Юридичний статус Тимчасового порядку використання повітряного простору України, який вводить обмеження на використання безпілотників, вимагає уточнення.
Про це на своїй сторінці у Facebook написав перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк. З огляду на, те що дрони, як засіб виробництва, активно використовуються в рослинництві та геодезії, тобто не чужих Мінагрополітики галузях, відомство вивчало опублікований документ. Питання використання повітряного простору відносяться до компетенції Украероруху, але, оскільки нові правила торкнуться інтересів третіх осіб і мають ознаки регуляції, то вони повинні бути відповідно узгоджені.
«Схоже, що цього зроблено не було і, як результат, документ абсолютно не врахував використання дронів в корпоративному секторі, представникам якого зараз, на початку жнив, тобто у найнесприятливіший момент, необхідно вносити зміни в бізнес-процеси», — написав Мартинюк.
Також незрозумілий юридичний статус самого документа, бо знайти на офіційних ресурсах відповідний заюстованний наказ не вдалося. За словами Мартинюка, ніхто не заперечує необхідності впровадження у країні, що воює закритих для польотів зон і територій, і взагалі регулювання повітряного простору. Однак практична можливість виконати нові правила Украероруху викликає сумнів. Зокрема, на польоти дуже впливають погодні умови, що може спонукати учасників ринку подавати заявки на кілька дат одночасно, щоб застрахуватися на випадок нельотної погоди, що ще більше збільшить навантаження на оператора по їх обробці.
Він також зазначив, що документ намагається регулювати поточний статус-кво в галузі, в той час як для високотехнологічних галузей це провальний шлях. «Ці правила застаріли вже в момент написання, вони фактично регулюють минуле. Підхід до регулювання повинен враховувати динаміку використання пристроїв з можливістю автономної навігації і самостійних польотів та припускати, що їх роль буде збільшуватися, частка ринку рости, а технології розвиватися», — написав перший заступник міністра.
Мінагрополітики має намір активно долучатися до дискусії Украероруху, щоб спостерігати за юридичною чистотою процесу і відстоювати інтереси галузі.
Раніше сумніви в можливості практичного застосування нових нормативів на польоти безпілотників висловлював народний депутат Олексій Мушак.
Державіаслужба України з 1 червня ввела Тимчасовий порядок використання повітряного простору України, яким суттєво обмежила польоти і використання дистанційно пілотованих повітряних суден — дронів. Документ вводить ряд регулюючих нормативів на польоти таких апаратів — зокрема, на польоти дронів вагою від 2 кілограм введений процес повідомлення про плановані польоти. Апарати меншої ваги можуть літати без отримання спецдозволу, однак тільки вдень і з дотриманням ряду правил — забороняється літати над природоохоронними об’єктами, визначеними військовими і правоохоронними органами.