Посівна: (не) встигнути все
Сергій Феофілов
Сергій Феофілов
Генеральний директор компанії «УкрАгроКонсалт»

Посівна: (не) встигнути все

Світові ціни радують сільгоспвиробників, погода — навпаки

В Україні в розпалі посівна кампанія. Станом на 11 квітня вже засіяно 550 тис га проти майже 2,5 млн га на цю дату в минулому році. З якими труднощами зіткнулися аграрії і як їх подолати, розповів генеральний директор компанії «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов.

Сьогодні ціни на зернові культури на світовому ринку дають українським аграріям великі надії на отримання гарного прибутку. Наприклад, ціни на пшеничний ф’ючерс вище торішніх на 13%, ціни на кукурудзу на Чиказькій біржі вище, ніж в минулому році, на 8%, а на сою — на 6%. Причина підвищення світових цін — в несприятливих погодних умовах, які склалися на території великих виробників цих культур: в США минулого тижня повернулася холодна погода і в ключових регіонах-виробниках пшениці випала рекордна кількість снігу, яка фіксувалася лише 3 рази за всю історію спостережень. У доброму та відмінному стані — тільки 30% посівів, тоді як в минулому році було 53%.

Американські фермери хотіли розширити площі під ярою пшеницею, але бояться, що не встигнуть її посіяти через складні погодні умови — за станом на 8 квітня посіяно лише 2% від плану, а в минулому році на цю ж дату було близько 6%. Аналогічна ситуація і в Канаді — випало багато снігу, і фермери не впевнені, що зможуть розширити площі під ярою пшеницею. Проблеми з посівами пшениці є і в країнах ЄС — весь березень був холодним, і в тій же Франції стан посівів пшениці — найгірше за 4 роки. Несприятливі погодні умови — в Австралії та Аргентині.

Така ситуація на зовнішніх ринках створює хороший шанс для українських аграріїв заробити в цьому році на експорті зернових. Наприклад, форвардні ціни на ячмінь зараз на 40-50 доларів вище торішніх, і ми не бачимо їх зниження напередодні нового врожаю, як це зазвичай відбувається. Вбачаючи такі привабливі ціни на ячмінь, які були навіть вище, ніж на пшеницю, більшість українських аграріїв ще в минулому році схилялися до того, щоб збільшити площі посівів під ячменем. Озимого ячменю було посіяно трохи — всього лише 825 тис. га, а на ярий було заплановано 1,4-1,6 млн га. І тут погода внесла свої корективи: через тривалі холоди початок посівної кампанії цього року занадто пізно — на місяць пізніше, ніж звичайно. І якщо в минулому році на цю дату було посіяно 1,4 млн га ячменю і це було 85% від плану, то станом на 10 квітня цього року посіяно лише 240 тис. га і це тільки 15% від запланованого.

У попередні роки були випадки, коли аграрії справлялися з подібною проблемою і могли посіяти за тиждень і 1-1,5 млн га ячменю. Але проблема в тому, що в цього року через різке потепління в одному часовому вікні зійшлися терміни посівів ранніх і пізніх ярих, і з’явилася «конкуренція» між культурами.

Зараз є буквально тиждень на те, щоб виконати план посіву ячменю, тому що далі вже необхідно буде якомога швидше братися за кукурудзу та соняшник. Тому питання «Чи буде виконаний план з посівів ярого ячменю?», залишається відкритим — температури зростають щодня, і потрібно дуже прискоритися.

Ми очікуємо, що посівні площі по ячменю в цьому році скоротяться до 2,4 млн га проти 2,53 млн га в минулому році, а урожай складе 7,7-7,8 млн тонн. У разі ж, якщо план аграрії виконати встигнуть, можемо зібрати і 8 млн тонн. Те, як аграрії впораються з цією культурою, відіб’ється на площах посівів інших.

Наприклад, посівні площі під кукурудзою поки заплановані на рівні минулого року, але ми не виключаємо їх розширення, якщо потрібно буде компенсувати скорочення площ під ячменем. Очікуваний урожай кукурудзи виходячи з площ рівня минулого року — 26 млн тонн, а при позитивному сценарії погоди він може вирости і до 28 млн тонн. Посіви пшениці в цьому році виростуть до 6,45 млн га проти 6,3 млн га в минулому році, і це дає всі підстави очікувати урожай не нижче минулого року — зимівля озимої пшениці пройшла добре і є передумови отримання хорошої врожайності.

Площі під соняшником поки прогнозуються на рівні минулого року, але не виключено, що вони будуть розширені до 6,6 млн га за рахунок ячменю і кукурудзи, і урожай складе 14,2-14,5 млн тонн.

Стан посівів ріпаку — кращий за останні 4 роки, очікуваний урожай — 2,4-2,5 млн тонн, а посіви сої будуть скорочені до 1,85 млн га, з яких планується зібрати 3,6-3,7 млн ​​тонн.

У будь-якому випадку, на розподіл площ під ярими культурами погода вже вплинула, і в наступні два тижні-місяць буде впливати дуже критично: строки сівби дуже стислі, і може так статися, що план посівів ячменю і кукурудзи не буде виконаний, і ці площі будуть зайняті під соняшник.

Але, попри погодну кризу, ми впевнені, що експорт зерна з України в фізичному обсязі буде настільки ж високий, як і в минулому році — на рівні 40-45 млн тонн, а ось виторг від експорту може бути навіть вище ніж було в минулому році — клімат сприяє зростанню цін саме на ті зернові, які виробляє та експортує Україна.

За нашими оцінками, цього року ситуація на українському аграрному ринку складається дуже цікава, але суперечлива. Такі складні кліматичні умови дадуть виграш тим підприємствам, які зуміли налагодити ефективне управління ресурсами: грошима, технікою, обладнанням, а також кадрами, які приймають рішення з послідовності і структурі посівів.