Більше не агро: Чому Glencore залишає АПК

Більше не агро: Чому Glencore залишає АПК

І ще п’ять бізнесменів, які передумали бути аграріями

Більше не агро: Чому Glencore залишає АПК

І ще п’ять бізнесменів, які передумали бути аграріями

«Сільське господарство — найперспективніша галузь, що розвивається найбільш стабільно, навіть у затяжній економічній кризі». З цією тезою, що активно вкорінюється останні кілька років, згодні не всі. Швейцарський сировинний трейдер Glencore International, завершив процес виходу з усіх проектів в українському сільському господарстві, розпочатий роком раніше.

«Ще в кінці 2016 роки ми завершили продаж 50% сільськогосподарського бізнесу. У зв’язку з цим в звіті з цього напрямку виторг зменшився пропорційно і відображає зміну частки участі. Базова продуктивність була в межах очікувань в складному торговельному середовищі, яке характеризується відносно низькими цінами і волатильністю, — йдеться в річному звіті компанії, опублікованому на офіційному сайті.

Також вартість активів на балансі відображає продаж «наших сільськогосподарських активів в Україні», йдеться в документі. Протягом останніх півтора років Glencore активно розпродавав агроактиви в Україні — елеватори, КХП, агропідприємства — в рамках загальної стратегії компанії з виходу з сільського господарства. Серед покупців — пов’язана з ГК «Прометей» компанія GRV-Agro, «Агроальянс Інтернешнл», компанії народного депутата Олександра Гереги, холдинг «Кернел» Андрія Веревського. План стабілізації бізнесу, що передбачає скорочення наявності АПК був прийнятий Glencore в кінці 2015 року. Компанія, будучи сировинним трейдером сильно постраждала від затяжного періоду низьких цін на сировинні товари (т.зв. суперциклу). Glencore Plc в 2017 році відзвітував про чотирикратне підвищення прибутку в 2017 році, при цьому показник став рекордним за всю історію компанії: чистий прибуток збільшився до $ 5,78 млрд із $ 1,38 млрд роком раніше. Виторг зріс на 34% — до $ 205,48 млрд. Водночас Glencore скоротила борг майже на третину — до $ 10,67 млрд.

IAgro згадав ще п’ять випадків, коли бізнесмени розірвали зв’язку з АПК і не пошкодували

Михайло Весельський в 2006 році продав компанію «Євротек», одну з найбільших на той момент виробників соняшникової олії (ТМ «Стожар») холдингу «Кернел», поклавши початок серії гучних M&A угод Андрія Веревського. «Жорстоко помилився. Жартую», — говорив він кілька років тому в одному з інтерв’ю. Новий бізнес Весельський реалізував в ритейлі.

Російська група «ОНЕКСІМ» Михайла Прохорова продала свій єдиний, але дуже масштабний агроактив в Україні, що входить в десятку найбільших агрохолдингів — «Українські аграрні інвестиції» (близько 240 тис га) в 2017 році. Покупцем знову став холдинг Андрія Веревського «Кернел». УАІ дісталися Прохорову після поглинання Renaissance Group і були продані в рамках затвердженої стратегії розпродажі непрофільних активів останньої.

Віталій Цехмістренко в 2010 продав компанію Райз — одному з найбільших гравців на агроринку, магнату Олегу Бахматюку, що стрімко набирає аграрну вагу. Сам Цехмістренко бізнес-діяльність в Україні не продовжив — він живе в Канаді.

Данило Корилкевич один з найбільших агробізнесменів Західної України, засновник холдингу «Дакор», який спеціалізувався на виробництві цукру і сільгоспвиробництві. У 2011 році бізнес Корилкевича був проданий Олегу Бахматюку, власнику агрохолдингу «Ukrlandfarming». Причиною продажу він потім називав криза в економіці, і неможливість обслуговувати кредити. На сьогодні Данило Корилкевич відійшов від справ. У його сина Михайла є невеликий бізнес в галузі тваринництва.

Брати Олександр і Сергій Федоренко заснували компанію «Цукровий союз Укррос», успішно її розвивали, а потім так само успішно продали холдингу «Кернел». Андрія Веревського в цій угоді цікавив в першу чергу земельний банк компанії — з цукрового бізнесу Кернел вийшов, розпродавши виробничі активи. Виручені від угоди гроші вони вклали в новий бізнес — вантажні і залізничні перевезення.