Систему соціальних пільг для учасників АТО можуть змінити — тепер їм замість земельних ділянок буде запропонована грошова компенсація.
Депутати пропонують змінити систему соціальних пільг для учасників АТО. Виділення безкоштовних ділянок землі пропонується замінити на виплату грошової компенсації в розмірі 70 тис гривень. Ця сума приблизно відповідає нормативній грошовій оцінці максимального обсягу землі, який учасник АТО зараз може отримати у власність — 2 га.
Нардеп Олександр Марченко, один із співавторів законопроекту 7511 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення гарантій реалізації учасниками бойових дій та осіб, прирівняних до них, в тому числі учасниками антитерористичної операції, Революції Гідності та їх сім’ями пільг на отримання земельних ділянок, а також припинення корупційних зловживань в сфері розпорядження землями державної та комунальної власності» пояснює, що новація була ініційована, щоб припинити використання учасників бойових дій «транзитерами» на отримання земель, які вони одразу продають. «Землю необхідно давати тільки тим, хто бажає займатися фермерським господарством, а не просто так, як зобов’язання від держави», — вважає він. За його словами, практично одиниці учасників АТО в Черкаській і Житомирській областях займаються фермерським господарством — і то, в основному ті, хто і раніше були вихідцями з села і почали агробізнес, об’єднавши отримані ділянки з батьківськими землями.
За словами Марченка, в законопроект ще будуть внесені правки, враховуючи висновки головного науково-експертного управління і велику кількість зауважень до нього.
Самі учасники АТО висловлюють двояке ставлення до реформи, хоча і визнають, що за інших рівних віддають перевагу грошам. Координатор з питань виділення землі Ради ветеранів АТО Києва, волонтер Андрій Шевченко, заявив, що вони разом з помічниками депутатів брали участь в описі потреб і проблем із земельних питань з учасниками АТО в областях. За його словами, громадські організації будуть боротися за підвищення суми компенсації до 200 тис. грн.
Ветерани АТО пропонують внести правки в закони, згідно з якими претендент не буде шукати земельну ділянку, а буде мати можливість відразу отримати компенсацію за землю.
За оцінкою Андрія Шевченка, сільські жителі — учасники АТО, на 99% забезпечені землею від держави. «У селах знаходять землю для них, в тому числі із запасів. А ось у міських жителів — учасників АТО, є проблема. Так, наприклад, в Київському регіоні, де 24 000 ветеранів АТО, отримали ділянки в столичній області не більше 250 чоловік. На жаль, краще [грошова] компенсація», — заявив координатор.
Микола Сапєлкін, голова Харківської обласної громадської організації «Союз ветеранів АТО», передбачає, що більшість хлопців, які були в АТО, вважали за краще б живі гроші замість землі, оскільки обживати земельні ділянки самостійно складно. «Треба мати якусь техніку відповідну або профільну освіту, тому багато хто просто отримує земельну ділянку, і одразу її продає», — говорить він.
Є й винятки. На базі «Спілки ветеранів АТО» був створений сільськогосподарський кооператив «Побратим Агро». Учасникам АТО, які отримали землю, пропонують здавати її в оренду. Керівництво кооперативу намагається залучити фінансові інструменти, зокрема спонсорську допомогу та кошти інвесторів, щоб ефективно обробляти земельні ділянки. Щоправда, не відмовляються і від субаренди.
«Всього в нашій організації близько 5000 учасників АТО з них до 1000 чоловік побажали здати в оренду земельні ділянки в сільськогосподарський кооператив. Ми просто пропонуємо хлопцям орендну ставку більше, ніж середня по регіону. Це завдяки тому, що у нас є велика кількість земельних ділянок і ми можемо запропонувати фермерам великі земельні площі.У нас три поля так передано в суборенду – кожне поле в середньому по 400-600 га», — сказав Микола Сапєлкін.
Готові обміняти ілюзорне право на землю на реальні гроші і на Західній Україні. «Дуже мало учасників АТО, які отримали землю і займаються фермерством. Більшість з них здають її в оренду », — заявив Руслан Хомич, голова Волинської Асоціації фермерів і приватних землевласників.
Як неофіційно відзначили в Держгеокадастрі — відомстві, яке виділило понад 80% всіх земельних ділянок за період АТО, заміна земельних ділянок на грошову компенсацію «зможе зняти соціальну напругу». «Зараз, як би ти не намагався максимально йти назустріч учасникам АТО, підшукуючи оптимальні ділянки — завжди будуть незадоволені. А гроші — вони універсальні», — сказав представник головного управління відомства в одній із центральних областей. Інша справа, що земельна ділянку формує можливість для отримання стабільного, нехай і невеликого прибутку (за підсумками 2017 року за паї власники отримували в середньому 1369 гривень/га) роками, а гроші мають властивість швидко закінчуватися.
Довідка
За даними Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, станом на початок березня 2018 року в Україні статус учасника бойових дій отримали 328 089 осіб. За даними Держгеокадастру, в Україні вже подано 212 733 заяви на отримання земельних ділянок учасниками АТО. А це вже майже 65% зареєстрованих в Україні учасників бойових дій. Відомство задовольнило 148 401 заявок на землі загальною площею 190,9 тис га, з них для ведення садівництва 47612 ділянок (площа 5212,78 га), для індивідуального дачного будівництва 357 (площа 33 га) і для особистого сільського господарства 100 432 (площа 185612,91 га).