Профспілковий бос — про гарантії трудових прав працівників аграрного сектора України
Вчора,18 квітня, Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу президії Федерації профспілок України щодо встановлення в Україні Дня професійних спілок України, який відзначатиметься щорічно у другу неділю жовтня. Ця ініціатива спрямована на визнання важливої ролі професійних спілок і їх об’єднань у формуванні громадянського суспільства.
Профспілка працівників агропромислового комплексу України була створений в 1990 році і на сьогодні об’єднує майже 400 тисяч осіб — працівників різних підгалузей АПК: сільського господарства, харчової і переробної промисловості, сільських будівельників, меліораторів.
Всі вони — представники сектора, який відомий неформальним підходом до трудових відносин. За неофіційними оцінками, більше половини селян зайняті в АПК, а більше 80% зайнятих в АПК — працевлаштовані неофіційно. Чи можна в такій ситуації захистити свої права?
Розповідає Ігор Сопелкін, голова Профспілки працівників агропромислового комплексу України.
Трудові відносини в АПК формалізовані. Вони регламентуються галузевою угодою. Більш того, є тристоронні договори в нашій галузі, де беруть участь три сторони — це профспілки, роботодавці та міністерство. Офіційно один з документів звучить як Галузева угода між Міністерством аграрної політики та продовольства України, Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України» і Професійним союзом працівників агропромислового комплексу України в сільському господарстві. Є подібні галузеві угоди з «Хліб України», Держводагентством, НААН України, з підприємствами харчової та переробної промисловості, а також з Украгробудом. Тому у нас все регламентовано. Підприємства, які входять у федерацію, підписують від імені роботодавців цю угоду. На її базі потім підписуються трудові угоди в колективах на підставі колективного договору. Не всі так роблять, це правда, але ці винятки і виділяє нашу профспілку.
Кількість працівників сільського господарства зменшується. Це відбувається за рахунок того, що багато хто виїжджає в пошуках кращого життя за кордон. Скорочується кількість працівників АПК і за рахунок підвищення продуктивності праці через використання техніки.
Чи захищені права працівників, які залишилися в Україні?
Працівники АПК хочуть, щоб робота відповідала всім вимогам сьогодення — це забезпечення техніки безпеки, використання сучасних технологій і, звичайно ж, відповідна оплата праці. Правда, права працівників АПК на сьогодні захищені мало. Є заборгованості з виплати заробітної плати, фіксуються порушення умов праці і нещасні випадки на виробництві.
Що потрібно змінити в трудовому законодавстві щодо сільського господарства?
Нічого змінювати не потрібно. Потрібно просто виконувати закони трудового законодавства. У нас нормальні закони. Просто у профспілок немає можливості і важелів тиску, щоб контролювати їх виконання, а роботодавці ними нехтують. Ось і вся проблема.
Як змусити роботодавця виконувати ці закони?
Напевно, їм просто треба «пальці в двері вставляти». Але таких суттєвих важелів у нас немає. Переговори закінчуються нічим. А деякі роботодавці взагалі думають, що у них працюють раби. Я переконаний прихильник посилення відповідальності за невиконання законів у сфері праці. Якщо держоргани будуть жорстко контролювати ті закони, які у нас є, все буде добре. Не треба буде вигадувати два три дублюючих закони. Просто тих, хто не виконує вимоги трудового законодавства, потрібно карати аж до закриття підприємства або припинення діяльності до того моменту, як вони не усунуть свої недоліки в роботі.
Чи відображає рівень зарплати аграріїв ту значущість, яку має аграрний комплекс для економіки України?
Звичайно, ні. Хіба на ці гроші можна прожити.Це фактично просто зарплата для виживання. Рівень зарплат працівників сільського господарства приблизно на 15-20% нижче від середньої зарплати по Україні і цей розрив зберігається останні роки.
iAgro: За даними Держстату України, за станом на лютий 2018 року заробітна плата штатних працівників, які працюють в сільському, лісовому і рибному господарстві України, становить 6188 грн, що на 21%, або на 1640 грн менше від середнього рівня оплати праці по Україні.