Три найдорожчі сільськогосподарські ділянки України

Три найдорожчі сільськогосподарські ділянки України

За гектар землі у Вінницькій області орендар платить власнику — державі Україна — майже чверть мільйона гривень на рік

Три найдорожчі сільськогосподарські ділянки України

Максимальна ставка на оренду держземель сільськогосподарського призначення в Україні становить 880% від нормативної грошової оцінки (НГО). Про це повідомив на брифінгу, присвяченому запуску в Україні електронних земельних аукціонів, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

За його словами, такий результат був досягнутий в ході земельних торгів у поточному році, ділянка розташована в Тульчинському районі Вінницької області.

Згідно з даними Держгеокадастру, середня ставка НГО у Вінницькій області становить 27078,28 гривень за гектар. Таким чином орендарю потрібно буде платити 238,3 тис. гривень на рік за гектар. Також серед найдорожчих земельних ділянок держвласності в Україні:

Ділянка Тернопільському районі Тернопільської області, за яку орендар запропонував 231%.

Ділянка в Заньковецькому районі Полтавської області, орендна плата за яку становить 181%.

Нормативна грошова оцінка земель в Тернопільській області на 1.01.2018 встановлена ​​на рівні 28901,92 грн/га, в Полтавській області — 30283,47 грн/га. Таким чином, виходячи з орендних ставок, земля обходиться орендарям в 66,8 тис. грн/га/рік і 54,8 тис. грн/га/рік відповідно.

Зараз земельні аукціони проходять в традиційному форматі. Кабінет міністрів на засіданні 20 червня вніс зміни в пілотний проект по запуску електронних земельних торгів, дозволивши Держгеокадастру проводити їх на зовнішніх майданчиках, в тому числі через платформу “ProZorro.Продажі”.

Перші земельні торги в онлайн стартують до 1 вересня. Завдяки електронному формату організатори розраховують істотно підвищити прозорість процедури, забезпечити участь максимальної кількості гравців і збільшити конкурентність лотів.

За даними Мінагропроду, у 2017 році на земельних торгах було реалізовано 1,837 тис. прав оренди на земельні ділянки загальною площею 42,5 тис. га. В результаті місцеві бюджети отримали 118,7 млн ​​грн. Середня орендна ставка, яка формується на торгах, за останні 5 років зросла на понад 10 п.п. і за підсумками 2017 року склала 14,73%. За перше півріччя 2018 цей показник збільшено до 18,75%. За січень-червень 2018 року надходження до місцевих бюджетів від продажу прав оренди на землю склали 77,3 млн грн.

Як зазначив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк, нинішні аукціони з продажу прав оренди земельних ділянок виглядають складними і витратними процедурами, тоді як переведення їх в електронний формат дозволить вирішити цю проблему.