Субсидії гальмують процес оформлення агродотацій

Субсидії гальмують процес оформлення агродотацій

Громадяни, які мають право на аграрні дотації, відкладають оформлення, щоб не втратити субсидії

Субсидії гальмують процес оформлення агродотацій

Знижки на «комуналку» або отримання допомоги по агропрограмі? Ця дилема зараз стоїть перед багатьма сільськими жителями, які утримують корів і мають право на отримання 2500 гривень на теля, народжене в цьому році. За даними Мінагрополітики, станом на початок травня така дотація була нарахована 3573 сільським жителям в 24 областях України на загальну суму 6,741 млн грн.

У порівнянні з іншими програмами агродотацій, які реалізуються в поточному році, ця динаміка нижче середньої. За версією учасників молочного ринку — жителі села зайняли вичікувальну позицію, і хочуть пройти процес підтвердження комунальних субсидій, який відбувається раз на півроку. Наявність додаткового доходу у вигляді агродотаціі може скорегувати суму середньомісячного сукупного доходу сім’ї та вплинути на рішення про подовження субсидії.

У Мінагрополітики заявили, що «очікують піку запитів за програмою для громадян у вересні-жовтні», побічно підтвердивши цю версію. Ярослав Жаліло, директор з аналітичної роботи Інституту суспільно-економічних досліджень підкреслює, що люди часто не прагнуть отримувати подібні види допомоги, побоюючись втратити права на субсидію. «Вичікувальна позиція жителів села по дотації на телят пов’язана з розумінням техніки розрахунку субсидії і тим, наскільки людина в змозі прорахувати, що вона втрачає і що знаходить», — вважає Ярослав Жаліло.

З ним солідарний Іван Сахань, екс-міністр праці та соціальної політики України, — за його словами, субсидії сприяють тінізації економіки, бо люди приховують свої доходи, і треба шукати форму, як не допустити подвійних або потрійних виплат з бюджету. Екс-міністр каже, що програма житлових субсидій в Україні існує близько 20 років і на старті виконувала функції підтримки малозабезпечених сімей, але її теперішній масштаб вимагає іншого підходу до розрахунку паралельних виплат. «Це природно, коли люди шукають можливість отримати додаткові доходи з двох або з трьох джерел, а держава, в свою чергу, буде шукати якісь форми, щоб не допустити перетікання коштів з одного джерела в інше», — каже Сахань.

В ідеалі, в державі має бути єдиний реєстр, де по податковому номеру підтягуються всі виплати: соціальна допомога, доходи, дотації, субсидії і так далі.

Сергій Каплін, народний депутат, перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, вибухаючи критикою щодо чинної системи верифікації малозабезпечених сімей-одержувачів субсидій (точніше її відсутності), при цьому визнає, що аграрні дотації в нинішньому форматі значимі для сільських жителів і вони будуть намагатися їх отримати. При цьому він нагадує, що 30% доходу від продажу молока зараховуються в дохід, який потім є базою для прийняття рішення про надання субсидії і таким чином додаткові виплати у вигляді дотацій на теля ще більше підсилюють ризик вийти за рамки допустимих для пільговиків.

«Для простої людини з села 500 гривень — гроші. Тим більше 2500 гривень за теля. Зараз тенденція така, що кожен, хто живе в селі під пасовища, обов’язково тримає ВРХ. І навіть ризик втратити субсидію це не змінить», — переконаний народний депутат.

Довідка

Згідно Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті України для підтримки тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 107, дотація за молодняк надається на безповоротній основі фізичним особам за утримання ідентифікованого та зареєстрованого в установленому порядку молодняку ​​ВРХ, який народився в господарствах фізичних осіб в поточному році.

Дотація за молодняк надається за кожні чотири місяці його утримання наростаючим підсумком з урахуванням віку молодняку ​​в розмірі:

за період утримання молодняку ​​у віці від 1 до 5 місяців — 300 гривень за голову;
за період утримання молодняку ​​у віці від 5 до 9 місяців — 700 гривень за голову;
за період утримання молодняку ​​у віці від 9 до 13 місяців — 1500 гривень за голову.

Згідно з Положенням про порядок призначення житлових субсидій, для розрахунку житлової субсидії в середньомісячний сукупний дохід осіб враховуються також доходи від реалізації молока в розмірі 30% нарахованих сум. Для призначення житлової субсидії подається декларація про доходи та витрати, а також довідка про доходи — у разі зазначення у декларації доходів, інформації, яка відсутня в ДФС, Пенсійному фонді України, Фонді соціального страхування і т.д.