В Україні набирають обертів весняні польові роботи.Традиційно проблем у аграріїв дві — погода і гроші. Про те, як позначиться на майбутньому врожаї перша і на що будуть витрачені другі, розповідає Галина Ковток, операційний директор найбільшого агрохолдингу України «UkrLandFarming».
Витрати на посівну можуть відрізнятися, і досить суттєво, в залежності від культури і регіону. Наша компанія велика, землі знаходяться у всіх кліматичних зонах, тому одна і та ж культура в різних регіональних кластерах матиме різну технологію і, відповідно, собівартість.
Що формує собівартість і як змінилися ціни на її основні складові?
У порівнянні з минулим роком суттєво подорожчали мінеральні добрива. Це наслідок як глобальної кон’юнктури ринку, так і локальних подій — навесні 2017 року на піку попиту зупинилися українські хімзаводи, тепер ось посилили умови імпорту російських добрив. Ціни на паливо прив’язані до долара, але завдяки відносній стабільності нацвалюти, тут цінова кон’юнктура істотно не змінилася.
Засоби захисту рослин теж безпосередньо корелюються з доларом, ні кроку в сторону. Знову ж, залишилися приблизно на тому ж рівні. Що подорожчало — так це дешеві, переважно китайські, замінники. У КНР був прийнятий закон про екологічну безпеку, який обмежив роботу дрібних виробництв, а великі зобов’язав інвестувати в еко-технології, що сильно здорожчали цю продукцію.
Йдемо далі. Насіння. Теж імпорто- і, відповідно, -долларозалежна культура. Додали, але небагато.
Далі йдуть дві дуже важливі статті витрат, що найбільш істотно додали в обсязі в нашій структурі собівартості. Це зарплатня і плата за паї. При чому орендна плата збільшилася двояко: і в частині нормативно-грошової оцінки, яка є базою для розрахунку, так і самій ставці оренди. Цей показник дуже диференційований по регіонах — на Волині, в Житомирі і в Вінниці, рівень буде відрізняться вдвічі. Якщо в структурі собівартості оренда займає 10-12%, то це істотно. Витрати на оплату праці збільшилися внаслідок зростання мінімальної заробітної плати (з 1 січня 2018 року її розмір дорівнює 3723 грн — iAgro). Другий стимул підвищення зарплат — масовий відтік людей за кордон на заробітки, в першу чергу, до Польщі. Тобто конкуренція за кваліфікований персонал теж подвійна — і з іншими сільгоспкомпаніями всередині країни, і з польським ринком праці. А останнім часом таку ж політику почала проводити і Чехія, і ми вже відчуваємо її вплив на Західній Україні — люди можуть поїхати по біометричному паспорту в будь-який день і оформити дозвіл на роботу вже на місці. Скажу чесно, що зарплати всередині України при всьому нашому бажанні все ще програють перед польськими (хоч і несуттєво, на 100-150 доларів), але зате у людей є можливість залишитися вдома, з рідними і близькими. Але не всіх це стримує. Тому ці дві статті витрат істотно зросли і, я думаю, будуть і далі рости.
Більш дрібні статті витрат — амортизація, запчастини, ремонт техніки. Плюс комуналка. Електроенергія, газ — все подорожчало, при чому істотно. І на тлі всього цього — ціни на нашу продукцію не виросли. Тобто рівень маржі залишається дуже, ну просто архі-маленьким. Складно, важко, але, припускаю, що багатьом іншим галузям ще важче. Додайте тривалі холоди і коротку весну — це негативний фактор для посівної. Якщо раніше вікно для посіву у нас було 40 днів, зараз воно буде 20 днів. Чим це загрожує? Фермеру або великим холдингам потрібно швидко увійти в поле, мати всі ресурси на складах і дуже оперативно проводити роботи. Звичайно, найбільше навантаження на людей і на техніку. З іншого боку, як запевняють агрономи, в грунті велика кількість вологи, і це сприятливо для сівби. Тепер тільки потрібно встигнути все зробити вчасно.