Основний спонукальний мотив для страхування — отримання кредиту
Україна входить в число світових лідерів з виробництва сільгосппродукції, проте послугами агрострахування користуються до 5% українських виробників.
«Історія співпраці фермерів зі страховими компаніями розчаровує. Просто гроші віддав і ніяких результатів. Якщо страхуються фермери, то тільки ті, кому треба оформити кредити», — говорить Олександр Чубук, голова Асоціації фермерів і землевласників Київської обл.
Ще одна категорія страхується — учасники форвардних програм держоператорів, Агрофонду і ДПЗКУ. Для агрохолдингів своєрідною страховкою є масштаб їх бізнесу, що дозволяє управляти ризиками, завдяки присутності в різних кліматичних зонах. Більшість представників страхових компаній говорять, що в Україні низька культура агрострахування і основна стратегія — надія на «авось пронесе». При цьому банк не вважає майбутній урожай ліквідною заставою. Як результат, в розвинених країнах страхується 80% площ посівів, а в Україні — 2-5% площ. У більшості цивілізованих країн половину страхового платежу для аграріїв оплачує держава. В Україні діє закон «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою», який був прийнятий ще в 2012 році. Закон діє, але в бюджет гроші на цю статтю не закладаються.
Нижче — шість груп найбільш поширених ризиків в АПК, які ігнорують аграрії.
Технологічні ризики
Ризик невиконання всіх необхідних технологічних операцій і етапів агрономічного управління ростом рослин. Дана група ризиків страховими компаніями не страхується, і їх локалізація повністю залежить від ефективності і оперативності дій сільгоспвиробників.
Погодні ризики
Несприятливі погодні умови — град, заморозки, посуха, рясний снігопад, злива і ін.
Ризики загоряння
Пожежа, удар блискавки, недбале поводження з вогнем третіх осіб.
Небезпечні геологічні явища
Переміщення або просадка грунту, сель, землетрус.
Стихійні лиха
Повінь, паводок, буря, вихор, ураган, смерч, сель.
Вплив шкідливих комах
Клоп-черепашка, і інші шкідники, які призводять до скорочення врожаю або зниження якості зерна.
На осінньо-зимовий період страхові компанії пропонують захист від повної і часткової загибелі посівів. На весняно-літній період існує мультиризикове покриття, яке включає страхування від заморозків, паводків, селів, землетрусів, граду, бурі, посухи, зсувів, пожеж, хвороб рослин через несприятливі погодні умови.
Ціна страхових послуг для аграріїв коливається в межах 1-8% від суми страхового відшкодування. Вона визначається обсягами страхування, переліком ризиків, технологією вирощування та регіоном проживання господарств.