Комплекс весняно-польових робіт-2018 проходитиме в складних умовах.
Таку думку висловив генеральний директор ВГО «Українська аграрна конфедерація» Павло Коваль, йдеться в повідомленні УАК.
«Перш за все, ми констатуємо факт затяжної весни і прогноз різкого потепління, що потребує від аграріїв дуже злагодженої і швидкої роботи з підготовки ґрунту і посіву багатьох сільськогосподарських культур одночасно, також і пізніх. Це може позначитися на якості та своєчасності виконання технологічних процесів», – сказав він. Але погода, не єдина причина, яка буде визначати результативність і ефективність весняної посівної кампанії, вважає експерт. «Ми б хотіли акцентувати увагу на двох аспектах: вартість комплексу весняно-польових робіт і деяку законодавчу невизначеність, яка може вплинути на структуру посівних площ ярих та технічних культур, а також загальні витрати.
Говорячи про законодавчі нововведення, ми маємо на увазі скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур. Якщо найближчим часом аграріям не вдасться відстояти скасування прийнятих парламентом змін до Податкового кодексу України, то фермерам і аграрним підприємствам стане невигідно сіяти ці культури і вони будуть замінювати їх на інші», – зазначив Павло Коваль.
Проаналізувавши оцінки аграріїв-експертів профільного міністерства та УАК, загальна сума витрат на весняно-польові роботи прогнозується на рівні 125-129 млрд грн. Отже, подорожчання весняної кампанії складе від 21 до 25 млрд грн, зазначає експерт.
«Але не варто забувати і про вічну проблему вітчизняних аграріїв – дефіцит грошових коштів. Як правило, він становив близько 10%. В поточному році аграрії його оцінюють трохи вище. Порядку 13-15% від запланованої вартості робіт. Головними складовими сукупного подорожчання весняних польових робіт стало зростання у ціні мінеральних добрив (на 30%), засобів захисту (на 15%) і пального (майже на 30%).
Серед інших чинників варто відзначити зростання, хоч і незначне, з 1 січня мінімальної заробітної плати, збільшення орендної плати за землю, а також темпи інфляції споживчих цін і коливання обмінного курсу гривні», – додав Коваль.