Другий рік Кабміну: повний перелік «зрад» і «перемог» в АПК

Другий рік Кабміну: повний перелік «зрад» і «перемог» в АПК

14 квітня Кабінету Міністрів Володимира Гройсмана виповнилося два роки.

Другий рік Кабміну: повний перелік «зрад» і «перемог» в АПК

14 квітня Кабінету Міністрів Володимира Гройсмана виповнилося два роки.

Половину цього терміну в складі уряду не було міністра АПК — голова Мінагропроду Тарас Кутовий написав заяву про відставку в травні 2017 року. Думки про те, чи постраждали від цього рішення аграрії, або навпаки — розходяться. Однак в історії українського аграрного міністерства це найтриваліший період без чинного голови.

Це не завадило аграріям вийти на другий за величиною врожай зерна (61 млн тонн), збільшити внесок в загальнонаціональний ВВП до 12% і міцно закріпитися в статусі основної галузі економіки. «Найголовніше, що може зробити уряд для аграріїв — це не заважати, — говорить директор фонду Блейзера Олег Устенко. — Не знаю наскільки вийшло, але склалося враження, що, як мінімум, намагалися».
iAgro опитав народних депутатів, аграріїв і експертів. З їх допомогою склав перелік основних досягнень і невдач в агросекторі за минулий рік, які прямо або побічно залежали від представників влади.

«Перемоги»

 

Передача 0,5 млн га фермерам

Дата: 4 квітня 2018 року

Кабмін схвалив і передав до парламенту законопроект, яким землі, отримані на початку 90-х рр.  на правах постійного користування, передаються у власність фермерам і їх спадкоємцям. Всього мова йде про півмільйона гектарів, які будуть передані 23 000 фермерським господарствам.

Зона вільної торгівлі з Ізраілем

Дата: 29 березня 2018 року

Україна завершила перемовини щодо положень Угоди про вільну торгівлю з Ізраїлем, чий ринок — один з найбільш ємних в світі. У 2017 році обсяг українського експорту аграрної продукції в цю країну склав 411,2 млн, при тому, що загальний обсяг експорту товарів — 604,7 млн ​​доларів.

Дотримання дедлайнів по формуванню паспортів програм держпідтримки

Дата: 28 лютого 2018 року

Опубліковано 100% порядків розподілу бюджетних коштів за програмами підтримки АПК, що дозволило запустити їх у другому кварталі. У 2017 році деякі програми запрацювали ближче до осені.

Передача землі у власність об’єднаних територіальних громад

Дата: 31 cічня 2018 року

Був знайдений механізм, що не вимагає внесення змін в законодавство, за яким землі сільгосппризначення передаються у власність об’єднаних територіальних громад. 665 ОТГ, зареєстровані в Україні на 1 лютого п.р. отримають близько 750 тис. га земель. Станом на середину квітня процедура завершена для понад 100 ОТГ.

Послідовність держпідтримки

Дата: 7 грудня 2017 року

Державним бюджетом на 2018 рік обсяг дотацій для АПК закріплений на рівні 1% від аграрного ВВП або 6,3 млрд грн.

Взаємообмін даними між Земельним кадастром і Держреєстром речових прав

Дата: 6 грудня 2017 року

Було впроваджено технічне рішення, яке дозволяє в режимі онлайн верифікувати інформацію про використання земельних ділянок в двох реєстрах. Це дозволило виключити подвійну реєстрацію договорів оренди, що часто використовувалося для організації рейдерських захоплень.

Переведення Державного земельного кадастру на систему Блокчейн

Дата: 3 жовтня 2017 року (фактичне переведення)

21 червня 2017 (прийняття відповідної постанови Кабміну)

Держземкадастр був переведений на технологію Блокченйн, яка виключає втручання в базу даних і є найбільш надійною системою їх захисту. Міжнародна антикорупційна організація Transparency International Україна, стала зовнішнім нода-аудитором коректності функціонування системи.

Концепція розвитку фермерства та призначення профільного заступника міністра

Дата: 13, вересня 2017 року

Прийнята Концепція розвитку фермерства, в якій закріплений курс на підтримку цієї категорії сільгоспвиробників. Документ передбачає виділення з держбюджету коштів на розвиток фермерства (у 2018 році — 1 млрд гривень) протягом мінімум трьох років. Для оптимальної координації та контролю дотримання інтересів фермерів в Мінагрополітики введена посада заступника міністра з розвитку фермерських господарств. Її зайняв представник профільної Асоціації Віктор Шеремета. 

«Зради»

 

Провал законопроекту по органіці

Дата: 14 листопада 2017 року

Верховна Рада повернула на доопрацювання законопроект, яким впорядковувалося регулювання органічного виробництва, обороту і маркування органічної продукції.

Невирішене кадрове питання

Дата: травень 2017 року

Тарас Кутовий написав заяву про звільнення 23 травня 2017 року — його відставка досі не проголосована. Це в свою чергу блокує внесення кандидатури його наступника.

Відсутність прогресу в земельній реформі

Дата: 1991 рік

В середині 2017 року можна було спостерігати як мінімум підготовчі дії до запровадження ринку (соціальні ролики, соцопитування), однак восени МВФ вилучив земельну реформу з переліку маяків в черговому меморандумі, і питання стало на паузу. Втім, більшість учасників ринку сприйняли це з полегшенням.

Неврегульований статус земель держпідприємств в АПК

Дата: 2001 рік

Уряд планував розробити законопроект, яким би регулювалося питання щодо статусу земель колективної власності. Всього мова йде про близько 2 млн га.

Провал аграрної приватизації

Дата: 2017 рік

В питанні агроприватізаціі уряд не те щоб не просунувся, але створюється враження, що задкує. Так, ПАТ «Аграрний фонд» і Державна продовольчо-зернова корпорація (остання відноситься до найбільш привабливих держактивів в АПК) були виключені зі списку приватизації.