Все буде «МХП»: чим загрожує споживачеві закриття «Гаврилівських курчат»

Все буде «МХП»: чим загрожує споживачеві закриття «Гаврилівських курчат»

Попри багатомільйонні збитки екології, закриття другого за величиною виробника курятини — вельми сумнівно. І чому цьому більше всіх радий Юрій Косюк

Все буде «МХП»: чим загрожує споживачеві закриття «Гаврилівських курчат»

Керівництво одного з найбільших виробників курятини — компанії «Агромарс» виявилося за гратами. В кінці минулого тижня Генпрокуратура затримала власників холдингу — народного депутата 3-7 скликань Євгена Сігала і його дружину Марину, а також генерального директора Олексія Марченка за підозрою в створенні несанкціонованих пташиних могильників.

У п’ятницю суд відправив їх до слідчого ізолятора на два місяці з правом внесення застави чверть мільярда гривень. Адвокат затриманих заявив, що грошей для внесення застави у них немає. Керівництву «Агромарса» приписується вчинення у складі злочинної організації злочинів за статтями про порушення правил екологічної безпеки та правил охорони або використання надр — статей 255, 236 і 240. Найжорсткіше покарання за цими статтями позбавлення волі на термін від 5 до 10 років.

Примітно, що основний конкурент «Агромарса» — «Миронівський хлібопродукт» — в оприлюдненому на позаминулому тижні Індексі виробників продуктів харчування, що містять білок тваринного походження Coller FAIRR (Farm Animal Investment Risk and Return), зайняв 23-е місце. Цей індекс — оцінка найбільших світових виробників продукції тваринництва за базовими екологічним, соціальним і управлінським параметрами.

Попри те, що другий за величиною виробник курятини залишився без керівництва, опитані iAgro експерти і учасники ринку, сумніваються, що «Агромарс» припинить існування. «Це виробництво цікаве, і зараз закривати те, що приносить гроші, ніхто не буде», — вважає генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Порушення екологічних норм «Агромарс», на думку опитаних iAgro експертів — не є чимось надзвичайним, що може привести до закриття підприємства. «Закрити компанію за якийсь скотомогильник? Це не перший скотомогильник, який знайшли. Щороку в Київській області хоч один, та знаходиться. І не тільки від них, і від інших підприємств. Всі порушують правила, але потім просто виплачується великий штраф, заминається справа та кінці в воду», — заявив представник однієї з консалтингових компаній, який попросив не називати його імені.

«Я не пригадую, щоб через проблеми з екологією у нас приймалися такі заходи. Малоймовірно, що це сталося через екологічні порушення, тому що могильників по Київській області — величезна кількість, і навіть найбільше звалище Києва та Київської області — Обухівський полігон — фактично працює незаконно і нікого це особливо не приваблює», — сказав Олексій Дорошенко. За його словами, не виключено, що проблеми у Євгена Сігала почалися через те, що він вирішив зайнятися політикою. «Коли ти ведеш бізнес — це одне, а коли ти ведеш бізнес неправильно, але при цьому намагаєшся зайнятися політикою, то це підвищує ризики» — вважає Дорошенко.

Сігал, який в якості члена БЮТ і Партії Регіонів був народним депутатом 3,4,5,6,7 скликань, завершив публічну політичну кар’єру в кінці 2013 року. За непідтвердженою інформацією, останнім часом він вважався одним з фінансових стовпів Юлії Тимошенко. Частка «Агромарса» на ринку курятини може бути ласим шматком для його конкурентів. Антимонопольний комітет України на початку цього року оцінив частку «Агромарса» на ринку курятини в 12%, його основного конкурента «Миронівського хлібопродукту» Юрія Косюка — в 38%, а ТОВ «Агро-Овен» — в 6% ринку. Згідно з даними консалтингової компанії AR Group, з 2015 року частка «Агромарса» на ринку курятини знижувалася, в той час як у №1 — МХП — неухильно росла.

Дорошенко сумнівається, що кримінальне переслідування Сігалів викликано прагненням відібрати їх частку на ринку: «Такі методи ніколи не діяли.Тут слабо читається бажання захопити другого за величиною гравця, враховуючи, що у нього поганий стан самого бізнесу, і туди треба вкладати стільки, що іноді простіше побудувати з нуля».

У той же час, представник однієї з компаній із виробництва курятини розповів, що навіть якщо «Агромарс» просто знизить виробництво через виниклі проблеми, то його частку почне відбирати «Миронівський хлібопродукт» — ця компанія недавно вивела на ринок нову торгову марку «Вінницькі курчата», яка позиціонується в тому ж ціновому сегменті, що і «Гаврилівські курчата» «Агромарса». Він також зазначив, що «Миронівському хлібопродукту» вигідно, щоб «Агромарс» продовжував працювати: «Тому що це створює видимість конкуренції. А оскільки вони працюють в різних цінових сегментах, то вони і не конкурують один з одним».

У разі закриття «Агромарса» постане питання про монопольне становище на ринку «Миронівського хлібопродукту». У січні цього року Антимонопольний комітет з посиланням на попередні результати розслідування ринку курятини заявив, що розглядає два можливих порушення антимонопольного законодавства: зловживання монопольним становищем одним з найбільших виробників, або — антиконкурентні узгоджені дії найбільших виробників в частині цін. Остаточні результати розслідування АМКУ обіцяв оприлюднити до кінця травня цього року, але на сьогодні їх ще немає. Але Дорошенко впевнений, що визнання монополістом «Миронівському хлібопродукту» не загрожує — точність підрахунку частки ринку основних гравців впирається в достовірність підрахунків кількості птиці, яка вирощується в особистих господарствах українців. А саме від цього показника залежить, чи можна найбільшого гравця визнати монополістом. Оскільки в українських реаліях підсобним господарствам віддається понад 50% ринку, то на частку всіх промислових виробників припадає менше половини. «Насправді, якщо ми їх порахуємо за європейською методикою — кожну птицю, то може виявитися, що у нас частка промислового виробництва вже далеко за 60%», — сказав він.