У черзі за мрією: Хто купить холдинг «Мрія»

У черзі за мрією: Хто купить холдинг «Мрія»

Через заборгованість в 1,1 млрд доларів, продаж компанії, створеної сім’єю Гут, фактично означатиме поступку активами за борги

У черзі за мрією: Хто купить холдинг «Мрія»

Агрохолдинг «Мрія», який в серпні 2014 року оголосив дефолт і з тих пір займається реструктуризацією боргів, отримав пропозицію про покупку своїх активів. «У червні 2018 року Mriya Agro Holding Public Limited отримала пропозицію від авторитетного міжнародного стратегічного інвестора, що має успішний досвід роботи в Україні, щодо придбання всього бізнесу і активів», — зазначено в повідомленні «Мрії». Назва компанії, яка подала пропозицію, не розголошується.

Про те, що до компанії проявляє інтерес потенційний інвестор, генеральний директор «Мрії» Саймон Чернявський говорив ще в кінці березня цього року. Як уточнила прес-служба компанії, в червні ця пропозиція була оформлена офіційно. «Мрія» має намір вступити в переговори з потенційним покупцем, проте угода буде неможлива доти, поки не будуть реструктуризовані борги «Мрії», які на кінець березня становили 1,1 млрд доларів. Крім того, після реструктуризації будь-які операції з продажу активів «Мрії» повинні бути узгоджені зі стейкхолдерами агрохолдингу.

Єдиним фінансовим радником з питань продажу «Мрії» виступає компанія Rothschild, а юридичним радником — компанія Hogan Lovells. Пропозиції про покупку активів стали надходити «Мрії» ще в грудні 2016 року — першим була пропозиція від «Кернел», проте «Мрія» відмовилася. Також серед претендентів була компанія Continental Farmers Group з корінням із Саудівської Аравії, яка працює в Україні з 2006 року і обробляє близько 30 тис. га у Львівській області. Географічна близькість до активів «Мрії» робила цю компанію найбільш вірогідним покупцем колишнього дітища сім’ї Гут.

Один з учасників аграрного ринку на умовах анонімності висловив припущення, що нинішня пропозиція могла надійти від американського фонду NCH Capital, який вже працює в Україні з 2006 року. NCH ​​Capital створив в Україні ряд агропромислових компаній, об’єднаних в групу «Агропросперіс», яка експортує близько 2 млн тонн українського зерна в рік. «Ця пропозиція так красиво звучить, що схоже на американців. Якщо це підтвердиться, це буде шикарна угода», — сказав він. При цьому експерт зазначив, що кредитори не дадуть згоди на продаж «Мрії» покупцеві, якщо не будуть впевнені, що він в змозі обслуговувати реструктуризовані борги агрохолдингу.

Згідно з даними з офіційного сайту компанії «Агропросперіс», її єдиним акціонером є компанія Agro Holdings (Ukraine) Limited. Цією компанією, в свою чергу, опосередковано володіє фонд NCH Agribusiness Partners II, L.P., інвесторами якого є відомі міжнародні інститути, університети і пенсійні фонди США та Європи, в тому числі — Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Фонд Agribusiness Partners II, L.P. входить в групу фондів під управлінням NCH Capital, що керує інвестиціями в розмірі 3 млрд доларів по всьому світу. Однак, скільки б і яких покупців не вишикувалися в чергу, ціна продажу агрохолдингу «Мрія» не може бути високою через величезні борги — 1,1 млрд доларів.

«Ціни, як такої, особливо і не буде, тому що новий власник візьме на себе боргове навантаження. На мій погляд, суттєвої вартості у компанії немає — занадто багато боргів. Мені бачиться, що це буде поступка активами за борги», — вважає голова аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін. Він уточнив, що оскільки «Мрія» фактично належить пулу кредиторів, то найбільш вірогідний варіант розвитку подій — новий власник на певних умовах увійде в цей бізнес, стане співвласником, і далі буде дотримуватися графіка погашення боргів, який був досягнутий на переговорах про реструктуризацію. «Я не думаю, що комусь цікаво увійти в цей актив і відразу роздати гроші кредиторам. З точки зору бізнесу це була б досить щедра трата грошей. Я сумніваюся, що в Україні зараз навіть якийсь міжнародний інвестор хотів би так розкидатися грошима», — сказав він.

Агрохолдинг «Мрія» був заснований в 1992 році Іваном Гутою, який до цього працював заступником директора Гусятинської ПМК (пересувна механізована колона, — ред.) у Тернопільській області. Через 20 років «Мрія» посіла п’яте місце в країні за обсягом земельного банку (300 тис. га), а Іван Гута та його родина в рейтингу найбагатших українців, складеному Forbes, зайняли 22-у сходинку зі статком у 482 млн доларів. У серпні 2014 «Мрія» виявилася не в змозі виплатити кредиторам 129 млн доларів. На момент оголошення дефолту загальний борг «Мрії» перед усіма кредиторами становив близько 1,3 млрд доларів. Голова холдингу, Микола Гута, зник за кордоном, а активи компанії перейшли в управління кредиторів — переважно європейських і американських інвесторів. Сьогодні земельний банк «Мрії» налічує 165 тис. га землі в Тернопільській, Хмельницькій, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій і Рівненській областях. Агрохолдинг вирощує пшеницю, соняшник, ріпак, кукурудзу, картоплю, гречку, ячмінь і сою. Потужність чотирьох елеваторів компанії — 380 тис. тонн, у неї є власний завод з виробництва насіння у Тернопільській області.