Операція ліквідація: ДСБУ «Аграрний фонд» припинить існування

Операція ліквідація: ДСБУ «Аграрний фонд» припинить існування

Операція ліквідація: ДСБУ «Аграрний фонд» припинить існування

Покроковий план повинен бути розроблений фахівцями Мінагрополітики протягом десяти днів. 

Державну спеціалізовану бюджетну установу «Аграрний фонд», яка створювалася для проведення інтервенцій на продовольчому ринку, планується ліквідувати.

Про це iAgro повідомило джерело в установі, з посиланням на результати вчорашньої наради в Мінагрополітики.

«Виступаючи, Липовій (Олег Липовій, в.о генерального директора Державної спеціалізованої установи Аграрний фонд – ред.) Сам визнав, що подальше існування ДСБУ недоцільно», – сказав співрозмовник iAgro. Згідно із законом «Про підтримку сільського господарства», АФ повинен формувати резервний фонд на рівні 20% від річного споживання, але де-факто станом на 1 березня в наявності у держструктури є 52 тис тонн цукру і близько 5 тис тонн зернових – причому і те, і інше сумнівної якості і в непідтвердженій кількості, бо інвентаризація цих запасів не проводилася. Робота АФ була фактично заблокована через те, що закон про держпідтримку сільського господарства і закон про публічні закупівлі, визначають різні порядки придбання товарів за держкошти. В останні кілька років фонд не виконував свою пряму функцію з формування резерву, а тільки намагався розрахуватися з боргами попередніх років, продаючи запаси.

Протягом 2014-2017 рр фонд розпродав цукру майже на 600 млн гривень, але після розрахунку по найбільш невідкладним боргам – за облігаціями внутрішньої державної позики, виконання судових рішень та погашення інших боргів, засобів в кількості, достатній для наповнення резерву, не залишилося.

При цьому обсяг недостач, виявлених на підприємствах Агрофонду з 2010 року становить понад 420 тис тонн, на загальну суму 1,2 млрд гривень. «Було дано доручення, що фахівці профільних департаментів Мінагро спільно з менеджментом АФ протягом 10 днів запропонують покроковий план ліквідації ДСБУ», – сказало джерело у фонді.

Серед питань, які повинні бути враховані в цьому плані, за його словами – правонаступник заборгованості в 1,2 млрд гривень, і варіанти її списання або погашення, доля Аграрної Біржі, на якій зараз повинні проводитися торги для визначення ціни закупівель Аграрним фондом у резерв, скасування правової колізії з держзакупівлями і – найголовніше – на кого можуть бути покладені функції державного інтервенційного агента.

«Пропонувалося зокрема, вивчити досвід інших країн, де уряд не купує відразу запаси, а укладає ф’ючерсні контракти, коли ринок на низькій ціні. Так формується якийсь оборотний фонд, і при цьому виробники дотримуються своїх зобов’язань за його зберігання », – сказав співрозмовник iAgro.

Аграрний фонд створювався в період каденції міністра аграрної політики Олександра Баранівського і при його активній участі. Як сказав Баранівський в коментарі iAgro, навіть в разі ліквідації АФ, його функції державного агента скасувати неможливо і їх потрібно буде комусь передати. «Аграрний фонд» в різних країнах називається по-різному, але виконує одну функцію – регулювання цін на ринку: коли на ринку надлишок продукції, він її купує у виробника, а коли ціни ростуть – «викидає» на ринок і підтримує покупця. Кожна нормальна країна має таку структуру», – підкреслив він.

За його словами, спочатку передбачалося, що ДСБУ «Аграрний фонд» виступатиме і агентом при розподілі бюджетних коштів, які йшли на підтримку селян. «Але цю ідеологію перекрутили. Аграрний фонд спочатку працював ефективно, але потім за нього взялися і почали знищувати», – сказав він.

Відзначимо, що на ринку продовжує діяти ПрАТ «Аграрний фонд» – на 100% належить державі підприємство, яке бере активну участь в закупівлі зернових і їх переробці, зокрема контролюючи до 12% ринку борошна. На його долю ліквідація «тезки» ніяк не позначиться.