Апокаліптичні прогнози різкого зниження виробництва сої через скасування експортного ПДВ на цю культуру не виправдалися. Посівні площі під соєю під урожай 2018 року вже майже на 10% перевищують показник на аналогічну дату 2017 року — 869 тис. га проти 793 тис. га.
«Сільгосптоваровиробники передають привіт всім, хто лякав галузь різким скороченням посівів сої через скасування відшкодування експортного ПДВ на цю культуру… Зрозуміло, що остаточну крапку поставить кінцевий показник, проте абсолютно нічого не вказує на те, що він може просісти в порівнянні з минулим роком», — написав перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк на своїй сторінці в Facebook.
Хід польових робіт: соя, тис. га
Прогноз | Фактично посіяно на 7.05.2018 | % від прогнозу | Було посіяно на 07.05.2017 р. | % до 05.05.2017 р. |
1932,65 | 868,764 | 45% | 793 | +9,6% |
Дані: Мінагрополітики
Нагадаємо, що серед основних аргументів лобістів відновлення статус-кво в частині відшкодування ПДВ на експорт сої було припущення, що сільгоспвиробники знизять виробництво цієї культури в очікуванні зниження закупівельних цін, на рівень недоотриманого експортерами ПДВ.
Віктор Тимченко, президент Української асоціація виробників і переробників сої, підтвердив, що спостерігається незначне збільшення посівних площ під сою. За прогнозами асоціації, очікується збільшення загальних посівних площ під сою в Україні до близько 1950 тис.га. За його словами, ця динаміка — реакція на тенденції світового ринку, де ціни на сою різко зросли. У минулому році на ці дати ціна на сою становила 11000 грн/т, а зараз 13000-13500 грн/т.
«Фермери побачили, що ціни різко зростають і тому йдуть на збільшення площ під цю культуру», — говорить він.
Свою лепту внесло і збільшення потужностей переробних підприємств. В Україні зареєстровано близько 70 переробників сої, з яких 15 — великі. Щоб забезпечити завантаження їх потужностей на повну (5,4 млн т) необхідно засівати соєю близько 2,5-2,7 тис. га, тобто мінімум на третину більше, ніж зараз.
«У перспективі 2-3 років переробники будуть між собою конкурувати за ресурс, і ціна на сою буде підвищуватися. Так що сумнівно, що показники посівних площ під соєю різко впадуть», — вважає Тимченко.
Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної Ради, каже, що ВАР дійсно прогнозував падіння посівних площ на сою, однак відбудеться воно в наступному році. За його словами, оскільки фермери запланували певні площі під сою ще восени минулого року, то перебудуватися оперативно вони не можуть. «Відповідні «соєві правки» були прийняті в грудні. Тому очікувати падіння посівних площ безпосередньо в цьому сезоні не варто. А ось в наступному році, під який підготовчі роботи будуть здійснюватися восени 2018 р., буде падіння, якщо ці соєві правки запрацюють», — впевнений Соколов.
Глибина просідання, за його словами, буде залежати від того, «яка кон’юнктура складеться на ринку при продажу сої і скільки фермери на ній зароблять або втратять».
Ярослав Кардаш, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Львівської обл., нагадує, що соя — важлива культура в сівозміні, яка дозволяє, не вносячи зайвих добрив покращувати грунт і його родючість, і відмовитися від неї буде складно. «Посіяти зерно по зерновим, або рапс по рапсу — тема не дуже цікава. Особливо якщо посилиться контроль над станом і використанням грунтів, то буде ще важливіше дотримуватися структури посівів і поліпшення грунту шляхом використання бобових культур. Таким чином, соя має шанс і перспективу», — підкреслює Кардаш, уточнивши, що, в цілому, по Львівській області вони скорочення посівів не очікують.
У свою чергу, Микола Халупенко, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Херсонської обл., пов’язує зростання площ під соєю і нечутливістю цього показника до скасування експортного ПДВ з наявністю постійного ринку збуту. «Наприклад, площі під овочами на Херсонщині скоротилися на 40% — немає ринків збуту. Але в будь-якому випадку треба щось сіяти і тому фермери шукають ліквідну культуру, а соя — це ліквідна культура. Ринок збуту є. Тому і сіють», — сказав він.