Ринок міндобрив: Росіяни йдуть, але не здаються

Ринок міндобрив: Росіяни йдуть, але не здаються

«ЄвроХім» продав свою збутову компанію в Україні, але від українського ринку просто так не відмовиться

Ринок міндобрив: Росіяни йдуть, але не здаються

В кінці минулого тижня російська компанія «ЄвроХім» оголосила про продаж своєї дочірньої компанії «Агроцентр ЄвроХім-Україна», яка займалася продажами добрив на українському ринку. Згідно з повідомленням, покупець — компанія, пов’язана з колишнім менеджментом продаваної «дочки». Умови і сума угоди не розголошується. Причиною продажу «ЄвроХім» назвав посилення українським урядом умов доступу російських добрив на український ринок. «Недавні дії влади України щодо обмеження постачань добрив іноземними компаніями, а також очікування подальшого погіршення ділової кон’юнктури на даному ринку, стали причиною такого рішення групи», — йдеться в релізі «ЄвроХім».

Нагадаємо, що в березні цього року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі підвищила антидемпінгові мита на імпорт аміачної селітри до 29,25% для російського ПАТ « Дорогобуж », і до 42,96% — для всіх інших російських постачальників. Однак опитані iAgro експерти сумніваються, що російська компанія так просто відмовиться від українського ринку.

На думку комерційного директора компанії Grossdorf Сергія Рубана, Компанія «ЄвроХім» вважала український ринок пріоритетним для себе, до останнього часу мала на ньому надто міцні позиції, надто тривалу бізнес-історію та занадто велику клієнтську базу, щоб все це відразу кинути. Згідно з повідомленням «Єврохіму», в Україні у неї сформована база з більш ніж 1 тис. клієнтів — від великих агрохолдингів і роздрібних компаній до приватних фермерів.

«Ще пару років тому« ЄвроХім »за багатьма позиціями займав понад 2/3 від загального обсягу імпорту добрив в Україну. Це була друга компанія, після OstChem, за впливом на ринок України, тому я вважаю, що це — не відхід «Єврохіму», а його реорганізація», — сказав Сергій Рубан. «ЄвроХім» — це не тільки російські добрива. Це російський капітал, який розкиданий у вигляді виробництва добрив в багатьох країнах. Для них український ринок архіважливий. Я не знаю, яким чином вони переживуть цей період і в якому вигляді це буде реалізовано, але моя думка: говорити про остаточний відхід «Єврохіму» з українського ринку — не варто», — вважає Сергій Рубан. Згідно структури бізнесу «Єврохіму», крім великого списку виробників добрив в Росії, цій компанії також належить найбільший виробник фосфорних добрив в Прибалтиці — литовська Lifosa, комплекс з виробництва мінеральних добрив в Бельгії EuroChem Antwerpen, в Казахстані їй належить «ЄвроХім-Каратау», на базі якого планується побудувати завод з виробництва фосфорних, азотних і комплексних добрив.

Крім того, в Китаї «ЄвроХім» є співвласником СП з виробництва добрив «EuroChem Migao». Імпорт російських добрив знижується, оскільки на них були введені фактично заборонні мита. «У кулуарах обговорюється заборона імпорту російських добрив взагалі. Але мені здається, що це не буде реалізовано. Швидко замістити фосфорну групу добрив з Росії вкрай важко. Ухваленню таких рішень передує грунтовна робота по формуванню альтернативних каналів постачання і створення стратегічних резервів. Нічого з цього серйозно не робиться», — сказав Рубан. У той же час він зазначив, що зростання цін на добрива в зв’язку з «відходом» «Єврохіму» очікувати не варто.Останнім часом «Агроцентр ЄвроХім-Україна» і так стрімко втрачав свої позиції на ринку, а під тиском нових проектів групи Дмитра Фірташа цей процес лише прискориться.

Однак списувати «ЄвроХім» з рахунків рано: компанія найбільш динамічно розвивається, як хімічний концерн у регіоні, а Україна лишається найбільшим регіональним ринком добрив. Тому настане момент, коли, перегрупувавшись і проаналізувавши помилки, «ЄвроХім» почне відвойовувати втрачене положення. Не виключено, що під іншими прапорами і на інших виробничих потужностях.

За даними Союзу хіміків України, зараз частка російських постачань становить 21,8% по азотних добрив і 77,3% — за фосфоровмісних. Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, припустив, що «ЄвроХім» міг продати свою збутову компанію, щоб уникнути санкцій проти російського бізнесу і бізнесменів, запропонованих 2 травня Радою національної безпеки і оборони (РНБО) і введених Указом Президента Петра Порошенка. Аграрні асоціації побоювалися, що санкції будуть означати повну заборону імпорту російських добрив в Україну.

«Я бачу так, що« ЄвроХім», побоюючись, що санкціями просто заблокують роботу його компанії в Україні, перепоступився нею тим особам, яким заблокувати не можуть. «ЄвроХім» пішов, а бізнес залишився — якщо він продав свою «доньку», то це ж не означає, що він не буде своїй колишній «доньці» на комерційній основі продавати добрива», — сказав він.

При цьому Михайло Соколов вбачає у продажу «Єврохімом» своєї української «дочки» позитив як для самої російської компанії, так і для українського ринку в цілому: для «Єврохіму» це знизить ризики діяльності в Україні, а для ринку — дозволить зберегти конкуренцію хоча б в частині дистрибуції. «Тому що OstChem робить спроби монополізувати дистрибуцію», — зазначив він. Під монополізацією дистрибуції мається на увазі нещодавнє злиття збутової компанії OstChem, що належить «УкрАгро НПК» зі збутовою мережею ще однієї великої компанії.

Як повідомив на форумі «Agri Invest Forum 2018» керівник «Інформаційного агентства Інфоіндустрія» Дмитро Гордейчук, друга компанія — це «Агроімпорт», оптовий імпортер добрив. В результаті цього злиття в Україні з’явиться найбільший дистрибутор, в активі у якого буде 72 склади з продажу добрив по всій країні.

Проте, на сьогодні список російських компаній і бізнесменів, які потрапили під санкції, поки не оприлюднений, і незрозуміло, чи потрапили добрива під їх дію. Однак в ситуації з російськими добривами в Україні є ще один елемент невизначеності. «Європейська правда» з посиланням на свої джерела повідомила про те, що Світова організація торгівлі (СОТ) визнала за Україною порушення при введенні антидемпінгових мит проти російських добрив, і поставила вимогу про їх усунути. Як вплине це рішення на ринок, поки незрозуміло.

Олександр Суков