці?

Як написала на своїй сторінці в Facebook заступник міністра юстиції Олена Сукманова, у своєму виступі вона зробила акцент на питаннях реєстрації землі, що є точкою відліку для виникнення права власності. «Розповіла, як працюють реєстри, як ми постійно їх удосконалюємо, для чого була створена Антирейдерська комісія Мін’юсту. Також згадала позитивний всеукраїнський кейс — антирейдерські аграрні штаби», — написала вона.

За її словами, найбільше іноземних партнерів хвилювало питання відкриття ринку землі. «На жаль, чи на щастя, Мін’юст не вирішує це питання», — зізналася Сукманова.

Питання ринку землі та супутньої йому інфраструктури висвітлювали представники Держгеокадастра і Мінагрополітики. Зокрема, представники земельного відомства презентували проект перекладу Державного земельного кадастру на систему Блокчейн, який Україна здійснила однією з перших у світі.

Згідно з презентацією Держгекоадастру, на сьогодні в кадастрі зареєстровано понад 18,7 млн ​​ділянок. Система перекладу земельної бази даних на Блокчейчен була триетапною і зайняла всього кілька місяців: Кабмін схвалив переведення ДЗК на Блокчейн (червень 2017); команда технічних співробітників ГЗК була з навчальним візитом в Національній агенції публічного реєстру при Мін’юсті Грузії; у вересні 2017 кадастр був переведений на систему Блокчейн.

«Саме ця оперативність викликала найбільше здивування слухачів, особливо можливість закріпити використання технології Блокчейн на законодавчому рівні», — сказав представник української делегації. На сьогодні ця система запобігає фальсифікація даних, їх втрату, незаконні маніпуляції з інформацією і її знищення.

Найбільш значуща складова презентацій — це модель майбутнього ринку землі в Україні. Але в цій частині сюрпризу не сталося. У презентації Мінагрополітики (відомство представляла заступниця міністра Олена Ковальова), після невеликої загальноінформаційної частини були приведені вже відомі тези моделі ринку, які неодноразово озвучувалися: обмеження максимального розміру землі в індивідуальній власності до 200 га для фізосіб і до 1000 га для юросіб. Оренда обмежена 35% всіх сільськогосподарських угідь в районі / громаді. Обумовлено, що зміна власника ділянки не впливає на умови договору його оренди. До юридичних осіб висувається ряд кваліфікаційних вимог для покупки землі, а також вводяться цінові орієнтири. Продаж державної землі здійснюється виключно через прозорі онлайн-аукціони. Також передбачається запуск механізмів фінансової підтримки малих і середніх гравців у форматі недорогих кредитів і агрострахування для покупки землі.

Раніше iAgro писав, що ця модель, хоч і найбільш життєздатна, на думку представників Світового банку, однак не єдина, з тих, що обговорюють в Україні. Ознайомитися з майбутньою моделлю ринку земель в редакції Мінагрополітики можна в презентації.