Землі, передані фермерським господарствам в 90—х рр в довічне користування і з тих пір завислі в невизначеному статусі, можна буде, нарешті, оформити у власність.
Кабмін має намір розблокувати багаторічну проблему оформлення власності на землі, які передавалися в 90—х рр в «довічне користування» для ведення фермерських господарств. Про це iAgro повідомило джерело в Асоціації фермерів і приватних землевласників, які погоджують відповідний урядовий законопроект, який планується затвердити на засіданні КабМіну в середу і передати на розгляд Верховної Ради.
Йдеться про близько півмільйона гектарів сільгоспземель у всіх областях України, які перебувають в неповноцінній власності 25 тис. громадян, зайнятих у сільгоспвиробництві. Найбільше таких земель у Дніпропетровській, Миколаївській, Кіровоградській, Одеській областях — власне, в основних аграрних регіонах. В середньому, на одну людину припадає близько 20 га, однак, як уточнили в АФЗУ, всередині показника можливі значні коливання в залежності від області і статусу одержувача.
Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо передачі права власності фермерським господарствам на земельні ділянки, надані засновникам таких господарств в постійне користування, довічне успадковане володіння для створення і/або ведення фермерського господарства» на сайті ВРУ поки відсутня. Проблема сформувалася, як часто буває, в наслідок найдобріших намірів. Земельний кодекс передбачав можливість передачі громадянам земельних ділянок в довічне успадковане володіння для ведення фермерського (сільського) господарства, а пізніших редакціях було дозволено передавати землі в постійне користування (без права успадкування) всім, хто хотів стати фермерами. В обох випадках оформити землю в повноцінну власність не представлялося можливим. Ситуація ускладнювалася тим, що багато хто з отримавших ділянки померли і зараз їх обробляють їх спадкоємці.
Передбачається (якщо закон, звичайно буде прийнятий), що громадяни, які отримали землі в постійне користування або їх спадкоємці, зможуть подати заявку на оформлення цих ділянок у власність в місцеве управління Держгеокадастра або орган місцевого самоврядування. До заявки додається технічна документація на ділянку, яку влада повинна затвердити протягом місяця і копії документів, які підтверджують права на неї і — в разі смерті початкового одержувача — документ, що підтверджує право успадкування. Відзначимо, що таким чином ці 25 000+ людей виявляються в більш виграшному положенні, ніж їх колеги-фермери, які зараз можуть отримати землі тільки на земельних аукціонах, фінальна ставка на яких може досягати тризначних чисел.
«Згідно з чинним законодавством, поки ти не створив фермерське господарство зі статусом юридичної особи і є просто громадянином України, то отримати землю для фермерства можна тільки через аукціон», — зазначав у колонці для iAgro Руслан Хомич, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Волинської обл.
Олександр Шегеда, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Житомирської області, зазначає, що «фермери вимагали прийняття такого закону починаючи з початку 90-х років». «Земля, яка передавалася фермерам в довічне користування — логічно, що вона стане його приватною власністю. Але процес загальмувався і фермер не міг отримати нормальний документ про приватизацію», — говорить він. Найбільші проблеми виникали, якщо помирав власник-засновник фермерського господарства, бо втрачалося право доступу до цієї землі, а правонаступник повинен був починати процедуру оформлення землі з нуля. «Всі фермери домагалися підготовки цього закону. Тепер процес нарешті зрушив з мертвої точки», — сказав він.