Опубліковано щорічний рейтинг BrandZ Global Top 100 Brands, який визначає найдорожчі бренди світу. Його укладачі — рекламне агентство WPP і маркетинг-дослідницька компанія Kantar Millward Brown.
У 2018 році у рейтинг 100 провідних брендів потрапили 9 брендів, які працюють на споживчих ринках: McDonalds, Marlboro, Coca-Cola, Starbucks, Moutai, Budweiser, Subway, KFC, Pepsi.8 з них зареєстровані в США і тільки один в Китаї — Moutai. Їх загальна вартість становить 438,151 млрд доларів. Вона на 45% перевищує цінність Google — бренду лідера рейтингу 2018 року (302,063 млрд доларів) і майже в 4 рази вище показника ВВП України у доларах США за 2017 рік (109,321 млрд доларів).
6 компаній — власників цих брендів з 9 працюють на ринку України. Лідер серед них — McDonalds, 8 місце в рейтингу ТОП-100. Бренд наростив свою вартість за рік на 29% до 126,044 млрд доларів. Замикає дев’ятку Pepsi. Вартість бренду за рік не змінилася і становить 12,685 млрд доларів.
У галузеві рейтинги звіту WPP і Kantar Millward Brown входить ще 41 бренд компаній, які пов’язані з роботою в сфері агропромислового комплексу. З них 10 брендів присутні на ринку України: Red Bull, Nescafe, Fanta, Sprite, Domino’s Pizza, Heineken, Сorona, Stella Artois, Guinness, Lipton.
iAgro представляє номінантів BrandZ Global Top 100 Brands — представників споживчого сектора.
McDonalds
Місце в рейтингу: 8
Вартість бренду: 126,044 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: +29%
McDonald’s Corporation є світовим лідером у галузі швидкого обслуговування і налічує понад 35 тис. закладів в більш ніж 120 країнах світу, які щодня обслуговують близько 70 млн відвідувачів. Україна у 1997 році стала 102-ю країною, де почала розвиватися мережа McDonald’s. Компанія «МакДональдз Юкрейн Лтд» є одним з найбільших іноземних інвесторів в Україні: у розвиток мережі та інфраструктури України компанією вже вкладено близько 225 млн доларів.
Ще в 1958 році у McDonald’s з’явилася перша інструкція з докладним описом будь-яких дій співробітника ресторану: від часу і температури обсмажування котлет до способів спілкування з відвідувачами. Тоді в «Біблії McDonald’s» було 75 сторінок. Тепер — 750. І в ній прописаний кожен крок не тільки персоналу, але і клієнтів. Спеціально для McDonald’s виведена порода курей з величезними грудкою, «Містер МД», для виробництва «Чікен Макнаггетс». Це змінило всю індустрію виробництва курятини. Курку стали продавати не цілком, а нарізаною на шматки.
Станом на березень 2018 року, McDonald’s представлений 84 ресторанами в 18 містах України.
Marlboro
Місце в рейтингу: 13
Вартість бренду: 81,914 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: -6%
Philip Morris International — провідна міжнародна тютюнова компанія, в якій по всьому світу працює більше 80 тис. чоловік. Головний офіс знаходиться в Нью-Йорку (США). Виробничі потужності налічують 48 фабрик в 32 країнах світу. Вона виробляє такі марки сигарет, як Chesterfield, Bond Street, Marlboro, L&M, Parliament, Philip Morris. Продукція PMI представлена в більш як 180 країнах світу. Понад 400 вчених, інженерів і технічних фахівців на двох науково-дослідних майданчиках компанії в Швейцарії і Сінгапурі займаються розробкою менш шкідливих альтернатив сигарет.
Цікавий факт з історії — перший бренд Marlboro з’явився в 1924 році і позиціонувався як перші дамські сигарети.
ПАТ «Філіп Морріс Україна» (ФМУ) виробляє продукцію на фабриці в Харківській області. ФМУ також управляє філіями Philip Morris в Вірменії, Грузії та Молдові.
Coca-Cola
Місце в рейтингу: 14
Вартість бренду: 79,964 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: +2%
The Coca-Cola Company — найбільший світовий виробник і постачальник концентратів, сиропів і безалкогольних напоїв. Штаб-квартира знаходиться в Атланті, штат Джорджія, США. Поряд з брендом Coca-Cola, в портфель компанії входять 20 інших брендів, вартість яких становить понад 1 млрд доларів, в тому числі бренди Schweppes, Diet Coke, Fanta, Sprite, Coca-Cola Zero, Vitaminwater, Powerade, Minute Maid, Simply, Georgia, Dasani, Fuze Tea, Del Valle і ін. Кожен день в світі продається більше 1,9 млрд порцій напоїв компанії.
Історія Coca-Cola почалася в 1886-му році, коли фармацевт Джон Пембертон винайшов рецепт сиропу. Назва напою придумав бухгалтер Пембертона — Френк Робінсон. Він же власноручно вивів на папері напис «Coca-Cola», яка згодом стала логотипом. Секретна формула, написана рукою Джона Пембертона, довгий час перебувала в головному сховищі банку SunTrust в Атланті, а в 2011 році сейф з рецептом переїхав в музей Coca-Cola в Атланті. Доступ до вмісту ящика є лише у двох людей з вищого керівництва компанії.
Українська філія, ІП «Кока Кола Беверіджиз Україна Лімітед» відкрита в 1992 році. Перший завод побудований у Львові в 1994 році. У 1998 році заробив завод поблизу селища Велика Олександрівка в Броварському районі Київської області.
Starbucks
Місце в рейтингу: 23
Вартість бренду: 44,503 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: +1%
Starbucks Corporation — американська компанія з продажу кави, має однойменну мережу кав’ярень. Головний офіс знаходиться в Сіетлі, штат Вашингтон (США). Мережі кафе Starbucks розташовані у 55 країнах світу. Станом на червень 2015 року їх налічувалося близько 22,5 тис. У них продаються кава, холодні і гарячі безалкогольні напої, кавові зерна, салати, бутерброди і печиво. У кафе «Старбакс» можна також придбати сувенірну продукцію, подарункові книги, звукозаписи і фільми.
Перший заклад за межами США було відкрито в Канаді в середині 1990-х років і зараз діяльність за межами США становить третину бізнесу компанії. З 1997 року Starbucks дав початок традиції до зимових свят використовувати особливу червону чашку, яка передавала б весь дух різдвяного сезону. У 2016 році компанія Starbucks вперше запропонувала клієнтам самостійно розмалювати чашки і поділитися своїми результатами в Instagram. За 8 днів організаторам конкурсу надійшло понад 1200 робіт з 13 країн світу, серед яких найкращою була визнана робота українки за походженням Анни Буччіареллі (Шинлова). Компанія також взяла на себе зобов’язання до 2018 року надати роботу 10 тис. особам з числа молоді.
Вихід Starbucks на український ринок — один з найбільш очікуваних, на ряду з H&M.
Moutai
Місце в рейтингу: 34
Вартість бренду: 32,113 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: +89%
Kweichow Moutai Co., Ltd. є виробником алкогольних напоїв. Частина власності компанії належить державі. Kweichow Moutai є дочірньою компанією Kweichow Moutai Group, яка, в свою чергу, належить Народному уряду провінції Гуйчжоу (Китай). Головний офіс компанії знаходиться в м. Maotai в цій провінції. Спеціалізується на виробництві і продажі лікеро-горілчаної продукції Маотай, а також на виробництві і продажі напоїв, харчових продуктів та пакувальних матеріалів.
Маотай — китайський міцний алкогольний напій (байцзі), який виготовляється з сорго. Напій названий на честь містечка, де він виготовляється. Міцність варіюється від 35% до 53%. Вартість пляшки «маотая» може досягати 200 доларів.
Budweiser
Місце в рейтингу: 40
Вартість бренду: 27,031 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: 0%
Довідка про компанію: «Anheuser-Busch» — американський пивоварний концерн. Головний офіс компанії знаходиться в Сент-Луїсі, штат Міссурі (США). Пиво Budweiser випускається з 1876 року. Право на володіння цією торговою маркою вже понад півстоліття є предметом спору між «Anheuser-Busch», чеською державною пивоварною компанією «Будеевіцкій Будвар»/«Будвайзер Будвар», заснованої в 1895 році в місті Ческе-Будейовіце, і приватною чеською броварнею «Samson».
Виробничі потужності компанії включають 22 пивзаводи, включаючи 10 крафтових пивоварень, 7 заводів по бутильованій продукції і 15 сільськогосподарських комплексів. З 1988 року компанія пожертвувала 74 млн банок води для надання допомоги при стихійних лихах.
Бренд Budweiser в Україні представлений компанією AB InBev Efes, яка є одним з лідерів українського пивоварного ринку і спільним підприємством пивоварних компаній Anheuser-Busch InBev (Бельгія) і Anadolu Efes (Туреччина).
AB InBev Efes має три пивоварні в Чернігові, Харкові та Миколаєві. Портфель пивних брендів складається з глобальних ТМ: Bud, Corona Extra, Stella Artois; міжнародних ТМ: Hoegaarden, Leffe, Beck’s, Lowenbrau, Franziskaner, Spaten, Staropramen, Taller; а також локальних ТМ «Чернігівське», «Рогань», «Янтар», «Жигулівське Оригінальне».
SUBWAY
Місце в рейтингу: 70
Вартість бренду: 18,766 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: —14%
Doctor’s Associates Inc — компанія, яка займається ресторанним бізнесом через надання послуг франчайзингу. Володіє брендом SUBWAY. Заснована в 1965 році і базується в м. Мілфорд, штат Коннектикут (США). SUBWAY унікальний тим, що ресторани належать більш ніж 21 тис. франчайзі-власникам малого бізнесу, які розвивають мережу SUBWAY в більш ніж 100 країнах по всьому світу. Основні страви, які пропонуються клієнтам — сендвічі та салати.
SUBWAY позиціонує себе як здорова альтернатива стандартним мережам ресторанів швидкого харчування, яка відображається у слогані «Їж свіже».
Видання «Enterpreneur» присвоїло SUBWAY звання «кращої франшизи для молодих підприємців». Така система допомагає розвивати не тільки мережу ресторанів, але і почати свій бізнес молодим підприємцям.
Деякий час для оформлення SUBWAY використовувалися мотиви метрополітену США (гра слів. Метрополітен англійською — subway), але незабаром від цієї ідеї відмовилися і ресторани оформляються в зелено-жовтих тонах.
KFC
Місце в рейтингу: 87
Вартість бренду: 15,131 млрд доларів
Динаміка 2018/2017: +12%
Yum! Brands, Inc. — американська корпорація, яка працює в сфері громадського харчування. Штаб-квартира — в г.Луісвілль, штат Кентуккі (США). Їй належать 3 світові бренди — Taco Bell, KFC, Pizza Hut.
Yum! Brands вважається найбільшим оператором ресторанів швидкого обслуговування в світі за кількістю точок. Компанія володіє близько 45 000 ресторанів в 135 країнах світу.
Kentucky Fried Chicken (KFC) — мережа ресторанів швидкого харчування, що спеціалізуються на стравах з курятини. Заснована в 1952 Гарланд Сандерсом під вивіскою Kentucky Fried Chicken. У 1991 році бренд скоротив назву до абревіатури KFC. Мережа KFC включає більше 16 тис. точок, в яких щодня обслуговуються близько 12 млн клієнтів.
В Україні ТОВ «Глобальна ресторанна група — Україна» (GRG), є франчайзинговим партнером власника мережі закладів швидкого харчування KFC. Ця компанія була створена в серпні 2012 року, і станом на початок 2018 року управляла 14 ресторанами швидкого харчування KFC. В її планах протягом поточного року відкрити 5 нових ресторанів KFС в Києві, інвестувавши в це понад 4 млн доларів.
Pepsi
Місце в рейтингу: 98
Вартість бренду: 12,685 млн доларів
Динаміка 2018/2017: 0%
PepsiCo Inc. — американська транснаціональна компанія в сфері харчової промисловості, виробник безалкогольних напоїв та інших продуктів харчування. Штаб-квартира знаходиться в м. Перчейз, штат Нью-Йорк (США). Компанія утворилася в 1965 році в результаті злиття The Pepsi Cola Company з компанією Frito Lay. Виторг компанії PepsiCo складає близько 65 млрд доларів на рік.
Компанія випускає широкий асортимент продукції, включаючи 22 товарних знака, щорічні роздрібні продажі кожного з яких перевищують мільярд доларів. Компанія представлена в 200 країнах світу, в ній працює близько 300 тис. чоловік. В останні роки PepsiCo розширює свій продуктовий портфель за рахунок корисних для здоров’я продуктів харчування і напоїв.
Компанія PepsiCo в Україні є одним з найбільших виробників продуктів харчування і напоїв, а також переробником сирого молока, сезонних овочів і фруктів. PepsiCo в Україні належать п’ять підприємств: завод з переробки фруктів, овочів і виробництву соків (с. Миколаївське Миколаївської обл.); завод з виробництва соків, газованих напоїв і холодного чаю (с. Мішково-Погорілове Миколаївської області); Харківський молочний комбінат (м.Харків); Київський молочний завод (м. Вишневе Київської обл.).
Найбільшими брендами компанії в Україні є «Сандора», «Садочок», «Сандорик», Pepsi, 7UP, Mirinda, «Слов’яночка», «Агуша», холодний чай Lipton Ice Tea, Lay’s, «ХрусTeam», мінеральна вода «Єсентуки» і «Аква мінерале».