10 фактів про продовольчу безпеку в світі

10 фактів про продовольчу безпеку в світі

10 фактів про продовольчу безпеку в світі

За даними ООН, 51 одна країна в 2017 році страждала від голоду. Включно з Україною. 

Кількість людей, які страждають від нестачі продовольства в світі в 2017 році збільшилася на 11 млн і склала близько 124 млн осіб в 51 країні. Про це йдеться Глобальному звіті щодо продовольчих криз, опублікованому Продовольчою та сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй (ФАО) в кінці березня.

Під нестачею продовольства в доповіді йдеться мова голод, «настільки серйозний, що представляє собою безпосередню загрозу для життя або засобів до існування». Україна, яка зібрала в минулому році 61 млн тонн, з яких планується експортувати близько 41 млн (на 14 березня було експортовано 28,36 млн т) є однією з небагатьох країн у світі, яка може постачати на зовнішні ринки понад 50% виробленого зерна. Це робить нашу країну одним з ключових гравців на глобальному продовольчому ринку і гарантом світової продовольчої безпеки. Відзначимо, що водночас Україна значиться в переліку з 51 країни, в яких найбільша кількість людей, які не мають продовольчої безпеки з показником 6 млн чоловік в Луганській і Донецькій областях.

iAgro виділив в звіті ФАО 10 фактів, які характеризують стан продовольчої безпеки в світі

1. Є три основні причини виникнення продовольчої кризи: військовий або цивільний конфлікт, екстремальні кліматичні потрясіння і високі ціни на основні продукти харчування. Часто ці фактори нашаровуються один на інший.

2. Війни стають причиною голоду найбільш часто — в 2017 році «конфлікт і відсутність безпеки» спровокували продовольчу кризу в 17 країнах із загальним населенням 74 млн чоловік, що складає 60% всіх голодуючих. 11 цих країн перебували в Африці.

3. На другому місці — погода. Екстремальні кліматичні явища (як правило, посуха) стали причиною голоду в минулому році в 23 країнах з населенням близько 39 млн чоловік.

4. Найбільша кількість голодуючих зафіксована в Ємені — 17 млн ​​або 60% населення країни.

5. Україна (в формулюванні «Luhansk and Donetsk oblasts) внесена в глобальний список країн з найбільшою кількістю людей, які не мають продовольчої безпеки. За оцінкою ФАО, це 6 млн осіб або 13% населення країни.

6. Потреба у фінансуванні для допомоги тільки чотирьом країнам, де проблема голоду стоїть найгостріше (Нігерія, Сомалі, Південний Судан, Ємен) в 2017 році була оцінена в 6,5 млрд дол. За останні п’ять років ця сума зросла в два рази (2,9 млрд дол в 2013 році).

7. Попри високий світовий урожай, ціни на продовольство в бідних країнах в 2017 році зростали через девальвацію місцевої валюти, високих ставок фрахту і загального зростання попиту на продовольство. У Південному Судані валюта знецінилася на 80%. Витрати на харчування в найбідніших домогосподарствах при цьому перевищують 65% бюджету.

8. У світі 52 млн дітей у віці до 5 років страждають від недостатнього харчування (7,7% від кількості дітей відповідної вікової групи). Глобальна мета до 2025 року — скоротити цей показник хоча б до 5%.

9. Голод підсилює гендерну нерівність. Культурні та економічні обмеження часто заважають жінкам залишати ферми, щоб знайти роботу в іншому місці. Жінки володіють менш ніж 20% землі і отримують тільки 5% сервісів по підвищенню сільгоспосвіти.

10. Прогноз на 2018 рік невтішний — ФАО чекає посилення кризових явищ в сфері продовольчої безпеки. Найбільшим викликом буде ситуація в Ємені через обмежений доступ до продуктів харчування, економічного колапсу і епідемій. Прогноз розвитку ситуації в Україні відсутня через «недостачу даних або відсутності останніх доказів», проте вона залишається в списку країн «викликають занепокоєння».