Непроста ситуація: В сегменті складних добрив формується дефіцит

Непроста ситуація: В сегменті складних добрив формується дефіцит

Ринок добрив буде стабільний до осінньої посівної включно, за винятком забезпечення складними добривами

Непроста ситуація: В сегменті складних добрив формується дефіцит

Літній період — гаряча пора для аграріїв не тільки у зв’язку зі збиранням врожаю, але і у зв’язку з необхідністю подбати про постачання добрив, які будуть вноситися в осінню кампанію.

За оцінкою комерційного директора компанії GROSSDORF Сергія Рубана, поточна кон’юнктура близька до ідеальної для укладення контрактів. «Ситуація зараз стабільна, а ціни — більш-менш адекватні. Тобто, вони знизилися досить значно, і я б, напевно, купував уже зараз. Бо не я не бачу, що ціни можуть піти вниз», — сказав він iAgro.

Якщо станом на 1 січня цього року 1 тонна аміачної селітри коштувала 8,9-9 тис. грн, то на початок червня вона знизилася до 6,7-7,6 тис. грн, ціни на карбамідно-аміачну суміш за цей період знизилися з 8,4-8,9 тис. грн до 6,5-6,8 тис. грн, ціни на карбамід та сульфат амонію практично не змінилися і залишилися на рівні 8,5-9,4 тис. грн і 6,2 —6,5 тис. грн відповідно.

За попередніми розрахунками, для осінньо-польової кампанії аграріям необхідно близько 970 тис. тонн азотних і близько 850 тис. тонн складних добрив у фізичній вазі, що приблизно на рівні минулого року. «Середня температура по палаті — цілком собі адекватна ситуація без особливих нюансів», — прокоментував поточну ситуацію на ринку добрив Рубан. Однак Рубан зазначив, що в найближчі півроку ситуація по аміачній селітрі може змінитися — компанія Ostchem Дмитра Фірташа створює потужну дистриб’юторську компанію, і постарається знову повернути собі домінуюче становище на ринку.

«Під весняний сезон, якщо нічого не зміниться, ми цілком собі можемо побачити використання домінуючого становища на ринку», — сказав він. Водночас, ситуація з забезпеченням аграріїв складними добривами вже ускладнилася — персональні санкції проти російських виробників, які є основними постачальниками складних добрив в Україні («Єврохім», «Фосагро»), а також санкції проти 70 залізничних перевізників можуть привести до можливого дефіциту складних добрив в період літньо-осінніх робіт. Переорієнтуватися на поставки з інших джерел в стислі терміни просто неможливо. Група «ФосАгро» вже припинила постачання мінеральних добрив в Україні через введені санкції, але заявила, що має намір продовжити переговори з владою України, щоб в майбутньому повернутися на ринок. «Такі рішення (щодо санкцій, — ред.) необхідно готувати не один день. Тому що сезон фосфорних добрив — ось він, буквально на порозі вже. Білоруси, які були альтернативними постачальниками, навряд чи можуть значно збільшити поставки фосфорних і комплексних добрив. Навіть якщо поставки збільшить російська «Росош», яка не потрапила під санкції, то «Фосагро» виробляє деякі види комплексних добрив, які є унікальними — наприклад, «ЖКП 11:37» висококонцентровані, які крім них ніхто просто не возить», — сказав Сергій Рубан.

Зараз темпи закупівель складних добрив агросектором знизилися — гроші перенаправлені на збирання врожаю. При цьому, ціни на складні добрива — ростуть, а дистриб’ютори притримують складські залишки і не оприлюднюють дані про них, оскільки сподіваються на подальше зростання цін. Оціночно, ці запаси складають в 70 тис. тонн, тоді як в попередні роки на цю дату запаси були на рівні 270-300 тис. тонн.

«За комплексною і фосфорною групами ймовірність зростання цін — практично 100%-ва. Наскільки виростуть ціни? Деякі кажуть, що на 1 тис. грн/тонна, деякі — на 2 тис. грн/тонна. Але підвищення цін на 1 тис. грн ми вже фактично можемо спостерігати», — сказав Сергій Рубан.

Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов сказав, що після припинення поставок фосфорних і калійних добрив з Росії, споживачі намагаються знайти інші джерела постачань. «Зараз ми починаємо з Польщі закуповувати, але проблема в тому, що добрива — це не iPhone, які можна літаком зі Штатів привезти. Під добрива дуже важлива логістика і заводи спочатку будуються з розрахунком на те, яка буде логістика постачань. Звичайно, можна придумати якісь схеми, і ми будемо змушені їх придумати, але схеми ці не збудовані, зручної логістики під них немає і не буде, і на заводах немає тих обсягів, які нам потрібні», — сказав він.

Соколов спрогнозував, що зараз, коли у фермерів почнуться надходження грошей від реалізації продукції, попит на добрива різко зросте. «І тоді почнеться колапс, тому що дефіцит буде не тільки на калійні і фосфорні, а й на азотні», — сказав він.

Головний аналітик по ринку агрохімії «Інформаційного агентства «Інфоіндустрія» Михайло Саніцкій, вважає, що ситуація зі складними добривами справді не проста, але він нагадав, що свого часу така ж непроста ситуація була і з азотними добривами, коли в розпал сезону зупинився Ostchem. «Але, тим не менш, цю ситуацію якимось чином пережили. Зараз аналогічна ситуація з NPK-добривами, але я думаю, що ринок щось придумає. Час ще є — добрива потрібно буде вносити в кінці серпня — на початку осені. При бажанні зорієнтуватися і побудувати якісь схеми і логістичні ланцюжки — можливо», — сказав він.