В Україні врожай плодово-ягідної продукції в 2018 році збільшиться на третину, до 400-500 тис. тонн. Так оцінює перспективи галузі глава асоціації «Укрсадпром» Дмитро Крошка. Зниження цін при цьому чекати не доводиться — зростання пропозиції компенсується активним експортом.
iAgro наводить основні тенденції і факти, які визначають кон’юнктуру на ринку ягід і фруктів.
Про сподівання щодо врожаю
У 2018 році є підстави сподіватися на великі валові збори за всіма видами плодово-ягідних культур. За умови відсутності погодних катаклізмів, валовий збір зерняткових, кісточкових, ягідних і горіхоплідних культур в промислових господарствах може досягти середнього показника для останніх років на рівні 400-500 тис. тонн. А врожайність 2018 року може перевищити торішній показник на 10-30%.
Вирішальне значення в оцінці врожаю фруктів для садівників буде червневе опадання зав’язі.
Про врожаєстворюючу погоду
Погода залишається основним фактором, через який більшість виробників плодово-ягідної продукції є обережними з оцінками майбутнього врожаю. У 2017 році несприятливі погодні умови призвели до втрати понад 0,5 млн тонн фруктів, здебільшого яблук. Цього року різке весняне потепління садівникам нема на користь. Через нього термін цвітіння скоротився до 5-10 днів замість 2-3 тижнів, запилення було недостатнім, і одночасно активізувалися різні шкідники і хвороби.
Про структуру виробництва
У даний час лідером в Україні по посадках є чорна смородина — на неї припадає близько 50% всіх площ с/г підприємств, суниця садова займає 20-24%, малина — 13-14%. Площі під ожиною, за даними Держстату, займають 13%, в той час як учасники ринку вказують 24%.
Масово збільшуються посадки обліпихи, жимолості і суниці (альпійської) лісової. У регіональному розрізі лідерами з виробництва ягід всіх категорій залишаються Дніпропетровська і Донецька області, з виробництва на с/г підприємствах — Вінницька, Волинська, Житомирська та Хмельницька області.
20-30% ринку займають ягоди, вирощені на сільгосппідприємствах, решта — на присадибних господарствах.
Про експорт
Експорт ягід зріс за три роки в 4 рази. Експортують насамперед свіжу полуницю, малину і смородину. І в замороженому вигляді лідер експорту малина. Ринок Європейського Союзу є пріоритетним для українських садівників. У 2017 році основні постачання фруктів здійснювалися в Польщу, Швецію, Великобританію і Нідерланди.
Але ринки збуту розширюються. Наприклад, вже відбулося постачання яблук в Об’єднані Арабські Емірати, і цей напрямок буде продовжувати освоюватися і в цьому році.
Про місце України на світовій ягідній карті
На Україну припадає 0,9% всього світового виробництва ягід. На полуницю (суницю садову) — 0,6%, малину і ожину — 2,2%, голубицю — 0,1% від світового виробництва і смородину — 4, 6%.
Про імпорт
Імпорт значно менше обсягів експорту, але він присутній. Якщо ми говоримо про традиційні для України культури (яблуко, полуниця, слива, персик, абрикос і т.д.), то імпорт починається в момент вичерпання запасів, тобто навесні.
Зараз вже пішов іспанський абрикос, іспанський персик, єгипетська полуниця, але цей період, він дуже короткий.
Про нові технології в ягідному бізнесі
В Україні розвивається новий вид бізнесу — вирощування ягід в закритому просторі, «в тунелях». Це дозволяє запобігти впливу холодних факторів і отримати ранній урожай. Хоч ягода «з тунелю» значно дорожче, ніж з відкритого грунту, але вона дозволяє наповнювати прилавки українською продукцією більш тривалий період часу.
Про рівень інвестицій
З усіх площ під плодово-ягідною продукцією — це близько 200 тис. га по країні — десь третина припадає на інтенсивні сади. Близько 15% цієї площі в 2018 році забезпечені зрошенням. Відносно невеликий обсяг пояснюється високим рівнем вкладень — вартість закладки яблуневого інтенсивного саду за сучасною технологією знаходиться на рівні 1 млн грн, а для ягідника ця сума ще більше. Сади з інтесифікаційною технологією дають максимальний врожай через 6-7 років, а аналогічні ягідники через 2-3 роки.
Про трудову міграцію
У 2018 році ми очікуємо брак робочої сили, особливо в сільській місцевості, в результаті трудової міграції українців до Європи. У минулому році, з введенням безвізового режиму з ЄС, у всіх господарствах ягідного ринку, без винятку, відбувся відтік кадрів. Правда, через рік більшість повернулося. Не все просто в Європі — так, там вища зарплата, але не за 8 годин, а за 12 годин роботи. Плюс є додаткові витрати, і ставлення до людей зовсім інше.
Про систему держдотацій
У 2018 році бюджетом України передбачено 300 млн грн на підтримку виноградарства і садівництва. Гроші направляються на закладки нових садів і ягідних плантацій у вигляді компенсації 80% від вартості посадкового матеріалу. Виплат ще не було, зараз реєструються претенденти на отримання такої державної допомоги.
До реєстру на отримання дотації держави вже внесені 22 підприємства, які подали заявки, але в підсумку їх буде набагато більше. У 2017 на дотації виділялося 299 млн грн і всі вони були освоєні. Цього року попит на держпідтримку може перевищувати можливості бюджету.