Соєві правки: чому протестувальники не згодні на задоволення своїх же вимог (оновлено)

Соєві правки: чому протестувальники не згодні на задоволення своїх же вимог (оновлено)

Соєві правки: чому протестувальники не згодні на задоволення своїх же вимог (оновлено)

Фермерам пропонують повернути відшкодування ПДВ. Чому це не влаштовує протестантів? 

16.00: Податковий комітет Верховної Ради 4 квітня провів засідання, на якому ухвалив рішення підтримати законопроект 7403-д. В цей же день законопроект був зареєстрований у Верховній Раді. Тепер законопроект авторства голови податкового комітету Ніни Южаніної може бути винесено на обговорення в сесійний зал, як компромісний, і розглядатися разом з 7403-2. Ключова різниця між документами в тому, що останній відновлює статус-кво, а 7403-д повертає відшкодування ПДВ тільки для безпосередніх сільгоспвиробників. В результаті необхідної кількості голосів може не набрати жоден із законопроектів, але прихильників «соєвих правок» це цілком влаштує.

У протистоянні між виробниками і переробниками олійних культур був запропонований компроміс. Як стало відомо iAgro, депутати податкового комітету пропонують відновити відшкодування ПДВ, як того і вимагають учасники протестів під парламентом, але тільки для безпосередніх виробників, так званих «перших продавців». Це дотепний хід, який перекриває основний аргумент аграрних асоціацій, котрі обстоюють відновлення статус-кво і які за їхніми словами, діють в інтересах фермерів. Таким чином, відшкодування ПДВ не буде поширюватися на трейдерів, яких називають основними бенефіціарами чинного раніше податкового режиму і тіньових замовників протестів. Про те, що такий законопроект може з’явитися, повідомив перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк, із застереженням «що це одна з обговорюваних можливостей».

Пізніше депутати Верховної Ради з аграрного комітету підтвердили, що такий варіант законопроекту (7403-д) дійсно намагаються провести в парламенті, проте «прихильники виробників олійних» на нього не погоджуються, називаючи маніпуляцією. «Скажіть, який фермер сьогодні сам довезе продукцію до порту, занурить на корабель і відправить на експорт? Напевно, жоден. Ми розуміємо, що це можуть зробити тільки великі агрохолдинги, або трейдерські структури. Тому це — чергова маніпуляція», — заявив депутат Сергій Лабазюк, виступаючи перед учасниками мітингу перед Радою аграріями.

Паралельно до порядку денного парламенту черговий раз був внесений законопроект 7403-2, який передбачає беззаперечне повернення відшкодування ПДВ при експорті олійних і — теж черговий раз — не розглянутий. Не допомогли ні мітинги, ні заклик лідера фракції «Батьківщина» Юлії Тимошенко, підтримати цей проект закону — в точності відповідно до взятих нею на себе зобов’язань в рамках підписаного з аграрними асоціаціями меморандуму.

Депутат Верховної Ради Іван Мірошниченко в бесіді з iAgro нагадав, що це — вже друга спроба скасувати законопроект 7403-2. Перша була, коли податковий комітет Верховної Ради намагався скасувати своє ж рішення рекомендувати парламенту розглянути законопроект 7403-2. При цьому Іван Мірошниченко повідомив, що в середу, 4 квітня, податковий комітет Верховної Ради знову збереться на своє засідання, і там буде зроблена спроба рекомендувати Раді розглянути новий законопроект, в якому пропонується повернути компенсацію ПДВ тільки для виробників.

Михайло Соколов, заступник голови асоціації «Всеукраїнська аграрна рада» (ВАР), що підтримує повернення компенсації ПДВ, пояснив, що податковий комітет Ради спробує розглянути законопроект 7403-д, в якому відшкодування ПДВ передбачено виробникам, тобто — фермерам та великим агрохолдингам.

«Малі фермери опиняться замкнені зі своєю соєю всередині країни і будуть змушені продавати її за заниженою ціною переробним заводам. В результаті великий бізнес буде в подвійному виграші: свою сою він експортує за світовою ціною і отримає відшкодування, а сою фермерів купить за зниженою, переробить в соєву олію та шрот, продасть за світовими цінами і отримає відшкодування», — пояснив він. Він також заявив, що такий законопроект ще навіть не зареєстрований в Раді, і не може бути зареєстрований найближчим часом, бо парламент ще не прийняв рішення по законопроекту 7403-2 (прийняти в першому читанні, відхилити, направити на повторне друге читання) і тому податковий комітет не може вносити свій доопрацьований законопроект.

На порядку денному засідання податкового комітету Ради на 4 квітня, запланованому на 14:30, дійсно фігурує законопроект 7403-д, однак на сайті Верховної Ради він не зареєстрований. «Компромісний варіант нас точно не влаштовує. Я вважаю, що потрібно скасовувати те, що наробили, а потім сідати за стіл переговорів з представниками галузі, виробниками, переробниками, урядом, депутатами і виробити нормальне рішення, яке б підтримало не тільки олійну промисловість, але не за рахунок виробника. Але поки що дискусії немає, йде боротьба», — сказав Іван Мірошниченко.

За словами заступника голови ВАР Дениса Марчука, такий компроміс не влаштовує і асоціацію. «Він нас не влаштовує, тому що він написаний під великі агрохолдинги. Сьогодні у малих і середніх виробників немає потужності, щоб заповнити велике судно, яке буде завантажуватися соєю в порту Миколаєва або Одеси. А у агрохолдингів, з їх тисячами і десятками тисяч гектарів землі, така можливість є — вони збиратимуть олійні і повертатимуть собі ПДВ: самі виростили, самі собі повернули ПДВ, а малий і середній бізнес нічого не отримає», — сказав він. Правда, фермери уточнюють, що нікого не уповноважували їх рятувати. Більш того — коли кількома роками раніше великий бізнес, асоціації та АФЗУ виступили єдиним фронтом в питанні збереження спецрежиму ПДВ, то виторгувана відстрочка останнім нічого не принесла.

«У позаминулому році ми допомагали учасникам ринку з поверненням ПДВ. Ми очікували, що відповідно до цього повернення ПДВ має зрости закупівельна ціна у фермерів, це ж логічно? Але вона ні на одну копійку не виросла. А раз ми не побачили результат, то нам це питання вже не цікаве. Експортери самі не захотіли нас зацікавити, тому ми їх зараз не підтримуємо. Можна сказати, що жадібність їх і згубила», — сказав президент Асоціації фермерів Микола Стрижак.

Олександр Суков