Український ринок гороху може стати одним з найбільш ризикованих в 2018/19 МР

Український ринок гороху може стати одним з найбільш ризикованих в 2018/19 МР

Інтенсивне нарощування виробництва гороху в Україні в останні роки в сукупності з досить консолідованим експортним ринком збуту і незначним внутрішнім споживанням, може привести до істотного профіциту зернової в 2018/19 МР, що натиснена ціни.

Інтенсивне нарощування виробництва гороху в Україні в останні роки в сукупності з досить консолідованим експортним ринком збуту і незначним внутрішнім споживанням, може привести до істотного профіциту зернової в 2018/19 МР, що натиснена ціни.

Таку думку висловив аналітик зернових ринків ІА «АПК-Інформ» Андрій Купченко.

«Можливість формування профіциту обумовлена ​​зниженням попиту з боку ключового імпортера українського гороху — Індії, яка в листопаді 2017 р. підвищила імпортне мито на зернобобові до 50%, а з 1 квітня ц.р. ввела заборону на постачання протягом трьох місяців жовтого гороху в країну. При цьому на частку Індії за підсумками 2016/17 МР припало 36% загального обсягу експорту гороху з України, а в липні-березні 2017/18 МР — 40%. Таким чином, навіть тимчасова втрата настільки ємного ринку зробить істотний тиск на внутрішні ціни на зернобобові в Україні », — зазначив аналітик.

Також він нагадав, що тільки за 2 останніх місяці минулого сезону (травень-червень) до Індії було поставлено 31,7 тис. тонн українського гороху, що склало 19% від усього обсягу постачань в цю країну за сезон (167,6 тис. тонн).

Раніше аналітики ІА «АПК-Інформ» вже висловлювали побоювання з приводу високого ризику з реалізацією українського гороху при подальшому нарощуванні його виробництва і очікували зниження посівних площ під даною культурою. У той же час, згідно з оперативними даними, станом на 26 квітня, посівні площі під горохом в Україні вже склали 391 тис. га, що близько до минулорічного показника (416 тис. га).

Таким чином, згідно з оновленими прогнозами аналітиків агенції, врожай гороху в Україні в 2018 р. знову може перевищити позначку в 1 млн тонн.

«Якщо розглядати ситуацію, що склалася з точки зору загального розподілу гороху в Україні, то можлива втрата ринку Індії не може бути компенсована приростом внутрішнього споживання. У 2017 році обсяги виробництва горохових круп в Україні на 22% перевищили показники 2016 року і, за оцінками аналітиків, повністю задовольняють потреби внутрішнього ринку, у зв’язку з чим подальший приріст поки не розглядається ймовірним з точки зору необхідних обсягів.

З іншого боку, деяким стимулом може стати зниження цін на горох на внутрішньому ринку. Так, на тлі профіциту і збільшення мит Індією, з листопада 2017 р. На поточний момент середні ціни попиту знизилися на 900 грн/т », — додав Купченко.

У зв’язку з цим аналітики АПК-Інформ прогнозують незначний приріст продовольчого споживання гороху в 2018/19 МР — до 130 тис. тонн, проти 125 тис. тонн у попередньому сезоні.

Також, з урахуванням зниження цін, незначно (до 55 тис. тонн) може вирости кормове споживання культури. При зазначеному внутрішньому споживанні і очікуваному обсязі виробництва експортний потенціал українського гороху в 2018/19 МР оцінюється в 680 тис. тонн, але він може бути і не реалізований в разі подальшого обмеження імпорту з боку Індії.