19 червня 2003 року в Україні був прийнятий закон «Про фермерське господарство». Відтоді пір ця дата вважається неформальним професійним святом українських фермерів. Спроба надати їй офіційний статус, яку зробив Кабінет міністрів, не увінчалася поки успіхом — відповідний наказ досі не підписаний Президентом.
Де-юре фермерство визначено як основа сільськогосподарського устрою в Україні. Уряд прийняв Концепцію розвитку фермерських господарств і сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки, на поточний рік на підтримку фермерів з бюджету направляється 1 млрд грн, прийнятий в першому читанні законопроект №7060, який спрямований на стимулювання створення та розвиток сімейних фермерських господарств. Де-факто фермери продовжують грати незначну роль в АПК, генеруючи всього 6% ВВП, створеного аграрною галуззю.
Кількість фермерів збільшилася, однак, це технічне зростання, пов’язане з обіленням галузі, а не реальним приростом числа гравців. При цьому агрохолдинги продовжують зміцнювати свою могутність: згідно з дослідженням Українського клубу аграрного бізнесу, за останні 5 років кількість агрохолдингів — компаній, які обробляють не менше 10 тис. га землі — збільшилася з 80 до 93, а частка оброблюваної ними землі зросла з 25% до 29% від загальної площі земель сільськогосподарських підприємств. Загальний земельний банк агрохолдингів зросла з 5,6 млн га у 2012 році до 5,95 млн га в 2017 році.
Напередодні Дня фермера IAgro запитав: «Чи вірите ви в те, що фермери стануть основою сільського господарства України?»
Іван Томич, почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України
Я вважаю, що фермери вже є основою сільського господарства в Україні. Вони займаються трудомісткими культурами, зокрема вирощують картоплю, овочі, фрукти, виробляють значну частину молока (близько 60%). Якби не вони — що б ми їли? Фермер на сьогодні є стабілізуючим фактором забезпечення продовольством населення України.
Віктор Слаута, міністр аграрної політики України (2004 рік)
У найближчій перспективі не вірю, що фермери стануть основою сільського господарства України. Це станеться тоді, коли в Україні буде як в англійському парламенті: коли заходить фермер, то все парламентарії встають. Але у нас все, що було до цього напрацьовано в Україні для підтримки дрібного та середнього виробника, скасовано. Практично жодна програма не діє. Складно зараз фермерам.
Віктор Шеремета, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань розвитку фермерства
Я сподіваюся, що фермери стануть основою сільського господарства в Україні. Однозначно, в найближчі роки це, на жаль, не станеться, хоч мені і складно це говорити. На сьогодні фермерів мало, але вони вже є силою, з якою треба рахуватися. 40 тис. класичних фермерських господарств + потенційні товарні виробництва особистих селянських господарств — це вже основа для розвитку галузі. У нас в планах збільшити кількість класичних фермерських господарств з 40 тис. До 100 тис. через три роки. Тоді ми зможемо говорити про їх визначальний вплив на АПК.
Віталій Скоцик, голова Аграрної партії України
Для того, щоб в країні фермери, як клас отримали остаточне оформлення і стали основою сільського господарства України, необхідна лише одна умова — це політична воля. Упевнений, коли в парламент прийдуть політичні сили, які насправді будуть захищати інтереси фермерів — тоді фермери відчують, що таке справжні фінансові інструменти підтримки аграрного виробництва, фермерського руху, що таке державні закупівлі і тривале прогнозування розвитку бізнесу.
В Україні влада постійно завищує реальну кількість фермерських господарств, звітуючи про 33,7 тис. одиниць. Однак, насправді ними обробляється тільки 6-8% сільськогосподарської продукції.Ці цифри дуже наочно свідчать про те, що дії влади (в тому числі і дотаційна підтримка фермерів) абсолютно не сприяють розвитку фермерства в країні.
Андрій Радченко, голова правління ПАТ «Аграрний фонд»
Я, безумовно, вірю в те, що фермери стануть основою сільського господарства в Україні. Але це станеться не раніше, ніж через 3-5 років. По відношенню до фермерів повинен бути системний підхід, реалізація програм в цьому сегменті і наявність фінансових ресурсів (бюджетні програми, кредитування банківським сектором, інвестиції). Ці фактори будуть впливати на можливість об’єднання фермерів в кооперативи та їх ефективну роботу. При ставках кредитування 25% у гривні (і відсутність цього кредитування в принципі) я не вірю в розвиток фермерського господарства на сьогодні. Тому і називаю такий горизонт.
Андрій Вадатурський, народний депутат України, член Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин
Я не дуже вірю в те, що фермери стануть основою сільського господарства в Україні. У нас ще дуже довго будуть присутні політичні ризики, фактори конфліктів, корупції і бандитизму. І це зможуть витримувати і контролювати тільки великі господарства. В таких умовах фермери зможуть вести господарство, але не зможуть бути критичною масою та основою галузі.
Віталій Саблук, експерт громадської організації «Незалежне експертне партнерство»
Якщо в Україні не буде 1-1,5 млн заможних фермерських господарств — не буде нації. Треба спочатку легалізувати фермерство через введення у правове поле України. Надалі надати фермерам європейські преференції в оподаткуванні, у веденні бухгалтерського податкового обліку, а також дати пріоритетну пряму підтримку. Тоді кожен фермер навколо себе створить 5-6 робочих місць. Якщо їх буде мільйон, то це якраз 5-6 мільйонів навколо них, а це майже третина країни. Фермери, разом з айтішниками, зможуть стабілізувати і витягнути економіку України. Якщо цього не зробити — країни просто не буде.
Ігор Петрашко, заступник генерального директора холдингу UkrLandFarming
Я вірю, що фермери стануть основною сільського господарства в Україні. У будь-якій країні світу фермерство — це не тільки виробники, це ще й фактор соціальної зайнятості та якості продукції. Зі збільшенням органічного виробництва, мале і середнє фермерство буде дійсно основою сектора. Але зростання фермерства я пов’язую з появою реальних і доступних засобів для кредитування малих і середніх гравців. Коли вони отримають ресурс для розвитку виробництва, потрібно буде змінити систему їх мислення і стимулювати інвестиції в реалізацію довгострокових проектів.
Вадим Івченко, заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин
Так, фермери стануть основою сільського господарства України. За моїми оцінками, це буде при зміні влади — приблизно через три роки ми значно посилимо роль фермерів. Кожен з них повинен зайняти свою нішу. Якщо в банк прийшов — кредити за однаковими відсотками, якщо за підтримкою, то вона повинна дістатися тим, хто цього дійсно потребує. Коли фермери знайдуть себе і будуть працювати на економіку України, вони стануть магнітом для інвестицій і створюватимуть робочі місця.
Леонід Козаченко, народний депутат України, Голова підкомітету з питань економічної та фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин
В Україні найближчим часом фермерство не домінуватиме. Трансформація буде йти не дуже швидко, тому що у нас немає коштів для динамічного розвитку. В Україні будуть домінувати великі вертикально інтегровані підприємства, а дрібні фермерські господарства будуть працювати у нішевих сегментах, де потрібно ручна праця, і де немає застосування сучасної техніки і технологій. При цьому я стверджував і продовжую стверджувати, що в основі сільськогосподарського виробництва стоїть фермер.